Временска прогноза за Струмица, 30 октомври

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло. Максимална дневна температура до 23 степени. Повеќе →

ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК – ЈАЗИК НА ИДЕИТЕ – АКАДЕМИЈА АБЦ

ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК Е ЈАЗИК КОЈ НАЈМНОГУ СЕ ЗБОРУВА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА,  А ВОЕДНО Е И ЕДЕН ОД ТРИТЕ НАЈВАЖНИ ЈАЗИЦИ ВО ОРГАНИТЕ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА. Повеќе →

Протест на пазарџиите од ТЦ „Глобал’’ во Струмица

Продавачите на овошје и зеленчук од пазарот ,,Глобал’’ во Струмица денеска со протест против уличната продажба во центарот на градот. Побараа од надлежните инспектори да излезат на терен и да ги отстранат дивите  продавачи кои создаваат нелојална конкуренција. Според нив, прометот во пазарот е драстично намален, а по улиците цвета сивата економија. Повеќе →

Се тампонира новиот пристапен пат до Габровските водопади

Согласно општинската програма за реконструкција на патната мрежа во општина Струмица, почна  тампонирањето на пробиената делница од регионалниот пат Р-605 Струмица – Старо Коњарево, до Габровските водопади. Повеќе →

Тип на денот 1-x-2 за вторник, 29 октомври

Тип на денот 1-x-2 за вторник, 29 октомври Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 29 октомври

Времето денеска во Струмица сончево, со максимална дневна температура до 23 степени. Повеќе →

Турново славеше со 3-1 во дуелот со Шкендија

Турново со убедливи 3-1 ја победи Шкендија на Кукуш, два гола на Блажевски. Турново поведе по само 11 минути игра, кога судијата, досуди пенал за Турново, Блажевски од белата точка беше прецизен за 1-0. Повеќе →

Марјан Даскаловски: Вашата желба за оставка на градоначалникот Зоран Заев ќе ви остане пуста желба

Вашата желба за оставка на градоначалникот Зоран Заев ќе ви остане пуста желба. Повеќе →

Советниците од СДСМ ја напуштија седницата на Совет на општина Струмица

Советниците од советничката група на Сојузот за иднината заедно со претседател на Советот, Марјан Даскаловски, ја напуштија денешната осма седница на Советот на општина Струмица. Повеќе →

За недела дена во Струмица крадците направиле материјална штета од 380 илјади денари

Во периодот од 21 – 28 октомври на подрачјето на општина Струмица се случиле три покарактеристични кражби. Крадците ограбиле куќи и магазин од каде Повеќе →