ОСНОВЦИ И СРЕДНОШКОЛЦИ, ЦСЈ ЛИНГВА НОВА ВИ ПОСАКУВА УСПЕШНА УЧЕБНА ГОДИНА, ИСПОЛНЕТА СО МНОГУ ЗНАЕЊА И ПЕТКИ !

Центарот за странски јазици Лингва НОВА на сите основци и средношколци им посакува успешна учебна година исполнета со многу знаења и петки !

Центар за странски јазици Лингва НОВА

раб.вр. 08.00 – 20.00 (понеделник-петок)  09.00 –16:00 (сабота)

                                            тел.      034/ 323-771 070/ 394-544      локација:  НАРОДНА ТЕХНИКА

Повеќе →

Турново по нови 3 бода на домашен терен против Еуромилк

Турново на домашен терен го пречекува Еуромилк во рамките од шестото коло од Првата македонска фудбалска лига. Откако на гостувањето кај Македонија Горче Петров, Турново го претрпе првиот пораз во новата сезона и се врати со празни раце дома, Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за недела, 1 септември

Liverpool – Manchester Utd – 1х

Arsenal – Tottenham – 1+ ПП

Ein. Frankfurt – B. Dortmund – 2

Genoa – Fiorentina – 2

 

 

Временска прогноза за Струмица, 1 септември

Времето денеска во Струмица умерено облачно Повеќе →

За ФК „Тиверија’’ и РК „Зомимак -М’’ од општински буџет ќе се издвојат 1,6 милиони денари

Поради успехот што го остварија во минатиот период, фудбалскиот клуб „Тиверија’’ и ракометниот клуб „Зомимак М’’ ќе добијат финансиска помош од општинскиот буџет кој ќе изнесува 1,6 милиони денари, одлучено е вчера на шестата седница на Советот на општина Струмица Повеќе →

Осумдесет крадци на струја во Струмица

Осумдесет струмичани краделе струја од почетокот на годинава до денес. Повеќе →

Тип на денот 1-x-2 за сабота, 31 август

Cardiff – Everton – 1x

Blackburn – Bolton – x2

Paris SG – Guingamp – 2+

Schalke 04 – Bayer Leverkusen – 2+

 

Временска прогноза за Струмица, 31 август

 

Денеска времето во Струмица Повеќе →

Струмичани, еве како некогаш изгледаа влезниците за во струмичките дискотеки

Еве како некогаш изгледаа влезниците за во струмичките дискотеки Али Баба, Кинг, 1001 ноќ, Шери, Аполон, Биг Ф…

 

Повеќе →

“Колку јазици зборуваш толку луѓе вредиш” – Академија АБЦ

Секој ден се повеќе се уверуваме дека латинската поговорка Колку јазици зборуваш толку луѓе вредиш” не е само обична фраза. Тоа првенствено го потврдуваме поради фактот што во модерниот свет знаењето на странски јазици отвара широк спектар на можности. Повеќе →