Незадоволни земјоделци со седум прашања до премиерот

Претседателот на Комисијата за земјоделство при ОО СДСМ Струмица, Ѓорги Ѓоргиев, во присуство на повеќе од дваесеттина земјоделци, постави неколку прашања до премиерот и министрите кои вечерва имаат отворена дебата  со граѓаните  во Струмица. Повеќе →

Даскаловски до Груевски: Зошто не дозволувате гасифицирање на Медицинскиот центар – Струмица?

Зошто не дозволувате гасифицирање на Медицинскиот центар – Струмица и зошто министерот не потпишува согласност  за вработување на дополнитиот кадар во детските градинки – ова се прашањата кои ги постави претседателот на ОО СДСМ Струмица, Марјан Даскаловски, на денешната прес- конференција до премиерот кој вечерва доаѓа во Струмица. Повеќе →

Две кражби во изминатата недела во Струмица

Стан и продавница биле мета на крадците во изминатата недела, пишува во неделниот полициски билтен. Во двете покарактеристични кражби, ограбени се лаптоп, златен накит и цигари во вредност од 134 илјади денари. Повеќе →

За седум дена, четиринаесет интервенции на ТППЕ Струмица

Четиринаесет интервенции во градот и населените места имале струмичките пожарникари во последните седум дена, пишува во неделниот билтен на ТППЕ. Повеќе →

Кривична за струмичанец што затаил данок

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Б.М.(37), управител на ДПТУ ДООЕЛ од Ново Село и против наведеното правно лице за сторени кривични дела „даночно затајување“ и „фалсификување или уништување деловни книги“. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 23 декември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Основците припремија 4 илјади новогодишни пакетчиња

Учениците од сите основни училишта од Струмица, во голем број се одзваа на акцијата изработка на новогодишни лампиони и подароци кои се наменети за децата од социјално загрозени семејства. Повеќе →

Казна од 200 до 500 евра за неовластена употреба на пиротехнички средства

Граѓаните да не употребуваат  неовластени пиротехнички средства (петарди, палење ракети…) во пресрет на новогодишните и божикните празници, апелираат  од СВР Струмица. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за недела, 22 декември

Ol. Marseille – Bordeaux – х2 Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 22 декември

Времето денеска во Повеќе →