Турново ремизираше на гостувањето кај Напредок играјќи 2-2

Турново ремизираше со Напредок во Кичево. Во израмнет натпревар тимот на Турново не успеа да стигне до три бода на дуелот со Напредок. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 31 октомври

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Временско – духовна ротација – колумна на Митко Гогов

Не, не, никако не заборавив дека и овој месец полека одминува, а денес е предпоследниот ден од првиот жолто-златен месец во годината. На само еден ден пред да направиме уште една календарска ротација, пред да навлеземе во студениот ноември, иако стрелките на часовникот се променија времето е сеуште убаво и сончево. Повеќе →

СДСМ СТРУМИЦА: Груевски, Ставрески и Трајковски престанете да се обидувате да профитирате од маката на трговците!

На денешната прес конференција на ОО СДСМ – Струмица, социјалдемократите ја критикуваа власта за затварањето на дуќани и фирми во Струмица. Во продолжение интегрален текст:

Повеќе →

Педофил се обидел да силува 12 годишно девојче во ОУ ,,Видое Подгорец’’ во Струмица

Вчера наутро околу 7 часот,  педофилот кој најверојатно бил пијан, го пресретнал девојчето во близина на училиштето и побарал  да му Повеќе →

Пазарџиите од ТЦ „Глобал’’ и денеска на протест

Со поддршка на сопствениците на штандови од Стоковната куќа, протестот на продавачи на овошје и зеленчук во „Глобал’’ продолжи и денес. Повеќе →

Тип на денот 1-x-2 за среда, 30 октомври

Тип на денот 1-x-2 за среда, 30 октомври Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 30 октомври

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло. Максимална дневна температура до 23 степени. Повеќе →

ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК – ЈАЗИК НА ИДЕИТЕ – АКАДЕМИЈА АБЦ

ГЕРМАНСКИОТ ЈАЗИК Е ЈАЗИК КОЈ НАЈМНОГУ СЕ ЗБОРУВА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА,  А ВОЕДНО Е И ЕДЕН ОД ТРИТЕ НАЈВАЖНИ ЈАЗИЦИ ВО ОРГАНИТЕ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА. Повеќе →

Протест на пазарџиите од ТЦ „Глобал’’ во Струмица

Продавачите на овошје и зеленчук од пазарот ,,Глобал’’ во Струмица денеска со протест против уличната продажба во центарот на градот. Побараа од надлежните инспектори да излезат на терен и да ги отстранат дивите  продавачи кои создаваат нелојална конкуренција. Според нив, прометот во пазарот е драстично намален, а по улиците цвета сивата економија. Повеќе →