Хоризонт Турново со победа над Василево

Екипата на Хоризонт од Турново запиша победа на гостување во Василево, каде со 1:2 славеше над истоимената екипа во меч од 8. коло од Третата лига – Исток. Турновци важеа за фаворити на овој натпревар и таа улога беше оправдата со победа, која за нив беше четврта.

Хоризонт Турново - Карбинци, 4.коло ТМФЛ Исток

Турново со 13 бодови е седми на табелата, додека Василево останува на дното од табелата без освоени бодови. Во следното коло Турново на „Кукуш“ ја чека Тиверија, додека Василево ќе има тешко гостување во Берово кај екипата на Малеш.

Спартмани го сруши Малеш во Градско Балдовци

Спартмани ја продолжува одличната форма во Третата лига – Исток, откако денес во Градско Балдовци со 2:1 го сруши Малеш од Берово и го спушти од лидерското место на табелата, во меч од 8. коло. Екипата на Спартмани одигра фантастичен натпревар и со новите три бодови изби на четвртото место на табелата со вкупно 16 освоени бодови. Беровчани сега се втори на табелата со 18 бодови, а нов лидер во Третата лига – Исток е Брегалница од Делчево со 19 бодови.

Спартмани - екипа 8. коло ТМФЛ - Исток

Борбата за првото место ќе биде голема, а најголеми фаворити за врвот и Втора лига се екипите на Брегалница од Делчево, Малеш од Берово и Детонит од Радовиш.

Во следното коло Спартмани ќе гостува во Карбинци, каде ќе се соочи со истоимената екипа, додека Малеш на домашен терен ќе има лесна задача со „фенерџијата“ Василево.

Многу ќе помислат дека е фотошоп ФОТО:

how_are_these_not_photoshopped_640_01 how_are_these_not_photoshopped_640_02 how_are_these_not_photoshopped_640_04 how_are_these_not_photoshopped_640_08 how_are_these_not_photoshopped_640_09 how_are_these_not_photoshopped_640_10 how_are_these_not_photoshopped_640_11 how_are_these_not_photoshopped_640_22 how_are_these_not_photoshopped_640_24 how_are_these_not_photoshopped_640_high_03 how_are_these_not_photoshopped_640_high_05 how_are_these_not_photoshopped_640_high_06 how_are_these_not_photoshopped_640_high_07 how_are_these_not_photoshopped_640_high_12 how_are_these_not_photoshopped_640_high_13 how_are_these_not_photoshopped_640_high_16

Несекојдневни фризури ФОТО:

Повеќе →

Причини да се напиете кафе

Еспресо, кафе со млеко или шлаг, турско, капучино… кога станува збор за кафе никогаш не е досадно. Особено ако сме во добро друштво. Освен што е одличен пијалак за пријатно разговарање и најпопуларно средство за утринско будење, која моќ ја поседува кафето? Многу од нас не можат да го замислат денот без кафе. Повеќе →

10 знаци дека сте под голем стрес

Ако се пронаоѓате во повеќето точки, црвената светилка за узбуна одамна се запалила! Повеќе →

Убедлива победа на Наковски Волеј над Фит Фан Волеј

Одбојкарките на струмички Наковски Волеј запишаа убедлива победа, откако со 3:0 во сетови ја декласираа екипата на Фит Фан Волеј, во меч од 7. коло од Првата одбојкарска женска лига. Првиот сет Наковски Волеј го доби со 25:15, додека вторито со 25:14. Третиот сет заврши со 25:16 за убедлива победа на екипата од Струмица. Со 13 бодови Наковски Волеј е на второто место на табелата, додека Фит Фан Волеј со 9 бодови е на третото место на табелата.

Наковски Волеј - екипа 2020-21

Овој натпревар беше последен од првиот дел од натпреварувањето, со што Наковски Волеј обезбеди пласман во плеј-оф завршницата.

Струмица Жени со убедлива победа над Бами Кор

Одбојкарките на Струмица Жени запишаа убедлива победа на гостување во Тетово, каде со 0:3 во сетови беа далеку подобри до домаќинот Бами Кор, во меч од 7. коло од Првата женска одбојкарска лига.

Првиот сет гостите од Струмица го добија со 15:25, додека во вториот сет доминацијата на струмичанки беше поголема каде резултат беше 12:25. Во третиот сет, одбојкарките на Бами Кор пружија поголем отпор, но Струмица Жени со 21:25 го освои и третиот сет.

ОК Струмица Жени, екипа 3. коло ПЖОЛ

Во однос на табелата, Струмица Жени со 13 освоени бодови е на третото место на табелата, додека Бами Кор останува „забетониран“ на последното место без освоени бодови.

Академија Пандев загуби на тешкото гостување кај Вардар

Екипата на Академија Пандев загуби на денешното тешко гостување кај Вардар со резултат од 2:0, во меч од 14. коло од Првата македонска фудбалска лига. Во првиот дел од натпреварот мрежите мируваа на двете страни. Во вториот дел домаќите презедоа иницијатива и во 53. минута преку Цветаноски погодија за 1:0. „Пандевци“ во 74. минута од натпреварот останаа без играч помалку, откако Димоски го заработи вториот жолт картон. Ваквата ситуација Вардар ја искористи и притисна повеќе и во 84. минута Петковски постигна гол за 2:0, со што домаќините ја обезбедија петтата сезонска победа.

Вардар - Академија Пандев, 14. коло ПМФЛ 2

Академија Пандев останува на десетото место на табелата со 10 бодови, додека Вардар со 19 бодови е на шестото место. Во следното коло Академија Пандев на домашен терен ќе игра против Ренова, додека Вардар има тешко гостување во Кратово кај Силекс.

14. коло ќе биде комплетирано утре, а истото стартува во 13:00 часот.

Астраион загуби на гостување во Струга

Ракометарите на струмички Астраион запишаа нов пораз, откако на денешното тешко гостување кај екипата на Струга загубија со 32:27. Домаќините важеа за фаворити на овој натпревар и таа улога ја оправдаа. Од самиот почеток на натпреварот Струга имаше предност која се зголемуваше во текот на првиот дел за 18:13 на полувреме.

Струга - Астраион, 10. коло Група А - Суперлига 2020-21

Со одличната игра Струга продолжи и во вториот дел од натпреварот и предноста ја одржуваше во текот на целиот натпревар за конечни 32:27. Николиќ Богдан беше најдобар стрелец кај Струга со 7 погодоци, еден помалку постигна Рајатовски Пеце, додека кај Астраион очекувано најдобар беше Караиванов Митко со 7 гола, еден помалку имаше Касапов Ѓорѓи.

Во следното коло Астраион во Струмица ја чека екипата на Јуниор Кисела Вода, каде има можност да врати за поразот во Скопје и да ја запише втората сезонска победа, додека Струга игра дерби со Голден Арт КЛ7 во Скопје, меч кој е важен за двете екипи за обезбедување на „виза“ за плеј-офот.

Web