СОУ „Јане Сандански’’ беше домаќин на гимназијалците од „Зеф Луш Марку’’

Учениците и наставниците од  скопската гимназија „Зеф Луш Марку’’ денеска беа гости на струмичката гимназија „Јане Сандански’’ . Повеќе →

Германска амбасадорка во посета на Академијата „АБЦ’’

Гудрун Штајнакер, германската амбасадорка во Македонија, денеска ја посети Академијата за образование спорт и култура „АБЦ’’ во Струмица, по повод 20 години од нејзиното постоење.

Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за петок, 25 октомври

 

St. Pauli – SV Sandhausen – 1

VFB Stuttgart – FC Nürnberg – 2+

Middlesbrough – Doncaster – 0-2

Cork City – St. Patrick’s – 2

 

Времето денеска во Струмица, 25 октомври

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Во сабота младите ќе спороведат кампања под насловот„Слобода е да немаш предрасуди“

Стоп за предрасудите!

Вака гласи една од паролите на кампањата „Слобода е да немаш предрасуди“ што во сабота (26 октомври) ке ја спроведат млади струмичани на плоштадот „Гоце Делчев’’, точно на пладне. Повеќе →

ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК – ЈАЗИК НА ИДЕИТЕ – Академија АБЦ

ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК Е ЈАЗИК КОЈ НАЈМНОГУ СЕ ЗБОРУВА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА, А ВОЕДНО Е И ЕДЕН ОД ТРИТЕ НАЈВАЖНИ ЈАЗИЦИ ВО ОРГАНИТЕ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА. Повеќе →

Струмичанец одгледувал канабис во домот

СВР Струмица поднесе кривична пријава против В.Ј.(25) од Струмица за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги Повеќе →

Наскоро – Талент шоу на СОУ „Јане Сандански“

„Не треба да биде ни Идол ни X фактор за да биде ТАЛЕНТ ШОУ кое не смее да се пропушти!“, вака средното општинско училиште „Јане Сандански“ ја поканува струмичката публика на првиот концерт на солистите од средношколскиот хор годинава. Концертот ќе се одржи во големата сала на АРМ на 1 ноември (петок) со почеток во 20:00 часот, а влезот е бесплатен. Повеќе →

Струмица единствениот град во Македонија во проектот „Мој град се подготвува’’

Во Домот на АРМ денеска се одржа презентација на проектот „Мојот град се подготвува’’ чија цел е градовите и локалните самоуправи да се подготвуваат за справување со несреќи и катастрофи, да работат на намалување на ризиците од истите и да станат еластични кон кризи. Повеќе →

Започна проектот „Дигитална култура за регионална кохезија’’

Сојузот на здруженија за техничка култура „Народна техника’’ Струмица заедно со Здружението „Без граници 21’’ од Ќустендил, започна со имплементација на проект „Дигитална култура за регионална кохезија’’, финансиран од Европската унија преку ИПА програмата за прекугранична соработка. Повеќе →