Јапонското јаболко го спречува стареењето и појавата на тумори, Алцхајмерова болест

Тоа е сезоната на јапонските јаболка, кои во светот се познати и под името каки јаболка. Потекнува од Азија, а во Кина неговото овошје е познато како лековито овошје повеќе од 2000 години.

Овде ова портокалово или црвено-кафеаво овошно дрво не е толку познато, најмногу расте како украсно растение.

Сепак, тие не само што служат како слатко и вкусно задоволство, туку имаат и многу здравствени придобивки, вклучително и способност за подобрување на здравјето на очите, намалување на знаците на стареење, спречување на разни видови рак, подобрување на варењето, зајакнување на имунолошкиот систем, намалување на холестеролот, зајакнување на коските и намалување на крвниот притисок.

Понатаму, јапонските јаболка можат да му помогнат на вашето тело да заздрави побрзо, да помогне во губење на тежината, да го намали воспалението и да ја подобри циркулацијата на крвта низ телото.

Јапонското јаболко е богато со бројни витамини, особено со витамин А, бета-каротен, лутеин, ликопен и криптоксантин.

Овие витамини делуваат како антиоксиданти во телото за да го намалат оксидативниот стрес и да го спречат предвременото стареење како што се брчките, старечките дамки, Алцхајмерова болест, замор, губење на видот, мускулна слабост и мноштво други состојби. Тим јапонски истражувачи објави студија која го поддржува заштитниот потенцијал на одреден тип полифенол кој се наоѓа во кожата на јапонските јаболка, кој игра клучна улога против оксидативното оштетување во процесот на стареење.

Јапонските јаболка може да се јадат свежи, сушени, сурови или варени, што го менува вкусот, но главно се слатки и меки. Ако се дозволи целосно да созрее, месото (внатрешноста на јапонското јаболко) речиси може да се извади со лажица.

Јапонската јаболкница изгледа особено убаво во доцна есен кога паѓаат сите лисја, а плодовите остануваат на гранките како најубав украс.

Една каки јаболкница дава и до 200 килограми плод, а на странскиот пазар еден нејзин плод се плаќа за неколку евра.

Како вежбањето пред спиење влијае на сонот?

Редовното вежбање има многу придобивки, вклучително и подобар сон. Вежбањето може да промовира релаксација, да ја намали анксиозноста и да го нормализира вашиот внатрешен часовник.

Вежбање пред спиење

Вежбањето ја зголемува основната телесна температура. Долго време се веруваше дека вежбањето пред спиење може да го отежне заспивањето. Сепак, според неодамнешните истражувања, ова не мора да биде вистина.

Истражувањата покажаа дека е можно да се ужива во вежбањето пред спиење без да се загрози сонот.

Клучот е да внимавате на вашиот тајминг и да се фокусирате на типот на вежбање што нема многу да влијае на вашиот сон.

Вежбањето со умерен интензитет во рок од 60 до 90 минути пред спиење не влијае на вашата способност за добро спиење, според новото истражување.

Дали некои видови вежбање се подобри од другите пред спиење?

Не сите вежби се еднакви кога станува збор за тоа како тие влијаат на сонот. Затоа, ако сакате да вежбате навечер, важно е паметно да ја изберете вашата активност. Исто така, земете го предвид точното време на вашето вежбање. Во принцип, ако сакате да вежбате ноќе, најдобро е да правите активности со лесен до умерен интензитет. Ова ниво на активност може да ви помогне да заспиете побрзо и да имате поквалитетен сон.

Исто така, важно е да го завршите тренингот најмалку еден час пред да одите во кревет. Ова ќе му даде на вашето тело доволно време да се смири.

Што се случува со телото ако јадете по седум навечер?

Најочигледната причина зошто многу луѓе избегнуваат да јадат во одредени периоди е дебелината. Што се случува со истите намирници кои ги користите во текот на денот, а потоа навечер наводно чудесно ја менувате нивната функција?

Ако имате навика да вечерате доцна, веројатно сте загрижени за тоа како тоа влијае на вашето тело. Еве што се случува кога јадете пред спиење.

Ова е добар знак, особено ако вежбате попладне или навечер. Резервите на гликоген во мускулите брзо се исцрпуваат, поради што оброците после тренинг се многу важни. Вечерата (дури и во седум часот) ги надополнува вашите залихи, што ќе ви даде енергија за следното утро, за полесно да се разбудите и да се подготвите за денот. Освен тоа, храната ја поттикнува синтезата на протеините во мускулите, што помага во регенерацијата на телото што се одвива во текот на ноќта. И, секако, сето тоа ќе го добиете доколку изберете хранлив оброк, полн со витамини и протеини.

Проблеми со спиењето

Доколку се борите со несоница, би било добро да воведете промена во исхраната: не јадете ништо повеќе од два часа пред спиење. И тука добро ќе ви дојде да изедете нешто хранливо како последен оброк во денот, што ќе ве засити до ноќниот одмор. Дигестивниот систем ќе има доволно време да ја врши својата работа, телото ќе може да се опушти, што значи дека ќе бидете мирни кога ќе легнете. Ако проблемот бил што сте јаделе кратко пред спиење, тогаш дефинитивно ќе се ослободите од несоницата.

Подобра контрола на гликозата во крвта

Ова е корисна информација особено за оние кои имаат одредени здравствени проблеми и треба да го следат нивото на гликоза во крвта. Во оваа група спаѓаат и дијабетичарите. Оброк пред спиење може да обезбеди подобра контрола на гликозата во крвта дури и навечер додека спиете. Но, слатките и во овој случај не се најдобриот избор.

Дебелина

Што се случува со истите намирници кои ги користите во текот на денот, а потоа навечер наводно чудесно ја менувате нивната функција?

Ништо навистина. Да јаделе нешто здраво и лесно навечер, тоа воопшто не би било проблем. Проблемот настанува затоа што навечер посегнуваме по слатки и солени нездрави грицки, кои ги јадеме повеќе отколку што е добро. Особено ако го правите тоа до телевизорот, нема да ја следите количината и пред да знаете, кесичката со грицки или чинијата со колачиња ќе ги нема. Покрај тоа, не е добро ако го јадете целосно пред спиење, бидејќи тогаш вашиот дигестивен систем нема доволно да се „одмори“. Јадењето хранлива и здрава вечера (дури и ако е после 19 часот) ќе биде многу подобро од еден тон грицки.

Што ќе се случи со вашето тело ако јадете портокали секој ден?

Веројатно сте ја слушнале изреката „Едно јаболко на ден го спречува лекарот надвор“, но исто како јаболката, портокалите исто така имаат многу здравствени придобивки.

Тие се извор на витамин Ц и антиоксидантни хранливи материи. Но, што ќе се случи ако ги јадете секој ден?

Зајакнување на имунитетот
Редовното консумирање портокали и друго овошје и зеленчук може да ја зајакне имунолошката одбрана на вашето тело. Како и сите цитрусни овошја, портокалите се богат извор на антиоксидантната хранлива материја витамин Ц. Тие се исто така добар извор на витамин Б фолати. И витаминот Ц и фолатите помагаат во заштитата на интегритетот на имунолошката бариера на вашето тело и ја поддржуваат функцијата на неколку видови на имуните клетки во системот.

Поубава и сјајна кожа
Витаминот Ц, кој се наоѓа во изобилство во портокалите, игра различни улоги во одржувањето на здрава кожа. Витаминот Ц игра клучна улога во формирањето на колаген, протеинот кој ја формира основната структура на кожата. Здравото производство на колаген е поврзано со намалување на предвременото стареење на кожата.

Портокалите исто така содржат флавоноидно соединение кое му помага на телото да одржува соодветно ниво на хијалуронска киселина. Хијалуронската киселина е супстанца природно произведена во телото која помага во одржување на еластичноста на кожата.

Подобра визија
Морковите и портокалите имаат повеќе заедничко отколку само светло портокалова боја, бидејќи и двете имаат добар ефект врз видот. Истите антиоксидантни флавоноиди кои можат да му помогнат на вашето когнитивно здравје и кожа, исто така, можат да го заштитат вашиот вид.

Студијата од 2018 година во The American Journal of Nutrition открила врска помеѓу внесот на флавоноиди и намалениот ризик од макуларна дегенерација (AMD) поврзана со возраста – еден од главните состојби што доведува до губење на видот и слепило кај луѓето над 65 години.

Поточно, истражувачите забележаа дека консумирањето еден портокал секој ден може да обезбеди соодветни количини на флавоноиди кои значително го намалуваат ризикот од развој на оваа состојба за дури 60 проценти.

Хидратација
Приближно 50-70 проценти од телото е составено од вода, а хидратацијата е клучна за одржување на здравјето. Дури и мала количина на дехидрација може да предизвика несакани нуспојави како што се замор, главоболка и тешкотии со концентрирање. Не мора да пиете вода само за да останете хидрирани, свежите портокали исто така можат да бидат хранлива и вкусна опција за да го зголемите внесот на течности, пишува City Magazine.

Ракометарите на Астраион против Преспа Вардар ја отвараат новата сезона

Екипата на Астраион новата сезона од Првата ракометна лига ја отвара против Преспа Вардар на домашен терен.

Во новата сезона ќе се натпреваруваат 15 екипи поделени во две групи по осум и седум екипи. Астраион ќе биде во групата А, а тука ќе се натпреваруваат осум екипи. Покрај Астраион во оваа група ќе се натпреваруваат и Борец од Велес, Јехона од Гостивар, Драчево од Скопје, Младост од Богданци, штипски Текстилец, Шампион од Скопје и Преспа Вардар од Ресен.

Стартот на новата сезона е закажан за 23. и 24. септември.

Тиверија против Вардарски ја отвара новата сезона во Трета лига – Исток

Денес стартува новата сезона од Третата македонска фудбалска лига – Исток во која ќе се натпреваруваат девет екипи. Од струмичкиот регион оваа сезона ќе се натпреварува само Тиверија.

Во рамки на воведното прво коло Тиверија во Струмица ќе го пречека составот на Вардарски од Богданци. Тиверија важи за екипа која со години е стабилен третолигаш, а Вардарски кој по долги години минатата сезона се врати во Трета лига – Исток, за оваа сезона е квалитетно засилен и реорганизиран и не ги крие амбициите за висок пласман, а доколку се укаже можност ќе атакува и на првото место кое води во баражот за Втора лига.

Токму тоа и го прави денешниот натпревар да биде аткративен за следење, неизвесен со тактички надмудрувања.

Натпреварот ќе стартува во 15:30 часот.

Беласица убедлива против Победа во дербито на некогашните прволигаши

ФОТО: Александар Ванев | Забрането секакво превземање на фотографијата и текстот без претходно добиена согласност од авторот на фотографијата и текстот!

Дербито на некогашните прволигаши Беласица и Победа заврши со триумф од 3:1 за струмичани кои стигнаа до трето славје и имаат девет бодови на своето конто.

Почетните два порази го вклучија црвениот аларм во Струмица со што струмичката гордост влезе во победнички ритам од три последователни победи.

Беласица беше подобар противник и силно ја посакуваше победата од самиот старт. Благој Стојанов ја израдува струмичката публика по пет минути игра откако погоди за 1:0, а пред крајот на првиот дел Александар Милушев беше стрелец на голот за 2:0 на полувреме.

Во вториот дел Победа влезе со два гола негатива и сакаше гол за да се врати во игра барем за бод, но двата гола предност Беласица лесно ги претвори во убедливо водство од 3:0, откако Тони Мичковски беше стрелец на гол за високи 3:0 во 82. минута. Пет минути подоцна Амил Табаковиќ погоди за конечни 3:1.

Шкупи минимално ја доби Брера на отварањето на 7. коло во Прва лига

ФОТО: ФК Шкупи

Шкупи со минимални 1:0 славеше над Брера Струмица на домашен терен во рамки на воведниот меч од седмата рунда од Првата македонска фудбалска лига.

„Гулабите“ до својот трет сезонски триумф стигнаа со голот на Луан Абази додека пак Брера запиша втор сезонски триумф.

Струмичани одлично тргнаа во новата сезона, но на последните три натпревари имаат два порази и едно реми.

Во следното коло Брера Струмица на домашен терен ќе игра со Силекс, додека пак Шкупи ќе гостува во Охрид кај Воска Спорт.

Колото ќе биде комплетирано утре. Брегалница во Штип ќе го пречека шампионот Струга Трим Лум, Македонија ЃП дома ќе игра со Гостивар, Работнички ќе биде домаќин на Воска Спорт, Силекс ќе игра со Шкендија, а пак Вардар ќе гостува во Кавадарци кај Тиквеш.

Зеленило во градовите – за подолг и поквалитетен живот на жителите

ФОТО: pixabay

Во една неодамнешна студија спроведена од тим истражувачи од Институтот за глобално здравје во Барселона, беше заклучено дека градовите треба да се пошумуваат и нивната температура да се намали.

Засадувањето дрвја во урбаните средини може да го намали бројот на смртни случаи директно поврзани со високите температури и топлотните бранови за една третина. Како што наведоа истражувачите, моделирањето откри дека зголемувањето на садењето дрвја за 30 проценти може да ја намали температурата за околу 0,4 степени Целзиусови во текот на летните месеци.

Според истражувачите, од 6.700 предвремени смртни случаи како резултат на високите температури во дури 93 градови низ светот, една третина можела да биде спречена.

Во Европа, нешто помалку од 15 отсто од урбаните области се под засадени дрвја. Студијата на истражувачите, предводена од Тамара Ингман, од Институтот за глобално здравје во Барселона, посочува дека веќе знаеме дека високите температури во урбаните области се поврзани со негативни здравствени исходи, како што се кардиореспираторна инсуфициенција и прерана смрт.

„Нашата цел е да ги информираме локалните заедници и носителите на одлуки за придобивките од стратешко интегрирање на зелената инфраструктура во урбаното планирање. На овој начин би се промовирала поодржлива, поотпорна и поздрава урбана средина“, истакна авторот на студијата.

Терминот „урбан топлински остров“ се поврзува со градови каде што бетонот и асфалтот ја апсорбираат и задржуваат топлината, поради недостаток на вегетација.

Климатските промени веќе го влошија проблемот со глобалното затоплување. Летото 2022 година се смета за едно од најжешките во некои делови на Европа.

Иако повеќе луѓе ширум светот умираат од студ отколку од жештина во Европа, климатските модели предвидуваат дека фаталните болести кои се директна последица на топлината и високите температури ќе бидат сериозен проблем во иднина во следната деценија.

Во Европа температурите се повисоки и тие се последица на климатските промени на нашата планета. Врз основа на дневните просечни температури и истражувањата од 2015 година, констатирано е дека луѓето умираат во периодот од јуни до август. Податоците се дел од анализата за климатско моделирање“, велат истражувачите.

Температурите во градовите
Низ сите градови, 75 отсто од вкупното население живеело во области кои биле најмалку еден степен потопли, додека 20 отсто имале температури најмалку два степени потопли.

Генерално, градовите со највисоки стапки на смртност од температурата се во јужна и источна Европа.

„Ова е важно истражување. „Урбаното садење дрвја на целни места доведува до намалување на смртноста на населението во урбаните средини“, рече Лоренцо Ваинвригт, предавач на Универзитетот во Оксфорд.

Претходните студии покажаа дека зелените површини може да имаат дополнителни здравствени придобивки како што се намалување на кардиоваскуларните болести, деменција и лошо ментално здравје, како и подобрување на когнитивното функционирање кај децата и постарите лица.

Ова е причината зошто понекогаш чувствуваме глад навечер

ФОТО: Pixabay

Дали некогаш сте се будите среде ноќ со чувство на глад? Ако ова се случува повремено, не треба да се грижите.

Кристен Л. Натсон, професорка по неврологија, заклучи дека е „невообичаено“ што се будиме во текот на ноќта со чувство на глад, бидејќи нашите биолошки часовници не очекуваат да јадеме тогаш.

Експертите открија некои од причините зошто сме гладни.

Не јадете доволно во текот на денот

Ако не внесувате доволно калории во текот на денот, може да се разбудите гладни среде ноќ.

„Доколку држите диета или се ограничувате на кој било начин, како на пример прескокнување оброци или прекумерно вежбање, можеби нема да внесувате доволно калории во текот на денот“, вели Алиса Ремзи, нутриционист.

Не спиете доволно

Нарушувањето на сонот може да ја отфрли рамнотежата на хормоните кои го регулираат апетитот – грелин и лептин, што може да предизвика да станете гладни и да посегнете по храна со висок процент на јаглехидрати.

„Претходните експериментални истражувања го поврзуваа губењето на сон со зголемен апетит“, додаде Натсон.

Под стрес сте

Понекогаш гладот ​​не е она што ве буди. Причината може да биде одговорот на телото на стресен период од животот. Кога ќе се разбудите, може да се свртите кон храна за да се смирите.

“Емоционалното прејадување секако може да ги забави вашите мисловни процеси. Ако вашето тело ја вари храната, може да ја смири анксиозноста што ве спречува да заспиете. Храната, за жал, е многу ефикасен начин да заборавите на лошите мисли”, вели Кели Алисон, професорка. за психологија и директор на Центарот за тежина и исхрана на Универзитетот во Пенсилванија.

Имате синдром на ноќна исхрана

Ако често се будите со чувство на глад, неколку пати во текот на неделата, ова може да биде знак за нарушување наречено „синдром на ноќна исхрана“.

Луѓето со ова нарушување консумираат значителен дел од дневните калории после вечерата, бидејќи имаат мала желба за храна во текот на денот. Се случува да страдаат и од нарушувања на расположението кои се влошуваат во текот на ноќта, да имаат проблеми со спиењето и да веруваат дека треба да изедат нешто за повторно да заспијат, пишува HuffPost.