“Колку јазици зборуваш толку луѓе вредиш” – Академија АБЦ

Секој ден се повеќе се уверуваме дека латинската поговорка Колку јазици зборуваш толку луѓе вредиш” не е само обична фраза. Тоа првенствено го потврдуваме поради фактот што во модерниот свет знаењето на странски јазици отвара широк спектар на можности. Повеќе →

Холандска компанија отвара производствен погон за цвеќе во Струмица

Голема холандска компанија која се занимава со производство на цвеќе под вештачки услови во форма на расад, отвара производствен погон во Струмица, најави странски инвестиции градоначалникот Зоран Заев. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за петок, 30 август

NAC Breda – NEC Nijmegen -* 1х

Bayern Münich – Chelsea – 1

Dundee FC – Livingston – 1

Shelbourne – Shamrock – 2

 

ВОЗРАСНИ, ОСМЕЛЕТЕ СЕ! УЧЕТЕ СТРАНСКИ ЈАЗИЦИ!

ВОЗРАСНИ, ОСМЕЛЕТЕ СЕ! УЧЕТЕ СТРАНСКИ ЈАЗИЦИ!

Учете англиски, германски, турски, грчки и француски јазик со Еду Спринг. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 30 август

Сончево време денеска Повеќе →

Новоселецот Костадин Мартинов „глобален херој’’ на амерички маратон

Заедно со повеќе „глобални херои’’ од 12 држави кои ќе трчат на маратонска стаза  долга 42, 2 км помеѓу америчките градови Минеаполис и СТ Паул, ќе се наоѓа и преставникот на Македонија, Костадин Мартинов, кој поточно доаѓа од општина  Ново Село. Повеќе →

Струмичани даруваа крв

Црвениот крст од Струмица во соработка со Службата за трансфузиона медицина денеска организираше доброволна крводарителска акција во периодот од 08 до 14 часот.

 

Повеќе →

Во тепачка, струмичанка се задобила со тешки телесни повреди

Во тепачка која се случила завчера наутро во село Калково (Валандово), тридесетогодишната У.Ф. од Калково и нанела повреди во пределот на градниот кош на Т.И. (19) од село Банско. Повеќе →

Членови на ПАОК Ентузијаст и Ајдуци Струмица со транспаренти во чест и почит на Ванчо Таковски

Во чест и со почит кон неодамна починатиот бивш Претседател на ФК Беласица Г-динот Ванчо Таковски,за време на традиционалниот марш на Беласица на врвот Тумба кој се Повеќе →

ЗОШТО АКАДЕМИЈА АБЦ?

         

Академија за Образование, Спорт и Култура АБЦ – Струмица  слави јубилеј од 20 години и е основана се со цел да пружи услуги со највисок квалитет во областа на јазичното образование со посебен акцент на практичната примена на знаењето на кандидатите. Услугите на Академија АБЦ ги користат и поедини компании, државни служби и други, а нивното задоволство и препорака на другите ја сочинуваат тајната  на успехот  на нашето училиште. Повеќе →