Ефектот на кафето врз здравјето е комплициран

Според една нова студија, пиењето кафе не ги зголемува абнормалните отчукувања на срцето поврзани со зголемен ризик од најчестото нарушување на срцевиот ритам.

Кардиолозите долго време веруваат дека срцевите болни не треба да пијат кафе бидејќи содржи кофеин, стимуланс кој го забрзува срцето.

Сепак, љубителите на кафе можат да здивнат. Стимулантот во кој уживаат милиони луѓе можеби не е толку опасен за срцето, но влијае на здравјето на луѓето на други начини, пишува The Wall Street Journal.

Според една нова студија објавена во New England Journal of Medicine овие денови, пиењето кафе не ги зголемува абнормалните отчукувања на срцето поврзани со зголемен ризик од најчестото нарушување на срцевиот ритам. Научниците дошле до овој заклучок по две недели проучување на отчукувањата на срцето, активноста и спиењето на 100 луѓе кои не патат од срцеви заболувања. Тие открија дека клучниот маркер поврзан со ризикот од срцеви заболувања е ист и кај оние кои пијат кафе и кај оние кои не пијат кафе.

Овој неправилен срцев ритам, познат и како атријална фибрилација, може да доведе до формирање на опасни згрутчувања на крвта кои можат да предизвикаат мозочен удар и срцев удар. „Кофеинот не предизвикува или ја влошува артериската фибрилација“, вели Дипак Бат, директор на Клиниката за срцеви заболувања. Mount Sinai Heart“ во Њујорк кои не учествувале во спроведувањето на студијата.

Студијата објавена во 2022 година во „Journal of the American Heart Association“ покажа дека консумирањето на две или повеќе шолји кафе дневно кај лица со тешка хипертензија го удвојува ризикот од срцева смрт. Сепак, други студии покажаа дека умереното консумирање кафе кај општата популација може да го намали ризикот од смрт. Научниците сè уште се обидуваат да ги разберат овие ефекти на кафето.

Стотината волонтери кои учествуваа во студијата што резултираше со написот во „Њу Ингланд Журнал оф Медицин“ беа на возраст од 20 до 70 години и беа строго следени од научниците за време на истражувањето. Постојано носеле електрокардиограми и уреди за мерење чекори и нивото на гликоза во крвта. Учесниците имаа и апликација на телефоните која ги снимаше сите локации што ќе ги посетат во текот на денот за научниците да знаат дали биле во кафулиња и кафулиња. Научниците секоја вечер ги информирале дали можат да се напијат кафе следниот ден или дали тој ден треба да избегнуваат кофеин.

Учесниците во истражувањето на кои им било кажано дека треба да пијат кафе во даден ден, направиле 10 проценти повеќе чекори од оние на кои им било кажано да избегнуваат кофеин, а бројот на чекори што ги преземале оние што пијат кафе се зголемувал со зголемувањето на количината на кафе што го испиле. Неколку големи студии покажаа дека секојдневното пешачење го намалува ризикот од смртност за шест до 15 проценти.

Во исто време, оние кои пијат кафе спиеле 35 минути помалку секоја вечер. Истражувањата покажуваат дека недостатокот на сон значително го зголемува ризикот од смрт.

Студијата покажала дека учесниците во истражувањето кои пиеле кафе имале зголемен број на предвремени контракции на коморите (срцевите комори): во деновите кога пиеле кафе имале 154 предвремени контракции, а 102 во деновите кога не го пиеле. Предвремените вентрикуларни контракции може да го ослабат срцето. Мухамед Афзал, доцент по интерна медицина на Медицинскиот центар Векснер на Државниот универзитет во Охајо, рече дека луѓето со симптоматски предвремени вентрикуларни контракции треба да избегнуваат кафе или да го намалат неговото внесување.

Конечно, учесниците во студијата со побавен метаболизам изгубиле по еден час сон секоја вечер, а оние со побрз метаболизам доживеале повеќе предвремени вентрикуларни контракции кога пиеле кафе.

„Вистинското влијание на кафето врз здравјето е комплицирано“, вели водечкиот автор на студијата Грегори Маркус, професор по медицина и експерт за атријална фибрилација (неправилно чукање на срцето).

Студијата објавена во мај 2022 година во списанието Annals of Internal Medicine, која користела податоци од 171.616 луѓе, покажа дека умерените пијат кафе имаат 30 отсто помал ризик од смрт, дури и кога други фактори како нивниот социо-економски статус или начин на живот. Придобивките се изгубиле кога го зголемиле внесот на кафе, пренесува Јутарњи лист.

Вежби за мозокот – едноставни, но прават чуда

Сите сакаме да живееме што е можно подолго, но за целосно да уживаме во нашите „златни години“, треба да бидеме целосно ментално здрави.

Исто како и нашето тело, на нашиот мозок му треба редовно вежбање. Еве неколку вежби кои ќе ви помогнат да го одржите вашиот мозок во добра форма.

1 Вежбајте го вашето тело
Утврдено е дека редовните физички вежби помагаат во одржувањето на нашите когнитивни способности. Зголемувањето на протокот на крв за време на вежбањето ги храни нашите неврони со кислород и хранливи материи кои ги одржуваат здрави. Нема потреба да трчате маратон – доволни се едноставни дневни прошетки за да се чувствувате подобро, пишува Мсн.

2 Пробајте нови работи
Здружението за Алцхајмерова болест препорачува менување на вашата рутина за да го стимулирате вашиот мозок. На пример, пробајте нова активност или менувајте раце додека вршите позната активност за да ги промените работите.

3 Не престанувајте да учите
Истражувањата покажаа дека колку подолго учите, толку подолго вашиот мозок останува остар.

Не ви треба докторат за да го одржите вашиот мозок здрав. Можете да продолжите да учите со пријавување на курсеви понудени локално и бесплатно. Никогаш не е доцна да научиш да свириш инструмент или да научиш нов јазик.

4 Предизвикајте го вашиот мозок
Не сите когнитивни активности се подеднакво тешки или стимулативни. Некои бараат многу помалку напор. На пример, гледањето телевизија е еднакво на лесна вежба на мозокот, додека решавањето на загатка е повеќе како „камп за подигање на мозокот“. Обидете се да се вклучите во помалку пасивни активности.

5 Играјте игри на табла
Дали ви се допаѓа Судоку? Па, тоа е добра вест – не трошете го вашето време. Според Здружението за Алцхајмерова болест, загатките, крстозборите и пребарувањето зборови се активности кои го стимулираат вашиот мозок.

6 Направете нови пријатели
Социјалните врски помагаат да се одржи здрав мозок. Затоа Здружението за Алцхајмерова болест препорачува да се сретнете со луѓе и да се дружите со позитивни луѓе, да разговарате и да се борите со осаменоста. За да одржувате пријателства кога растојанието е проблем, едноставно кренете го телефонот. Како бонус, обидот да ги запаметите телефонските броеви на вашите најблиски ќе ви помогне да ја вежбате вашата меморија.

7 Стиснете ги тупаниците
Една неодамнешна студија покажа дека стегањето тупаници ја стимулира нервната активност во фронталниот лобус, делот од мозокот одговорен за јазикот. Со стискање на левата рака 90 секунди ќе ја стимулирате десната хемисфера и обратно. Добра вежба која треба да ја правите додека гледате телевизија, што е пасивна активност.

8 Работете што подолго
Според Центарот за долговечност на Стенфорд, продолжувањето со работа е клучен фактор кога станува збор за здравјето на мозокот. Работата обезбедува средина каде што продолжуваме да учиме, одржуваме социјални врски и постојано сме стимулирани.

9 Проверете го вашиот слух
Нетретираното губење на слухот кај постарите лица придонесува за влошување на когнитивните функции. Проверете го вашиот слух кај професионалец.

10 Создадете нови неврони
Возрасните мозоци продолжуваат да создаваат нови неврони, но тие умираат ако не се искористат во рок од неколку дена од нивното создавање. За да ги користите тие неврони, научете нешто ново секој ден (отворете го речникот на случајна страница, прочитајте книга или статија во весник) и следниот ден направете мал квиз за себе за она што сте го научиле.

11 Читајте и разговарајте
Здружението за Алцхајмерова болест препорачува не само да читате книги, туку и да разговарате за нив со некој потоа за да го консолидирате она што сте го прочитале.

12 Следете го правилото од 20 минути
Студијата на Универзитетот Стенфорд објавена во 2009 година покажа дека мултитаскингот може да има негативно влијание врз различни когнитивни процеси, како што се организирање информации или внимание. За да ги подобрите вашите перформанси, се препорачува да се обидете да не правите повеќе од две задачи истовремено и да го следите правилото од 20 минути: направете активност најмалку 20 минути пред да продолжите на следната.

13 Тестирајте ја вашата толеранција за одвлекување на вниманието
Строоп тестот го користат психолозите уште од 1930-тите за да ја тестираат способноста на мозокот да извршува некоја задача без одвраќање. Тестот вклучува именување на бојата на буквата што го пишува зборот без да се одвлекува вниманието од фактот дека зборот пишува различна боја. Се користи за откривање на нарушување на дефицитот на внимание, но може да се користи и за стимулирање на мозокот.

14 Пишувај со рака
Ние пишуваме се повеќе и повеќе користејќи компјутери, но продолжувањето со пишување со рака може да помогне во активноста на вашиот мозок. Студијата со помош на слика на мозокот покажа дека учењето курзивно пишување стимулира неколку области во мозокот и дека рачно напишаните песни или списоците со задачи бараат синхронизација на двете хемисфери на мозокот.

15 Правете ментална аритметика
Решавањето на менталните аритметички проблеми ја тренира вашата работна меморија, па дури и развива области од мозокот за кои претходно мислевме дека се дефинирани од нашата генетика. Со други зборови, ако сите ја направивме нашата математика малку подобро, сите би можеле да бидеме паметни како Ајнштајн. Или, барем, готово.

16 Медитирајте
Студијата објавена во 2015 година покажа дека нормалната крива на невролошки пад поврзан со возраста е помалку стрмна кај оние кои редовно практикуваат медитација. Не сте сигурни како да медитирате? Има многу апликации кои можат да ви помогнат брзо да се справите со методот.

17 Волонтирај со млади луѓе
Младите ве одржуваат млади! Истражувањето на искусни возрасни кои ги поучуваат децата на кои им е потребна, откри придобивки и за младите и за старите. Снимањето на мозокот покажа дека постарите наставници развиле нови нервни врски и дека нивните когнитивни способности се подобриле.

18 Исклучете го GPS-от
Ставете го вашиот мозок да работи така што ќе стигнете од точката А до точката Б следејќи ги упатствата на навигаторот или стигнувајќи таму со меморија, наместо да се потпирате на вашиот GPS. Студијата објавена во списанието Nature покажа дека мозокот исклучува одредени области кога пригушените тонови на вашиот GPS ви го покажуваат патот.

Наутро студено, а преку денот сончево со мала до умерена локална облачност

УХМР

Наутро студено, а преку денот сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер, поизразен во западните делови.

Наутро во Струмица температура од 4 степени преку ден до 18 степени.

УХМР

Дневен хороскоп – среда 29.03.2023

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Имате многу планови и очекувате брза реализација. За жал, работите не се развиваат со посакуваното темпо. Додека чекате нешто да започне, губите драгоцено време, а можностите кои се побезбедни и можеби попрофитабилни отколку што сте замислувале, ви одминуваат.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Свесни сте за вашата ароганција, но таа е посилна од вас. Самоконтролата е неопходна ако сакате да избегнете конфликт со претпоставените, што може да резултира дури и со казна. Не правете им го на другите луѓе она што не сакате некој да ви го прави.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Вашата самодоверба и горделивиот став полека почнуваат да ги иритираат оние околу вас кои веќе некое време имаат значително трпение за сите. Доколку не го поправите своето однесување, може да доживеете многу непријатна ситуација која ќе ве натера да се чувствувате засрамено.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Аспектите ви носат прилив на енергија што ви недостигаше во изминатиот период. За жал, во исто време пристигнуваат и нови обврски кои ќе ја засенат сета убавина од овој период. Пред вас е напорна работа за која нема да ја добиете очекуваната награда.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Измислувате причини за вашето незадоволство. Можеби вашите планови биле премногу амбициозни, па дел од постигнатиот успех не го доживувате како нешто позитивно. Ако не сте добиле сè, тоа е како да не сте добиле ништо. Не претерувајте.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Вие сте оптоварени со работа. Иако атмосферата е напната, вашата нетрпеливост може уште повеќе да ја отежне ситуацијата, не само за вас туку и за околината. За да избегнете непријатност, мора да одолеете на бројни искушенија и провокации. Не влегувајте во непотребни дискусии.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Пред вас е убава деловна понуда која навистина ја посакувавте, но сега се плашите. Очекувате интензивна поддршка од саканата личност, иако сте свесни дека тоа нема многу да ви помогне. Бидете свои, опуштете се и победи со својот шарм.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Соработниците ви кажуваат што да правите. Иако не баравте туѓо мислење, полека но сигурно почнувате да правите потези кои не се ваши. Се чини дека не размислувате со туѓа глава, па затоа е последен момент да ги промените тие односи.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Опкружени сте со луѓе кои ги привлекува вашата позитивна енергија. Поради пристојната финансиска состојба, можете да им приредите забава. Во занесот на доброто расположение, може да заборавите кои се вашите вистински пријатели.

Јарец

 1. – 21. 1.

Чувствувате дека некој се обидува да ви се закани. Победата е можна со голема борба доколку истраете. Во овој период, многумина од вас ќе почувствуваат зголемена напнатост на работа, која е резултат на промените кои се на хоризонтот, над кои немате контрола.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Наједноставните активности, кои вообичаено бараат малку труд, денес се изведуваат со голема тешкотија. Не е лошо да размислувате се да одложите за некој друг ден, бидејќи грч кој нема да успеете да го надминете ќе произведе грешки кои се неприфатливи.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Се потпирате на други луѓе. Можеби сте премногу уморни и тоа е вистинската причина за вашето повлекување и предавање на судбината. Работите можат непријатно да се искомплицираат ако не преземете одговорност и не ги завршите обврските навреме, дури и ако тоа ви е непријатно.

Упатство за употреба на кантите за селекција на отпад (пластика)

ЈПКД „Комуналец“ – Струмица ги известува сите домаќинства дека подигањето на новите канти за рециклирана пластика и лименки ќе се врши секоја среда.

„Кантите да се чуват во дворовите, а нашата екипа ке ги вади од дворот, и испразнети ќе бидат вратени во дворот. Заблагодарувајки ви за тоа сепак потсетуваме и напоменуваме дека во овие канти смее да има само пет пластика и лименки. Со вашиот одговорен однос допринесувате за намалување на отпадот и почиста поурбана животна средина“, велат од ЈПКД „Комуналец“ – Струмица.

Градоначалникот Костадинов оствари средба со Н.Е. Адела Моника Аксинте, амбасадорка на Романија во Македонија

Денес градоначалникот Костадин Костадинов оствари средба со Нејзината Екселенција Адела Моника Аксинте, амбасадорка на Романија во нашава земја.

Посакувајќи и добредојде на госпоѓата Аксинте, градоначалникот Костадинов ја запозна со спецификите и потенцијалите на општина Струмица, како и со активностите на Локалната самоуправа за понатамошен прогрес на општината.

Романската амбасадорка, од своја страна, ја потенцираше добрата соработка меѓу Романија и Северна Македонија како земји сојузници во НАТО, но и целосната поддршка за членство на нашата земја во ЕУ, изразувајќи надеж за развој на соработката меѓу романската амбасада и Општина Струмица. Градоначалникот Костадинов истакна дека Општината е секогаш отворена за таква соработка, со надеж дека нејзиното унапредување ќе биде од значајна полза за општина Струмица и нејзините граѓани.

Тројца повредени во сообраќајна несреќа на патот Струмица – Радовиш

На 27.03.2023 година во 14.50 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на магистрален пат А4 Радовиш-Струмица, на делница од с.Владевци до с.Радичево, струмичко, Н.Р.(28) од с.Злеово, радовишко, управувајќи патничко возило „бмв” со струмички регистерски ознаки, изгубил контрола и излетал надвор од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобиле возачот и сопатниците В.Л.(41) и Г.Р.(35), и двајцата од с.Воиславци, радовишко, констатирани во Медицински центар Струмица, а увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Наутро студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност

УХМР

Наутро студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец.

Во Струмица наутро температура од нула степени, преку ден до 12 степени.

УХМР

Дневен хороскоп – вторник 28.03.2023

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Имате многу планови и очекувате брза реализација. За жал, работите не се развиваат со посакуваното темпо. Додека чекате нешто да започне, губите драгоцено време, а можностите кои се побезбедни и можеби попрофитабилни отколку што сте замислувале, ви одминуваат.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Свесни сте за вашата ароганција, но таа е посилна од вас. Самоконтролата е неопходна ако сакате да избегнете конфликт со претпоставените, што може да резултира дури и со казна. Не правете им го на другите луѓе она што не сакате некој да ви го прави.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Вашата самодоверба и горделивиот став полека почнуваат да ги иритираат оние околу вас кои веќе некое време имаат значително трпение за сите. Доколку не го поправите своето однесување, може да доживеете многу непријатна ситуација која ќе ве натера да се чувствувате засрамено.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Аспектите ви носат прилив на енергија што ви недостигаше во изминатиот период. За жал, во исто време пристигнуваат и нови обврски кои ќе ја засенат сета убавина од овој период. Пред вас е напорна работа за која нема да ја добиете очекуваната награда.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Измислувате причини за вашето незадоволство. Можеби вашите планови биле премногу амбициозни, па дел од постигнатиот успех не го доживувате како нешто позитивно. Ако не сте добиле сè, тоа е како да не сте добиле ништо. Не претерувајте.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Вие сте оптоварени со работа. Иако атмосферата е напната, вашата нетрпеливост може уште повеќе да ја отежне ситуацијата, не само за вас туку и за околината. За да избегнете непријатност, мора да одолеете на бројни искушенија и провокации. Не влегувајте во непотребни дискусии.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Пред вас е убава деловна понуда која навистина ја посакувавте, но сега се плашите. Очекувате интензивна поддршка од саканата личност, иако сте свесни дека тоа нема многу да ви помогне. Бидете свои, опуштете се и победи со својот шарм.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Соработниците ви кажуваат што да правите. Иако не баравте туѓо мислење, полека но сигурно почнувате да правите потези кои не се ваши. Се чини дека не размислувате со туѓа глава, па затоа е последен момент да ги промените тие односи.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Опкружени сте со луѓе кои ги привлекува вашата позитивна енергија. Поради пристојната финансиска состојба, можете да им приредите забава. Во занесот на доброто расположение, може да заборавите кои се вашите вистински пријатели.

Јарец

 1. – 21. 1.

Чувствувате дека некој се обидува да ви се закани. Победата е можна со голема борба доколку истраете. Во овој период, многумина од вас ќе почувствуваат зголемена напнатост на работа, која е резултат на промените кои се на хоризонтот, над кои немате контрола.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Наједноставните активности, кои вообичаено бараат малку труд, денес се изведуваат со голема тешкотија. Не е лошо да размислувате се да одложите за некој друг ден, бидејќи грч кој нема да успеете да го надминете ќе произведе грешки кои се неприфатливи.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Се потпирате на други луѓе. Можеби сте премногу уморни и тоа е вистинската причина за вашето повлекување и предавање на судбината. Работите можат непријатно да се искомплицираат ако не преземете одговорност и не ги завршите обврските навреме, дури и ако тоа ви е непријатно.

Честитка од градоначалникот Костадинов по повод 27 март – Светскиот ден на театарот

„Почитувани членови на Струмичкиот театар „Антон Панов“,

Ако се знае дека театарот е една од најстарите и највозвишените уметности што ги смислил креативниот човечки ум, тогаш останете возвишени и Вие во Вашата уметничка мисија.
Бидете и верни на божицата Талија и горди на Вашите „штици што живот значат“, за да останат горди со Вас и сите струмички вљубеници во театарската уметност.
Продолжете ја на најубав можен начин 74-годишната традиција на Струмичкиот театар. Негувајте ја и јакнете ја големата љубов кон професијата, за да ви биде возвратено со љубов, полни гледалишта и многу, многу аплаузи.

Нека Ви е честит 27 март – Светскиот ден на театарот“, се вели во честитката од градоначалникот Костадин Костадинов по повод 27 март – Светскиот ден на театарот.