Струмица некогаш и денес…

menuvanje6-11-1

Струмица се менуваше…

 

Повеќе →

Реакција на ОО СДСМ – Струмица по повод одржаната прес конференција на ВМРО – ДПМНЕ од Струмица

sdsm1

По повод одржаната прес конференција на OK на ВМРО – ДПМНЕ Струмица одржана на 08.02.2013 на која што СтрумицаСити не беше повиканa, од ОО СДСМ – Струмица со реакција во која стои: Повеќе →

Ј А В Е Н К О Н К У Р С

opstinaОдборот за подигање на спомен обележја на Советот на општина Струмица на седницата одржана на   08.02.2013 година , распишa Повеќе →

Временска прогноза за петок, 8 февруари

Времето денеска во Струмица претежно сочево со повремени заоблачувања. Можни врнежи во текот на ноќните часови. Максимална дневна температура до 12 степен.

Струмица некогаш и денес…

menuvanje5-1

Струмица се менуваше…

 

Повеќе →

Граѓанскиот парламент вечерва во Турското маало

turkos malo

Отворениот граѓански парламент вечерва се одржа и во Турското маало во Струмица. Во исказувањето на Отпорот против „режимот на актуелната власт’’ учествуваа поголем број граѓани, а некулко струмичани од турската националност го искористија своето право да го искажат мислењето за бедата и сиромаштијата, но и за секојдневните притисоци што се вршат врз нив од страна на власта.

 

 

 

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.334153480034570.77719.261733853943200&type=1

Реакција на ОО СДСМ – Струмица по повод одржаната прес конференција на пратеникот Васил Пишев

sdsmsrПо повод одржаната прес конференција на пратеникот Васил Пишев одржана на 07.02.2013 на која што СтрумицаСити не беше повиканa, од ОО СДСМ – Струмица со реакција: Повеќе →

Струмичките пожарникари со француски искуства ќе гаснат шумски пожари

obuka_pozarna1

Територијалната професионална противпожарна единица на Струмица е вклучена во обуките на француската асоцијација за гаснење на шумски пожари „Да работиме заедно“. Повеќе →

Промовирана поетската збирка „Писма„ од Славица Гаџова

gogov izlozba 006_1280_960

Во галерискиот простор на Музејот, Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство- Контекст, синоќа организираше промоција на поетската збирка „Писма’’ на Славица Гаџова од Битола. Повеќе →

Нови тротоари за жителите на Баница

trot

Нови тротоари ќе добијат жителите на населеното место Баница. Новите бекатон плочки се поставуваат на двете страни на улицата од чешмата која се наоѓа среде село до откупниот пункт на АД „Струмица табак“ Повеќе →