Category: Занимливости

Сируп кој го лечи болното грло за само четири часа

Сезоната на настинки и вируси, нажалост полека започнува да го фаќа својот замав, а болното грло е особено чест и секако, неподнослив, симптом. Повеќе →

Како лакот за нокти да ви трае подолго?

Колку често ви се случило да нанесете лак за нокти и за многу кратко време да забележите дека е веќе оштетен и треба пак да се лакирате? Повеќе →

Научниците открија зошто постои желбата за калорична и слатка храна

Луѓето се наклонети да консумираат повеќе масна и слатка храна од досада, покажало истражувањето што го спровеле истражувачите од британскиот универзитет Central Lancashire (UCLan) чии резултати се објавени во американското списание Science Daily. Повеќе →

Облоги од ѓумбир за топење на салото на стомакот

Како што топлите денови ни се приближуваат, така почнуваат и грижите за телото кое во зимските месеци малку сме го запуштиле. Повеќе →

Причини зошто секој ден треба да јадете мед и цимет

Можеби ви звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет може да ги излечи скоро сите болести. А, што е најдобро овие намирници спаѓаат во едни од најевтините. Повеќе →

Двојната улога на козметичките производи

Дали знаете дека некои од вашите козметички производи имаат двојна намена? Повеќе →

5 начини на кои витаминот Ц ве разубавува

Здравствените придобивки до сега ги научивте на памет, па затоа денес ве запознаваме со поубавата страна на витаминот Ц. Повеќе →

Важноста на слободата во врската

Кога станува збор за сериозни љубовни врски, често мажите се жалат дека губат дел од својата слобода покрај партнерката. Во “поплавите“ од совети како да успеете во врска е еден од фактите дека девојките забрануваат дружење на партнерот со машко друштво, опивање и лудо забавување.

Повеќе →

Студените раце и стапала укажуваат на 4 здравствени проблеми

Студените прсти на рацете и нозете почесто се јавуваат кај жените и ова е сосема нормална појава, но не смее да се игнорира. Повеќе →

Метода за ослободување на негативните емоции

Една прилично едноставна метода за лечење на потешки психички состојби може да ви помогне да се ослободите од негативните емоции и непријатните сеќавања. Станува збор за движење на очите 25 до 30 пати од лево на десно. Повеќе →