Висок пораз за пионерите на Академи...

АРХИВА Денес во меч од 11. коло од Пионерската супер лига, пионерите на Академија Пандев беа високо поразени од Охрид на гостински терен со 4:1. ...

Помладите пионери на Академија Панд...

АРХИВА Помладите пионери на Академија Пандев запишаа пораз од Охрид со резултат од 2:1, во меч од 11. коло на Помладата пионерска супер лига. Н...

Петлињата на Беласица загубија од Б...

АРХИВА Петлињата на Беласица денес во меч од 10. коло од Регионалната лига Југоисточна загубија од Брегалница со резултат од 3:0. Натпреварот с...

Академија Пандев минимално загуби о...

Академија Пандев запиша нов пораз, откако на тешкото гостување кај Струга Трим Љум „пандевци“ беа поразени со минимални 1:0, во меч од 17. коло о...

Струмица

Висок пораз за пионерите на Академија Пандев од Охрид

АРХИВА Денес во меч од 11. коло од Пионерската супер лига, пионерите на Академија Пандев беа високо поразени од Охрид на гостински терен...

Занимливости

Дневен хороскоп – недела 04.12.2022

ФОТО: Profimedia Овен 3. - 20. 4. Некои семејни обврски не ги исполнивте навреме, па дојде...

Ноќен живот

Легендарниот Тони Цетински во петок во Аватар

Најпопуларниот хрватски пејач Тони Цетински во петок доаѓа во Аватар.  Македонија во 2005 година имаше можност да го запознае како пријател ...

Струмичко ќоше

ИНТЕРВЈУ СО СТРУМИЧАНЕЦОТ ЛАЗАР МИТРОВ – ,,”ЖИВОТОТ Е АВАНТУРА”

После 25 години отсуство повторно се враќа со нови нумери. Нашиот струмичанец Лазар Митров познат на постарите по хитот од 1992 година „Со ...

Струмичка кујна

Запознајте ја старата струмичка кујна – САРЛИИ

Оваа типично струмичка баклава се правела само за Бадник, како посна, полиена со зејтин, не со растопено масло. Имала посебно место и значењ...

Креативни идеи за мали кујни

Веројатно сите сме свесни дека малкумина ја имаат таа можност да го изберат просторот на живеење, онаков каков што посакуваме да биде во целост. Дали е недостаток на соби или недостаток на простор во собите, се случува… Но, тоа не значи дека и во тие случаи не можете да си го направите домот најпријатно место за живеење и да го уредите онака како што вам ви одговара. Еве неколку идеи доколку вашата кујна не го нуди просторот кој мислите дека ви е потребен: Повеќе →

Висок пораз за пионерите на Академија Пандев од Охрид

АРХИВА

Денес во меч од 11. коло од Пионерската супер лига, пионерите на Академија Пандев беа високо поразени од Охрид на гостински терен со 4:1.

Стефан Стојоски беше херојот на домашниот тим, кој постигна хет-трик, додека пак третиот гол за охриѓани беше дело на Давид Медароски. За струмичките фудбалери погоди Јован Постолов во 64. минута од мечот.

На полувреме, резултатот беше 2:0 за домашниот тим, со што во вториот дел Охрид влезе со сериозна резултатска предност, а тоа се покажа и како клучно во победата од 4:1.

Помладите пионери на Академија Пандев поразени од Охрид

АРХИВА

Помладите пионери на Академија Пандев запишаа пораз од Охрид со резултат од 2:1, во меч од 11. коло на Помладата пионерска супер лига.

На натпреварот кој се одигра на „Билјанини Извори“ во Охрид резултатот го отвори Лорент Жаку уште во 5. минута од мечот, а Габриел Талески во 13. минута погоди за 1:1.

Возбудата и неизвесноста траеше се до 84. минута кога Флориан Рочи погоди за конечните 2:1 и голема победа за домашниот тим.

Петлињата на Беласица загубија од Брегалница во Штип

АРХИВА

Петлињата на Беласица денес во меч од 10. коло од Регионалната лига Југоисточна загубија од Брегалница со резултат од 3:0.

Натпреварот се одигра на „Бело Брдо“ во Штип, а херој за петлињата на Брегалница беше Александар Нехтенин, кој постигна хет-трик.

Резултатот на полувреме беше 1:0 за Брегалница, а Нехтенин резултатот го отвори уште во 1. минута од мечот. Во вториот дел Нехтенин погоди во 50. и 60. минута со што ги постави конечните 3:0, а струмичките фудбалери се вратија дома поразени.

Академија Пандев минимално загуби од лидерот Струга Трим Љум

Академија Пандев запиша нов пораз, откако на тешкото гостување кај Струга Трим Љум „пандевци“ беа поразени со минимални 1:0, во меч од 17. коло од Првата македонска фудбалска лига. Херој за трите бодови на стружани беше Дарко Илиески, кој стрелаше во 70. минута.

Академија Пандев останува на деветтото место на табелата со 12 бодови, колку што има и Победа која е место подолу на табелата. Во следното коло Академија Пандев на домашен терен ќе игра со Тиквеш, воедно тоа ќе биде и последен натпревар за есенската полусезона од Првата лига.

Променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер

УХМР

Променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер. Попладне облачноста ќе се намалува.

Утринската температура во Струмица изнесува седум степени, додека пак во дневната ќе се искачи до 11-тиот степен.

УХМР

Дневен хороскоп – недела 04.12.2022

ФОТО: Profimedia

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Некои семејни обврски не ги исполнивте навреме, па дојде моментот кога нема повеќе одложување. Наместо да се лутите на себе што си го дозволивте тоа, веднаш фатете се за работа, а анализата на ситуацијата оставете ја за друг, поповолен ден.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Се борите помеѓу тоа да бидете скромни и омилени и потребата да реагирате жестоко, поттикнато од критиките што би биле среќни да им ги дадете на другите. Резултатот од сето ова може да биде губење на енергија и пад на имунитетот, па дури и акутна болест. Внимавајте на исхраната.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Транзитите укажуваат на можноста да влезете во конфликт со вашите најблиски. Кризата во семејството може да трае доколку не се потрудите и не преземете конкретни чекори, дури и ако тие ви се непријатни. Запомнете дека тие не се ваши непријатели.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Решени сте да не се мешате во туѓи работи. Сепак, некој ви се доверува, а вие не сте сигурни дали тоа треба да ве импресионира или дали информацијата ќе ви направи проблеми. Доколку не се спротивставите на време, работите може значително да излезат од контрола.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Доколку имате некои недефинирани врски кои досега не сте ги расчистиле, овој ден нуди решение. По прераспределбата на обврските, ќе имате пријатно изненадување бидејќи ќе добиете неочекуван поттик од личност која не била фина со вас.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Ви претстојат состаноци и разговори од кои можеби очекувате премногу. Отвореното спротивставување на луѓето кои се над вас во хиерархијата може дополнително да ги искомплицира веќе затегнатите односи кои не можете сами да ги решите.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Не преоптоварувајте се со нови обврски, туку поминете го денот со минимални деловни активности. Наскоро ќе добиете финансиски прилив кој целосно ќе ги промени околностите во кои работите и со тоа ќе ја избрка напнатоста која ве мачи.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Се враќате во ритамот на кој сте навикнати. Некои стари работи повторно се активираат, а вие сте збунети од исходот, бидејќи по долго чекање сте изгубиле надеж. Сега таа реализација е сигурна, веќе не сте сигурни дали е тоа што го сакате.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Намалена енергија и промени во расположението. Тоа е она што ве мачи денес. Премногу лично ја сфаќате непријатната атмосфера, имате впечаток дека сите заговарале против вас. Обидете се да гледате реално на работите, можеби вашите очекувања се преценети.

Јарец

 1. – 21. 1.

Денот ви носи можност да ја подобрите ситуацијата на работа. Сепак, ова ќе донесе само привремено олеснување, бидејќи има уште многу работа пред вас. Искористете ја целата своја деловна истрајност, замислете ја како инвестиција во времето што допрва доаѓа.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Настанот на денот може да биде конструктивна дискусија каде што ќе бидете вовлечени во соработници за кои не сте знаеле дека се на ваша страна. Во исто време, поддршката доаѓа од саканата личност, па на вашиот оптимизам и добро расположение нема крај.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Ве мачи проблематичната врска со саканата личност. Почнувате да размислувате за заминување, но не сте сигурни дали тоа би било трајно или само привремено решение. Сериозен разговор значително би ја решил ситуацијата, но само доколку искрено кажете се.

Недостатокот на витамин Б-12 е чест проблем кој може да има сериозни здравствени последици

ФОТО: Michail Petrov / Shutterstock

Недостатокот на витамин Б12 е чест здравствен проблем кој влијае на околу 13% од луѓето. Б12 е редок во исхраната, а го има само во храната од животинско потекло. За среќа, на луѓето им требаат само 2,4 микрограми витамин Б12 дневно. Без соодветна количина на витамин Б12 во телото, здравјето може да се влоши, а со тоа и квалитетот на животот.

знаци и симптоми
Главниот симптом на недостаток на Б12 е замор, ниво на замор или исцрпеност што е толку високо што значително ни го отежнува извршувањето на секојдневните активности.

Други симптоми се невролошки и може да вклучуваат пецкање во екстремитетите, конфузија, губење на меморијата, депресија и тешкотии во одржувањето на рамнотежата. Некои од нив можат да бидат трајни доколку не се реши недостатокот на витамин.

Меѓутоа, бидејќи може да има многу причини за овие симптоми, давателите на здравствени услуги често ја занемаруваат можноста за недостаток на Б12 и не ги вршат соодветните тестови. Друг проблем е што дури и луѓето кои се хранат здраво можеби нема да добиваат доволно витамин Б12 без воопшто да го сфатат тоа.

Како се апсорбира Б12
Науката покажа дека луѓето кои се хранат со растителна исхрана треба да земаат додатоци на Б12 во количини што обично ги обезбедуваат стандардните мултивитамини. Сепак, дури и луѓето кои консумираат Б12 преку нивната исхрана исто така може да бидат изложени на ризик поради тешкотии со апсорпција на овој витамин.

Апсорпцијата на Б12 е комплексен, повеќестепен процес кој започнува во устата и завршува на другиот крај на тенкото црево. Кога џвакаме, храната се меша со плунката. Кога храната се голта, супстанцијата во плунката наречена R-протеин – протеин кој го штити Б12 од уништување од стомачната киселина – патува во желудникот со храната.

Специфични клетки во слузницата на желудникот, наречени париетални клетки, лачат две супстанции кои се важни за апсорпцијата на Б12. Една од нив е стомачната киселина – ја разградува храната и Б12, дозволувајќи му на витаминот да се врзе за R-протеинот во плунката. Друга супстанција, наречена внатрешен фактор, се меша со содржината на желудникот и патува со неа до првиот дел од тенкото црево – дуоденумот. Откако во дуоденумот, соковите на панкреасот го ослободуваат Б12 од R-протеинот и го префрлаат на внатрешниот фактор. Ова спарување овозможува Б12 да се апсорбира во клетките, каде што потоа може да помогне во одржување на нервните клетки и формирање на здрави црвени крвни зрнца.

Недостатокот на Б12 обично вклучува „распаѓање“ на една или повеќе од овие точки на патеката на апсорпција.

Фактори на ризик за дефицит на Б12
Како што споменавме, без плунка, Б12 нема да се врзе за R-протеинот, па затоа е инхибирана способноста на телото да го апсорбира. Постојат стотици различни лекови кои можат да предизвикаат сува уста, што резултира со недоволно производство на плунка. Тие вклучуваат опиоиди, инхалатори, деконгестиви, антидепресиви, лекови за крвен притисок и бензодиазепини, како што е Xanax, кои се користат за лекување на анксиозност.

Друг потенцијален фактор што придонесува за недостаток на Б12 е ниската стомачна киселина. Стотици милиони луѓе земаат лекови против чир кои ги намалуваат стомачните киселини кои предизвикуваат чир. Истражувачите силно ја поврзаа употребата на овие лекови со недостаток на Б12 – иако можноста не може да ја надмине потребата за лекови.

Производството на киселина во желудникот исто така може да се намали со возраста. Дел од населението на возраст над 60 години се соочува со поголем ризик од дефицит на Б12 – кој може дополнително да се зголеми со употреба на лекови за намалување на киселина.

Производството на гастрична киселина и внатрешен фактор од специјализирани париетални клетки во желудникот е критично за апсорпцијата на Б12. Но, оштетувањето на слузницата на желудникот може да го спречи производството на двете.

Кај луѓето, оштетувањето на слузницата на желудникот е резултат на операција на желудникот, хронично воспаление или пернициозна анемија – медицинска состојба која се карактеризира со замор и долга листа на други симптоми.

Друг чест виновник за недостаток на Б12 е несоодветното функционирање на панкреасот. Околу една третина од пациентите со слаба функција на панкреасот развиваат дефицит на Б12.

И конечно, метформинот, лек кој се користи за лекување на дијабетес тип 2, со децении е поврзан со недостаток на Б12.

Третман на дефицит на Б12
Додека некои даватели на здравствени услуги рутински ги мерат нивоата на Б12 и други витамини, типичен преглед вклучува само комплетна крвна слика и метаболички панел, ниту еден од нив не ги мери нивоата на витамин Б12. Ако искусите потенцијални симптоми на дефицит на Б12 и исто така имате еден од факторите на ризик наведени погоре, треба да посетите лекар за да се тестирате. Соодветно лабораториско тестирање и разговор со вашиот лекар се неопходни за да се утврди дали имате несоодветни нивоа на Б12.

Кај луѓето, типот на третман и должината на закрепнувањето зависи од причината и сериозноста на дефицитот на Б12. Целосното закрепнување може да потрае и до една година.

Третманот за дефицит на Б12 може да биде орален или може да бара различни типови на инјекции. Додаток Б12 или балансиран мултивитамин може да биде доволен за да се поправи недостатокот, но најдобро е да се консултирате со лекар за да ја поставите вистинската дијагноза и да го изберете соодветниот третман.

Што се случува во вашето тело кога пиете зелен или црн чај секој ден?

ФОТ
ФОТО: Sergey Norkov on Unsplash

За оние кои не пијат кафе, чајот секако е омилен утрински пијалок. И не мислиме само на благи и овошни, туку првенствено зелени и црни кои содржат кофеин. Во продолжение дознајте што се случува во телото ако редовно пиете зелен или црн чај и како најдобро да ги консумирате за максимални резултати.

Тие содржат фитонутриенти

Иако содржат кофеин како кафето, овие чаеви содржат и некои хранливи материи што кафето ги нема. Овде првенствено мислиме на фитонутриенти (кои на овошјето, зеленчукот и другите растенија им даваат боја). Фитонутриентите имаат многу добри ефекти врз здравјето, бидејќи содржат антиоксиданси, се борат против одредени алергии, но и првите знаци на стареење.

Го забрзуваат метаболизмот

Некои чаеви помагаат да се регулира метаболизмот и да се врати неговата рамнотежа, до степен до кој тој е нарушен. Зелениот чај е особено ефикасен во овој поглед, бидејќи ја регулира гликозата во крвта и е одличен кога сакате да ја контролирате вашата тежина. Исто така, за регулирање на метаболизмот, освен зелен и црн, можете да пиете и кинески улонг (улонг) чај.

Тие ги смируваат воспаленијата и воспаленијата во телото

Ако пиете зелен или црн чај секој ден, ќе можете да влијаете на воспалението во телото и значително да го намалите. Тие се особено добри за црвените крвни зрнца, а некои веруваат дека зелениот чај може да ги ублажи медицинските состојби како што е лупус.

Тие се одлични диуретици

Некои чаеви имаат диуретично дејство, а ако некогаш сте пиеле зелен и црн чај, знаете дека тие се меѓу нив. Најдобри диуретици се чајот од глуварче, зелениот чај, јачменот и чајот од хибискус. Задачата на диуретиците е да го стимулираат исфрлањето на водата и солта од телото, поради што е неопходно често да се оди во тоалет. Затоа е важно да не ги пиете овие чаеви навечер, бидејќи може да имате проблеми навечер кога треба да станете и да одите во тоалет неколку пати.

Дали зелениот и црниот чај имаат негативни ефекти?

Општо земено, ниту зелениот ниту црниот чај немаат никакви негативни ефекти доколку се консумираат умерено. Се препорачува да се ограничите на 3 шолји дневно. Бидејќи содржат кофеин, немојте да ги пиете попладне и пред спиење, бидејќи ќе ви биде тешко да заспиете, а ноќниот одмор ќе ви биде многу полош.

Исто така, бидете внимателни со хидратацијата. Чајот е одличен избор за хидратација во зима бидејќи и ве загрева, но во овој случај изберете чај кој не е диуретик. Покрај тоа, чајот не треба целосно да ја замени водата – задолжително пијте неколку чаши вода дневно, дури и во зима.

Костадинов: ,,Убави сме, свои сме” за само неколку години, успеа да ги освои срцата на струмичани, но и на пошироката јавност од регионот и државата

„Препознатливата позитивна енергија која ја исполни големата сала на Центарот за култура ,,Антон Панов” зборува за тоа колку манифестацијата ,,Убави сме, свои сме” за само неколку години, успеа да ги освои срцата на струмичани, но и на пошироката јавност од регионот и државата. Честитки за одличната организација на Здружението за помош и поддршка на лицата со Даунов синдром „Вера“ и претседателката Анче Туфекчиева и сите вклучени во оваа прекрасна манифестација“, рече градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов.

Дневен хороскоп – недела 04.12.2022

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Некои семејни обврски не ги исполнивте навреме, па дојде моментот кога нема повеќе одложување. Наместо да се лутите на себе што си го дозволивте тоа, веднаш фатете се за работа, а анализата на ситуацијата оставете ја за друг, поповолен ден.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Се борите помеѓу тоа да бидете скромни и омилени и потребата да реагирате жестоко, поттикнато од критиките што би биле среќни да им ги дадете на другите. Резултатот од сето ова може да биде губење на енергија и пад на имунитетот, па дури и акутна болест. Внимавајте на исхраната.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Транзитите укажуваат на можноста да влезете во конфликт со вашите најблиски. Кризата во семејството може да трае доколку не се потрудите и не преземете конкретни чекори, дури и ако тие ви се непријатни. Запомнете дека тие не се ваши непријатели.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Решени сте да не се мешате во туѓи работи. Сепак, некој ви се доверува, а вие не сте сигурни дали тоа треба да ве импресионира или дали информацијата ќе ви направи проблеми. Доколку не се спротивставите на време, работите може значително да излезат од контрола.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Доколку имате некои недефинирани врски кои досега не сте ги расчистиле, овој ден нуди решение. По прераспределбата на обврските, ќе имате пријатно изненадување бидејќи ќе добиете неочекуван поттик од личност која не била фина со вас.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Ви претстојат состаноци и разговори од кои можеби очекувате премногу. Отвореното спротивставување на луѓето кои се над вас во хиерархијата може дополнително да ги искомплицира веќе затегнатите односи кои не можете сами да ги решите.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Не преоптоварувајте се со нови обврски, туку поминете го денот со минимални деловни активности. Наскоро ќе добиете финансиски прилив кој целосно ќе ги промени околностите во кои работите и со тоа ќе ја избрка напнатоста која ве мачи.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Се враќате во ритамот на кој сте навикнати. Некои стари работи повторно се активираат, а вие сте збунети од исходот, бидејќи по долго чекање сте изгубиле надеж. Сега таа реализација е сигурна, веќе не сте сигурни дали е тоа што го сакате.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Намалена енергија и промени во расположението. Тоа е она што ве мачи денес. Премногу лично ја сфаќате непријатната атмосфера, имате впечаток дека сите заговарале против вас. Обидете се да гледате реално на работите, можеби вашите очекувања се преценети.

Јарец

 1. – 21. 1.

Денот ви носи можност да ја подобрите ситуацијата на работа. Сепак, ова ќе донесе само привремено олеснување, бидејќи има уште многу работа пред вас. Искористете ја целата своја деловна истрајност, замислете ја како инвестиција во времето што допрва доаѓа.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Настанот на денот може да биде конструктивна дискусија каде што ќе бидете вовлечени во соработници за кои не сте знаеле дека се на ваша страна. Во исто време, поддршката доаѓа од саканата личност, па на вашиот оптимизам и добро расположение нема крај.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Ве мачи проблематичната врска со саканата личност. Почнувате да размислувате за заминување, но не сте сигурни дали тоа би било трајно или само привремено решение. Сериозен разговор значително би ја решил ситуацијата, но само доколку искрено кажете се.