Спроведена обука за проектен менаџмент во Струмица

presss 009_1024x683

Во рамките на реализацијата на проектот “Развој на алтернативни форми на туризам”, финансиран од Европската Унија, денеска за пријавените кандидати се одржа обука за проектен менаџмент во Домот на АРМ. Повеќе →

Струмица доби регионален сертификат за поволно деловно опкружување во Југоисточна Европа

sertifikat1

Струмица е меѓу првите осум општини во Југоисточна Европа кои добија регионален сертификат за поволно деловно опкружување. Повеќе →

Малиот градски парк отворен за граѓаните

malpark3

Струмичани добија уште едно место за одмор и релаксација во градот. Реконструкцијата на Малиот градски парк е завршена, а тој официјално за граѓаните беше отворен од синоќа кога во него се одржа свеченост по повод завршувањето на работите. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 13 јуни

imagesВремето денеска во Струмица умерено Повеќе →

Унгарскиот амбасадор ја посети Струмица

bansko 042_1024x683

Градоначалник на општина Струмица Зоран Заев одржа средба со Јожев Бенце, амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, кој денес беше во еднодневна посета на Струмица. Повеќе →

Од денеска поквалитетна вода за пиење за жителите и хотелските комплекси во Банско

bansko 016_1024x683

Чиста и квалитетна вода за пиење од денеска имаат жителите на населеното место Банско како и хотелските комплекси. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 12 јуни

images

Времето денеска во Струмица облачно со Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 11 јуни

cloudy-sun

Времето денеска во Струмица умерено Повеќе →

IN MEMORIAM – Почина струмичанецот Костадин Устапетров

kostadin

Со огромна жал и тага во срцето ја пишуваме оваа информација за ненадејната смрт на струмичанецот Костадин Устапетров.
Костадин Устапетров е значаен уметник, карикатурист и автор на афоризми кој долги години твореше и живееше во Струмица. Роден е 29. октомври 1950 година, почина денес, понеделник, 10 јуни 2013 година на 62 години. Повеќе →

Трето место за велосипедискиот клуб „Струмица”

hronometar2013 (1)

Велосипедскиот клуб „Струмица” учествуваше на Државното првенство во хронеметар – 2013  каде велосипедистот Дејан Џингарски од Струмица го освои 3-то место во мастерс категоријата. Повеќе →