Кривична пријава за Струмичанец кој криел монети од културно – историско наследство

СВР Струмица поднесе кривична пријава против К.М.(28) од Струмица за сторено кривично дело „присвојување добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости“. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за петок, 6 септември

Ghana - Zambia – 1

Finland - Spain – 3+

Italy - Bulgaria – 2+

Poland - Montenegro – 3+

 

Временска прогноза за Струмица, 6 септември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Да ја покажеме хуманоста за Сања Чавдарова

Струмичанката Сања Чавдарова боледува од „Quadriplegia Spastica – Paralisys Cerebralis“. Таа минатиот месец престојуваше во Центарот за рехабилитација „Гибање“ во Љубљана, Словенија, каде со терапијата покажала напредок кон подобрување на нејзиното здравје. Повеќе →

Ване Андонов ја преставуваше Струмица на Летната академија во Охрид

Ученикот од четврта година од СОУ „Никола Карев’’,Ване Андонов, беше единствениот преставник на Струмица на овогодишната Летна академија на Младински образовен форум (МОФ) што се одржа во Охрид од 26 – 31 август. Повеќе →

Општина Струмица со поддршка на невладиниот сектор

Претставници на одделението за локален економски развој при општина Струмица денеска одржаа работен состанок со претставници на здруженијата на граѓани и фондации кои добија финансиска поддршка од општината за реализација на нивните проектните активности. Повеќе →

Караванот на велосипедисти и во Струмица

Велосипедскиот караван  помина денес и низ Струмица. Велосипедистите од Федерацијата на Македонија  се одморија на плоштадот „Гоце Делчев’’, а потоа го продолжија    патот до Штип. Повеќе →

Дванаесета крводарителска акција на струмичките општинари

Вработените во општинската администрација денеска даруваа крв од 08 – 14 часот. Повеќе →

Вработување во А.Д. Единство

АД. Единство има потреба од кројачи. Кандидатите може да се со или без работно искуство. Повеќе →

Една недела свечености и манифестации во Струмица

Со денешниот Турнир во мал фудбал за средните училишта кој се одржува во СОУ „Никола Карев’’, во Струмица започнуваат низа на свечености и манифестации по повод одбележувањето на Денот на независноста на Македонија (8- ми септември) и Денот на ослобудувањето на Струмица на 11 септември. Повеќе →