До поголема самодоверба со промена на положбата на стоење

Не е тајна дека вежбањето го поттикнува нашиот мозок да почне да лачи допамин кој нè прави посреќни и задоволни. Но, не сме ни свесни колку положбата во која го држиме нашето тело може да влијае на тоа колку сме среќни и задоволни.

  Повеќе →

Неколку причини зошто никому не треба да се докажувате

Понекогаш на секого му се случило да сака да се покаже пред целиот свет дека нема никакви мани, дека треба да биде ценет и почитуван, а најважно од сè, прифатен.

Повеќе →

Одбележана годишнината од раѓањето на претседателот Борис Трајковски

Денеска се навршуваат 64 години од раѓањето на трагично загинатиот претседател, Борис Трајковски. По тој повод, градоначалникот Коста Јаневски со претставници на Советот на општина Струмица, претставници на неговото семејство, здруженија, институции и политички партии, положија свежо цвеќе пред споменикот „Македонија“ во големиот градски парк, подигнат во негова чест. Повеќе →

Регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19 во: Повеќе →

Регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19 во: Повеќе →

Ново лице заболено со корона вирусот во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19. Повеќе →

Каков градник одговара на вашиот облик на гради?

Компанијата за долна облека Third Love тврди дека има 7 различни облици на гради и дека обликот е многу поважен при изборот на градник, отколку големината. Повеќе →

Вашата коса се масти брзо? Откријте ги причините за оваа појава!

Знаеме дека многу луѓе мора да ја мијат косата секојдневно поради проблемите со мрснотијата. Но, некогаш можеби е подобро проблемот да се реши во коренот буквално, отколку да водите битки против него. Повеќе →

Старомодни, но вредни совети со кои ќе привлечете внимание

Да бидеш дама не значи да носиш бели ракавици и да организираш чајанки. Ако мислите дека изгледате малку неуредно, применете некои женствени навики и веднаш ќе бидете поразлични во очите на другите. Повеќе →

Од петок, 26 јуни, се отвораат сите копнени гранични премини, а од 1 јули и аеродромите

Врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести, Владата на Република Северна Македонија на денешната 72-ра седница донесе одлука од петок, 26 јуни 2020 година, целосно да бидат отворени сите гранични премини за непречено движење на патници и возила без приложување на ПЦР тестови, и без упатување до домашна изолација или спроведување во задолжителен државен карантин. Повеќе →