Се чини дека куркумата е моќен сојузник во борбата против оваа болест

ФОТО: Pixabay

На многумина веќе им е позната куркумата како добредојден и корисен додаток во оброците, пред се поради неговите антиинфламаторни својства. Се чини дека може да помогне не само во борбата против воспалението, туку и со многу посериозна болест.

Она што е најкорисна состојка во куркумата е антиоксидантот куркумин, а благодарение на тоа овој зачин се препорачува како природен начин за борба против артритис и спортски повреди. Во Индија овој зачин и неговата активна супстанца се користат илјадници години против разни болести. И една нова студија покажа дека може да помогне во когнитивната дегенерација кај пациенти со Алцхајмерова болест.

Научниците веќе некое време испитуваа дали куркуминот може да се бори против болести како што се ракот, срцевите болести и Алцхајмерова болест, но досега наидоа на бариера во форма на тоа што телото не може да го апсорбира. Сега, истражувачите од Канада и САД ги здружија силите за да откријат дека е можно да се инјектира во телото со наночестички. Тие го сменија куркуминот така што неговата орална биорасположивост беше 117% повисока од вообичаеното. Потоа извршиле истражување на животни кои покажале намалено когнитивно влошување.

Куркуминот го спречува оксидативниот стрес и воспалението, кои се главен фактор за Алцхајмерова болест, а исто така помага да се елиминираат амилоидните наслаги, делови од протеините кои се коагулираат во мозокот на пациентите. На долг рок, тоа може да значи едно моќно оружје во борбата против оваа болест. Истражувањата продолжуваат, а се испитува дали куркуминот може да го спречи вирусот на генитален херпес.

Како да се помират реалноста и очекувањата?

ФОТО: Unsplash

Резултатите од истражувањето покажуваат дека иако мислиме дека можеме да предвидиме како ќе реагираме во непредвидени или непознати ситуации, тоа не е така. Еден од примерите кои говорат во прилог на оваа теза се само брачните парови, кои веруваат дека нивната среќа ќе оди нагорно во следните четири години или барем ќе остане на сегашното ниво. Но, фактите го покажуваат спротивното, односно интензитетот на задоволство е слаб во повеќето случаи. Од друга страна, радоста на победниците од игрите на среќа е краткотрајна, дури и помала отколку во деновите пред ждрепката. Од ова се заклучува дека често сме водени од погрешни цели и дека идеалната работа, партнер или сума на банкарска сметка ни носи само минлива возбуда. Доколку сте се идентификувале во прочитаните редови, ве покануваме да останете со нас подолу.

Можеби некогаш сте имале можност да го прочитате романот Големите очекувања од Чарлс Дикенс, кој ја обработува оваа тема. Главниот лик, Пип, наследува пари од непознат добротвор. Тој го гледа овој гест како одлична можност да се ожени со девојката од своите соништа. Меѓутоа, со текот на времето сфаќа дека не му требаат пари за да го постигне она што го замислува и дека бил заслепен од илузии и многу врски и благослови во животот ги земал здраво за готово. Токму очекувањата го наведоа да ја изгуби од вид реалноста.

Повторно ги повикуваме на помош податоците добиени од истражувањето, а кои ја поткрепуваат лекцијата на главниот лик од романот. Имено, премногу често не ја гледаме вредноста на она што го поседуваме, очекуваме уште подобро и размислуваме што би можеле да постигнеме или имаме. Земете го примерот на студија која го следела однесувањето на две групи луѓе под различни услови. Задачата беше да се јаде чоколадо, но со суптилен потсетник, односно не потсетување на нивната материјална состојба. Се покажало дека втората група испитаници покажала значително поголемо уживање и лесно го вкусиле уживањето, за разлика од првата. Ова може да ни послужи како одличен пример да го прифатиме она што го имаме, да го живееме животот на еднодневни рати и да не дозволиме да бидеме робови на она што го немаме. Ќе се согласите дека се е во вашата глава, односно начинот на кој гледаме на светот околу нас.

Не е тешко да се изгубиме и да веруваме во романтични приказни од малите и големите екрани или дека ќе ја работиме работата за која сонувавме како деца и ќе уживаме како на Инстаграм. Замката што ја поставуваат социјалните мрежи е особено опасна, па често се случува нашите најслаби моменти да ги споредиме со најдобрите моменти на луѓе за кои веруваме дека живеат како во бајка. Секако, точно е дека сите имаме подеми и падови, и дека тие ни учат важни лекции. Сè што гледаме на екранот е предмет на филтри и е одраз на желбата да се претставиме во најдобро светло. Затоа, не е чудно што луѓето кои поминуваат повеќе време следејќи ги животите на познати и непознати луѓе се всушност помалку среќни.

Постојат одредени чекори што можете да ги преземете за да имате помала веројатност да доживеете разочарување. За почеток, кога сте пред странец, седнете и размислете за вашите очекувања. Притоа запрашајте се од каде доаѓаат и дали се условени од некое претходно искуство, па затоа и недоволно реални. Кога работите не одат онака како што сте се надевале, бидете искрени со себе, а ако сте направиле погрешен потег, обидете се да го поправите следниот пат или преиспитајте ги вашите очекувања.

Обидете се да бидете свесни за вашите желби и цели, па дури и во неуспех, обидете се да најдете нешто добро и бидете благодарни што ги имате најважните работи во животот. Ограничете го времето што го поминувате на туѓи профили и погодувате како изгледа нечиј живот, бидејќи е важно да откриете што навистина сакате и која е вашата мисија. Исто така, обидете се да се усогласите со себе и да поставите јасни стандарди за вредност, бидејќи најновите автомобили и гардероба не можат да го компензираат незадоволството од работата што моментално ја работите. И, уште еднаш, ве потсетуваме да бидете благодарни за се што веќе имате, а доколку се споредувате, конкурент нека бидете вие.

Дневен хороскоп – вторник 28.6.2022

ФОТО: Profimedia

ОВЕН
Време е максимално да се посветите на обврските и да ги решавате една по една, една по една. Финансиската состојба значително се подобрува, па затоа е вистинско време да ги расчистите вашите долгови и заостанати долгови пред да пазарите.

БИК
Иако многу добро знаете што сакате, а имате и разработени планови, не е добро време за големи потфати. Одложете ги сите видови инвестиции како и деловните одлуки, склони сте на грешки. Зајакнете го вашиот имунитет бидејќи сте изложени на ризик од вирусна инфекција.

БЛИЗНАЦИ
Не прифаќате туѓи мислења, дури и по цена да ги доведете вашите ставови во голема неволја. Во текот на попладневните часови ви доаѓаат важни вести кои можат значително да влијаат на исходот од вашите деловни планови. Надминете ја вашата суета, прифатете ги советите на соработниците.

РАК
Немате време за непотребна приказна. Целото внимание е насочено кон работната средина во која една жена ве демне. Потрудете се да ги завршите обврските правилно, бидејќи поради грешката што ја направивте денес, може да бидете неразумно најстрого казнети.

ЛАВ
Вашиот однос кон обврските не е на највисоко ниво. Ве покриваат соработниците, но тоа нема да трае вечно. Променете го вашиот став, работете ја работата поодговорно и без непотребни разговори за вашите шеги да не предизвикаат негативни последици.

ДЕВИЦА
Иако сте свесни за тежината на финансиската ситуација, тоа не ве спречува да ја искористите целата своја креативност и да потрошите одредена сума пари на мали задоволства кои ќе ги споделите со драги луѓе. Тоа е единствениот начин да се расположите денес.

ВАГА
Не сте сигурни во вашиот потенцијал. Размислувате како да ја подобрите ефикасноста и да ја подобрите финансиската состојба со некоја иновација. Искористете ја можноста околу себе да соберете пријатели кои можат да ви помогнат во се, па дури и во бизнисот.

ШКОРПИЈА
Интересни деловни предлози доаѓаат од стар близок пријател. Ова не е вистинско време да размислувате за големи потфати, сè што ќе смислите денес нема да биде лесно во иднина. Затоа, обрнете внимание на себе и на вашата сакана личност.

СТРЕЛЕЦ
Прифаќате нови деловни обврски кои досега не сте имале можност да ги извршите. Имате можност да работите со луѓе за кои вашиот начин на работа можеби е премногу конзервативен. Ако истраете во вашите намери, ќе бидете наградени за вашите напори.

ЈАРЕЦ
Нема да бидете повредени во превирањата што се случуваат околу вас. Згора на тоа, на крајот, кога сè ќе се среди, добивате интересна понуда. Прифатете го бидејќи ве води кон нови активности кои долгорочно ќе ви се исплатат.

ВОДОЛИЈА
Доколку ја зрачите својата нервоза и напнатост кон партнерот, големи се шансите кризата да ја префрлите и во вашата околина. Со помош на еден член од семејството ќе го вратите оптимизмот, иако реалната ситуација сепак бара голема претпазливост.

РИБИ
Ве очекуваат промени во чие реализирање сте одиграле значајна улога. Трпението не е вашата силна страна денес, па постои одредена напнатост и незадоволство. Неопходно е да ги држите работите под контрола и да го контролирате вашиот темперамент, во спротивно ќе бидете под сериозен стрес.

Сончево и топло, од попладне ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи

УХМР

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните и вечерните часови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ индексот е 8.

Утринската температура се движи од 11 до 21 степен, а пак дневната од 28 до 38 степени.

УХМР

Регулаторна одлучи: Поевтинуваат бензините и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намаува за 1,00 ден/лит, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 0,50 ден/лит. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се намалува, а пак Мазутот М-1 НС се намалува за 0,986 ден/кг.

 • Од 28.6.2022 од 00:01 часот максималните цени ќе изнесуваат:
 • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 109,00 (денари/литар)
 • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 111,50 (денари/литар)
 • Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 109,00 (денари/литар)
 • Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 107,00 (денари/литар)
 • Мазут М-1 НС – 53,305 (денари/килограм)

5 нови случаи на Ковид-19 во Струмица за последните три дена, 5 оздравени, 10 активни случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 24.06 до 26.06.2022):

Направени се 2.880 тестови, а регистрирани се 180 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 118, Охрид – 12, Кавадарци – 8, Тетово – 6, Битола и Струмица – по 5, Штип и Неготино – по 4, Прилеп и Кочани – по 3, Куманово, Велес, Гостивар и Кичево – по 2, Струга, Ресен, Радовиш и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (180), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани сe 153 оздравени пациенти од: Скопје – 70, Куманово – 20, Битола – 9, Охрид – 7, Велес – 6, Струмица, Штип и Дојран – по 5, Прилеп – 4, Струга, Свети Николе и Македонски Брод – по 3, Гостивар, Кичево и Ресен – по 2, Кавадарци, Тетово, Кочани, Виница, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 24 до 26.06.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.880 тестови преку: ИЈЗ-170, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-24, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–78, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-29, Биотек-94, Систина-55, лабораторија Лаор-356, Синлаб-3, Ремедика-2, Плодност-16, Генеа-9, Никоб Лаб-516, ВФВ Медикал-14, Ели МедикаПлус-17, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.344.

Досега во земјата се направени вкупно 2.078.512 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.540, бројот на оздравени пациенти е 303.648, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 570.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147986, Активни 363
Куманово 16726, Активни 19
Битола 15769, Активни 29
Прилеп 14246, Активни 15
Тетово 13508, Активни 14
Кавадарци 10725, Активни 21
Велес 9814, Активни 6
Гостивар 9622, Активни 8
Охрид 8984, Активни 37
Штип 8102, Активни 13
Струмица 8094, Активни 10
Кичево 5662, Активни 5
Кочани 5112, Активни 9
Струга 4736, Активни 3
Гевгелија 4427, Активни 1
Неготино 3708, Активни 8
Ресен 2758, Активни 4
Свети Николе 2640, Активни 0
Радовиш 2532, Активни 1
Крива Паланка 2419, Активни 0
Делчево 1987, Активни 1
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1681, Активни 0
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 0
Пробиштип 1268, Активни 0
Богданци 1023, Активни 1
Кратово 967, Активни 0
Крушево 931, Активни 0
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0

На денешен ден – 27. јуни

На 27 јуни 1953 година е родена Босилка Алачка. Медицински факултет и специјализација по Педијатрија завршила во Скопје.

Како специјалист за детски болести, покрај секојдневната работа се занимава и со проучување на оделни заболувања кај децата, а интерес покажува и за историјата на медицината. Нејзините сознанија здобиени со подолготрајно следење на пофреквентни заболувања ги презентирала на домашните и меѓународни симпозиуми, конгреси и работилници, меѓу кои и на меѓународни конгреси во Охрид (Македонија) и Варна (Бугарија).

Членува во Здужението на педијатрите во Македонија и на Лекарската комора на Македонија. Согледувајќи ја потребата од едуцирање на родителите, особено младите брачни парови, своето богато искуство како педијатар го преточува во популарно напишана книга Буквар за родителите, Струмица, 1999 година.

На ден 27 ЈУНИ 1931година во Ново село, Струмичко е роден Александар Митев – стоматолог, специјалист по забна протетика примариус. Завршил Стоматолошки факултет во Скопје, каде што и специјализирал забна протетика. Бил директор на Основна здравствена заштита при МЦ во Струмица.

На повеќе стручни собири и конгреси презентирал свои истражувачки трудови од областа на стоматологијата и примената на современи методи и материјали во протетиката. Член на здужението на стоматолозите и протетичарите на Македонија.

Добитник е на признанијата од Сојузот на здруженијата на лекарите на Македонија;
Од Македонското лекарско друштво;
Од Здружението на стоматолозите и протетичарите на Хрватска и др.

На ден 27 ЈУНИ 1981 год. во Струмица е родена Нешка Николова (Кирова).

Основно образование завршила во Основното училиште ,,Моша Пијаде” (денес “Видое Подгорец”), а средно во ДСУ,,Јане Сандански” во Струмица. Дипломирала на Филолошки факултет Блазе конески во Скопје, отсек Македонска книжевност и јужнословенски книжевности со македонски и јужнословенски јазици на кој ги завршува и постдипломските студии по македонистика и магистрира во 2021 година на тема од областа на фолклористиката.

М-р Нешка Николова работела како професор по Македонски јазик и литература во ССГУ „Здравко Цветковски” во Скопје.

М-р Нешка Николова се јавува како автор на повеќе публикации во научни изданија, а како позначајни ја издвојуваме статијата од вториот број на списанието „Македоника” со наслов Култот на Големата мајка во митологијата во светот и во Македонија од 2011 година.

Автор е на книгата

 • Култот на Големата мајка (аспекти на женскиот креативен принцип)”, Скопје, 2011.

Нешка Николова денес живее и работи Швајцарија.

Извор: Библиотека Благој Јанков Мучето Струмица

Традегија во струмичко: Две лица починаа, со трактор излетале од патот

На 26.06.2022 во 16.20 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локалниот пат од с.Трибичино кон с.Едрениково, струмичко, на место викано „Бресто“, трактор „ИМТ 533“, со струмички регистарски ознаки, управуван од З.С.(51) од с.Дабиле, излетал од патот. Од здобиените повреди на местото на несреќата починал З.С., а со повреди се здобил К.К.(74) од с.Владевци, кој бил пренесен во Медицински центар Струмица, каде подоцна им подлегнал на повредите. Увид на местото извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Струмица.

5 видови зеленчук и зачини кои можете сами да ги одгледувате

ФОТО: Unsplash, Pinterest

Деновите зад нас нè научија големи лекции и не натераа да размислуваме за идеи што не сме ги разгледувале претходно. Еден од нив секако е одгледувањето овошје, зеленчук и билки во дворот или на терасата. За сите ентузијасти кои би сакале да се пробаат во оваа активност, имаме добри вести. Имено, одредени видови можете да пресадите со соодветна грижа и одржување, да берете сочни плодови, кои се пред се здрави, и секако, вкусни. Можете да се одлучите за различни техники, за кои подетално ќе пишуваме подолу, а она што е голем плус е тоа што не ви требаат големи инвестиции. Веруваме дека сте нетрпеливи, па веднаш тргнавме по патеката на градината и зеленчукови трикови…

 1. Млад кромид

За почеток, скратете ги стебленцата на кромидот за приближно 2,5 см и не ги допирајте главата и коренот. Ставете ги главите во тенџере со дупки на дното или директно во градината. Важно е местото каде што сте го пресадиле младиот кромид да биде изложено на сончевите зраци најмалку 6 часа дневно. Покријте ги главите со квалитетна земја и оставете ги стеблата да растат. Што се однесува до полевањето, правете го тоа секогаш кога ќе забележите дека земјата е сува, но обидете се да не ги оставите главите да лебдат во водата. Првите резултати треба да се видат по неколку дена, а можете да го користите кога сакате, со сечење на стеблата.

Младите стебленца кромид растат за околу една недела, но се додека ги држите главите во земја и редовно ги полевате, ќе можете да ги жнеете плодовите.

 1. Целер

Врвот на целерот скратете го за околу 2,5 см, а потоа ставете го целерот во сад, така што врвовите ќе бидат одозгора. Истурете вода, колку да го покрие дното на садот. Ставете го садот на сончево место и почекајте неколку дена да израснат корените и листовите. После тоа, пресадете го целерот во тенџере со дупки на дното или директно во градината. Покријте ја земјата сè до лисјата, но она што е многу важно е изложување на сонце најмалку 6 часа дневно. Слично на младиот кромид, можете да ги исечкате врвовите и да ги користите во исхраната штом стеблата малку пораснат, но важно е растението да се негува за да се зачува подолго.

Важно е почвата да е умерено влажна, но и местото каде што сте го пресадиле целерот да биде во делумна сенка, а не постојано под директна сончева светлина. На стеблата им требаат неколку месеци за да достигнат целосна висина.

 1. Ѓумбир

Натопете го ѓумбирот и оставете го преку ноќ. Потоа исечете го, внимавајќи да не ги оштетите ластарите од секоја страна. Ѓумбирот пресадете го во земја на длабочина од приближно 5 см, а можете да користите саксија или однапред одредено место во градината, кое е во делумна сенка. Сепак, погрижете се пукањата да бидат свртени нагоре или настрана и дека почвата е квалитетна и лабава. Ѓумбирот сака влага, а пукањата ќе се појават за неколку недели. Сепак, потребно е да се има трпение од 3 до 4 месеци, за да порасне доволно за да се соберат плодовите. Кога сакате да послужите, ископајте го ризомот и исечете го делот што го сакате.

Внимавајте кога го вадите од земја, а кога ќе завршите, вратете го на своето место. Ако ги следите овие упатства, ќе можете да го собирате плодот долго време.

 1. Марула

Исечете ги стебленцата на зелената салата, оставајќи ги врвовите на листовите долги околу 2,5 см, а потоа оставете ги листовите во сад со вода, во близина на прозорецот. Променете ја водата на секои два дена, така што коренот ќе почне да расте по една недела, а листовите ќе растат и видливо. За помалку од 2 недели ќе можете да ги искинете листовите и да уживате во вкусот.

Доколку се одлучите за ваков вид на одгледување, салатата нема да расте со голема брзина, па почекајте 10 до 12 дена за да ја донесете на трпеза. После тоа, ќе се обиде да цвета, а листовите ќе добијат горчлив вкус.

 1. Сладок компир

Целиот или дел од измиениот сладок компир ставете го во земја и покријте го со тенок слој земја. Погрижете се да биде доволно влажно и сончево. Почекајте неколку недели додека не се појават ластарите високи 10 см, што може да биде од 30 до 50 по компир. Кога ќе се појават, полека откинете ги и ставете ги во плиток сад со вода, за да се потопат долните делови. Корените треба да никнат по една недела. Кога ќе пораснат од 5 до 10 см, тие се подготвени за пресадување во лабава почва. Направете дупки во кои ќе ги вметнете ластарите и ќе ја потопите почвата на половина, а потоа наполнете ја со вода и повторувајте секогаш кога ќе забележите дека почвата е сува. По неколку недели, ќе забележите зелени пука, кои ќе прераснат во богати лози. Кога листот ќе почне да пожолтува, можете да го берете плодот, а се проценува дека на слаткиот компир му требаат 100 до 140 дена да созрее.

Ако одгледувате слатки компири во градината, погрижете се да ги користите првите плодови пред мразот, за најдобри резултати. Една недела пред тоа избегнувајте наводнување, а пред подготовка оставете го слаткиот компир да отстои 10 дена на топло и суво место.

Што да направите ако ве касне оса ?

ФОТО: Ralphs_Fotos from Pixabay 

Осите во зимските месеци се во хибернација, се будат во април, а во јули, август и септември се најактивни. Тоа значи дека никој не е безбеден ова лето! Се шегуваме, секако, но вистината е дека најголеми се шансите овој инсект да ве убоди периодов.

Зошто осите боцкаат?
Осите убодуваат кога се чувствуваат загрозени. Тоа е нивниот единствен начин да се одбранат од иманентниот напад. Како и во случајот со пчелите, само женките можат да убодат, но, за разлика од пчелите, тие се способни да ја нападнат жртвата неколку пати.

Експертите велат дека осите нема да убодат некого ако мируваат, а поголема е шансата да се искаса ако почувствува дека сте закана за нивното гнездо или се обидете да го избркате.

Убодите се полни со отрови, што ги прави луѓето болни, а некои од нив доживуваат алергиски реакции опасни по живот.

Што правиме кога ќе не убоди оса?
Доколку немате среќа да го избегнете овој непријатен настан, важно е што поскоро да го отстраните убодот со отровот. Може да се изгребе од кожата со работ на кредитна картичка, а ако ја немате при рака, можете да ги користите ноктите. Сепак, никогаш не треба да ги користите прстите или пинцетите бидејќи тоа може да предизвика ширење на отровот.

Откако ќе го отстраните убодот, треба:

Измијте го местото на пункција со сапун и вода;
Ставете мраз или ладна облога на местото на убодот и држете го најмногу 10 минути, за да го намалите отокот;
Избегнувајте гребење на раната за да го намалите ризикот од инфекција;
Не користете домашни лекови како оцет или сода бикарбона, бидејќи веројатно нема да помогнат.
Некои луѓе се алергични на убоди од оса, што може да доведе до анафилактичен шок, кој бара итен медицински преглед и третман.

Симптомите на анафилакса се:

Тежок оток;
Чешање;
Вртоглавица;
Гадење и повраќање;
Грчеви во стомакот;
Ненадеен пад на крвниот притисок.

Како да избегнете убод од оса?
Иако не можете целосно да го елиминирате ризикот од убод од оса, можете значително да го намалите ако се придржувате до следниве правила:

Избегнувајте да носите парфем или колонска вода, кои можат да привлечат оси;
Избегнувајте да носите облека со светли бои, која исто така привлекува оси;
Останете смирени ако оса се приближи или слета на вашето тело;
Не допирајте го осното гнездо и ако го видите немојте да се приближувате премногу до него.