Интерактивно литературно читање Амориум во чест на денот на жената

snezana a.

Здружението за развој на културата и заштита на културното наследство Контекст – Струмица синоќа ја организираше поетска средба АМОРИУМ, Време: Љубовни спроводници како трета активност од областа на книжевноста со која го одбележа Меѓународниот ден на жената кој секоја година во целиот свет  се слави на 8-ми март. Повеќе →

Презентирана веб страната на Зоран Заев www.zoranzaev.mk

pes

На денешната прес – конференција на ОО СДСМ беше претставена веб страната  www.zoranzaev.mk на кандидатот за градоначалник на општина Струмица од Сојузот за иднината, Зоран Заев. Повеќе →

Временска прогноза за петок, 09 март

rain

Слаб дожд во текот на денот, Повеќе →

Интервју со Весна Петрушевска-Бејби

momenti

Интервју со Весна Петрушевска-Бејби во емисијата МОМЕНТИ.

автори: Лазо Илиески, Горан Енимитев

 

Повеќе →

Струмичките социјалдемократки традиционално маршираа по улиците во градот

slika 4

Клубот на жени при ОО на СДСМ од Струмица  по деветти пат го одржа традиционалниот марш по улиците на Струмица. Целта на маршот според Марија Гарванлиева, координатор на клубот е денеска, на меѓународниот ден на жената, секоја жена да добие цвеќе, чоколадо и Бела книга од успешните проекти на градоначалникот Зоран Заев.

Повеќе →

Прес на ОО СДСМ – Струмица 08.03.2013

OO SDSM

Денеска во просториите на ОО СДСМ – Струмица беше одржана прес конференција по повод отчетот на Васил Пишев. Повеќе →

Заев со порака до жените: Без вас не не бива, ни дома ни на работа

69855_10151798502613957_1982794351_n

„Се чувствувам многу убаво вечерва, меѓу 900 жени, кој е како мене“ рече градоначалникот Зоран Заев на синоќешната осмомартовска забава на жените на СДСМ што се одржа во хотелот „Сириус“ во Струмица. Повеќе →

Клубот на млади од „Црвен крст’’ подарија рачно направено цвеќе на струмичанки

8mi mart 093_1024x683

Под мотото „ На розата и треба сонце, на жената љубов, затоа сакајте ги’’, младите при ОО „Црвен крст’’ – Струмица денеска поделија околу 200 цвеќиња на жените по повод 8- ми Март. Повеќе →

Жените од СДСМ го одбележија 8- ми Март

zeni

Жените од СДСМ и коалицијата „Сојуз за иднината’ синоќа го одбележија 8- ми Март, Светскиот ден на жените. Покрај дружењето, тие сакаа да му дадаат и поддршка на кандидатот за градоначалник Зоран Заев кој заедно со нив ја прослави вечерта. Повеќе →

Временска прогноза за петок, 8 март

oblacno

Времето денеска во Струмица променливо облачно со максимална Повеќе →