Category: Занимливости

Несекојдневни фотографии ФОТО:

Повеќе →

7 едноставни начини да кажете „не“

Дали ви е непријатно да кажете „не“ кога некој ќе побара нешто од вас? Дали секогаш се трудите да бидете љубезни со сите и покрај тоа што на тој начин си наштетувате себеси? – Не сте единствени. Причината поради која не сакате да кажете „не“ лежи во тоа што сакате да им помагате на другите, не сакате да бидете некултурни и дрски, сакате да сте во добри односи со сите, да избегнете конфликт или можеби стравувате дека ако вие не излезете во пресрет, никој нема да биде со вас, кога вам ќе ви биде потребна поддршка. Повеќе →

Ослободете се од стресот со 5 минутна масажа на прстите

Масажата се применува со векови и се смета за едно од најефикасните средства за зачувување на здравјето. Не ви е потребно да посетувате козметички салон за масажа, туку одвојте само 5 минути од вашето време. Повеќе →

Француска тајна за беспрекорна кожа: Трик за убавина кој го полуде светот

Ако се прашувате како Французинките се толку убави жени и која е тајната за нивниот изглед, тогаш ви ја откриваме истата. Верувајте, интернетот полуде по овој трик кој ја прави кожата мека и блескава. Повеќе →

Еве што може да се види од височина ФОТО:

Повеќе →

Топ 10 рецепти со палачинки

Палачинките се дел од омилените јадења на менијата во речиси сите држави и континенти во целиот свет. Прв пат палачинките се опеани уште од старогрчките поети пред нашата ера. Повеќе →

Победете ја забоболката за само 7 минути

Дали сте знаеле дека коцка лед може да ви помогне да ха спречите непријатната болка која ја предизвикува забоболката?

zabobolka

За да ја отстраните или барем ублажите забоболката додека не отидете на стоматолог, се што ви треба е коцка лед.

Ставете ја коцката лед преклопот помеѓу палецот и показалецот и полека тријте го тоа место 5-7 минути.

Имено, токму ова подрачје на дланката е местото на кое се наоѓаат завршетоците на нервите кои се поврзани со центарот за болка во мозокот, кои ја контролираат болката во рацете и главата.

Триењето со ледот ги блокира тие центри, покажало истражувањето на Универзитетот во Канада, а 90 отсто од испитаниците потврдиле дека оваа техника им ја ублажила забоболката.

Предностите на раното будење

Будењето во раните утрински часови без потешкотии е поврзано со посилно чувство на среќа, тврдат стручњаците. Повеќе →

Подобрете ги ефектите од вежбањетo со храна

Консумирањето одредени намирници пред тренингот може да го намали ефектот од вежбањето. Експертите советуваат да избегнувате јаглехидрати пред физичките вежби и препорачуваат: Повеќе →

Неколку причини зошто виното го подобрува вашето здравје

Листата на придобивки од виното е навистина голема, секако доколку се консумира во мали количини. Докторите препорачуваат да се пие по една чаша вино дневно, бидејќи преминувањето на оваа граница може да се одрази негативно врз здравјето. Повеќе →