Category: Струмица

Ораторска вечер во НУЦК ,,Антон Панов’’

boris

Младинскиот Совет од Струмица, по повод 9 години од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски, Повеќе →

Соопштение за жителите од поплавените места

poplavi 179_1200x800

Општина Струмица ги известува жителите од поплавените населени места Муртино, Сачево, Дабиле и Просениково доколку вечерва не можат да престојуваат во своите домови, да се јават на дежурните телефони 076 483 084 и 075 395 906 Повеќе →

Петнаесетгодишен струмичанец силувал дете од соседството

Policija

Петнаесетгодишниот Н.Ј.(15) од Струмица го силувал детето на неговите соседи поради што против истиот СВР Струмица поднесе соодветна кривична пријава. Повеќе →

Зоран Заев: Општина Струмица ги презеде и се уште ги презема сите мерки за справување со поплавите.

zaevslika

Уште една долга ноќ во битка со водената стихија ги чека жителите од поплавените населени места во општина. Најзагрозени се селата Муртино, Сачево, Просениково, Дабиле, каде се е поплавено и домовите и пластениците засадени со раноградинарски култури, под вода се дел и од автомобилите и земјоделската механизација. Повеќе →

Фото: Поплави и во с.Пиперево

63208_10200272552087886_557514737_n

Фотографии од поплавите кои го зафатија и с. Пиперево

 

 

Повеќе →

Дабиле, Муртино, Просениково и Сачево најзагрозените села од поплавите

1

По втората вечер на врнежите со силен дожд и излевање на реката Струмица и останатите водотоци, најзагрозени села во Струмичко се Дабиле, Муртино, Просениково и Сачево. Повеќе →

Во Струмица стабилизирана ситуацијата од поплавите

1kruzen tek

Во градот Струмица денесka немаше проблеми после врнежите на дожд во ноќта. Повеќе →

Одбележaна деветгодишнината од смртта на Борис Трајковски во Струмица

trajkovski3

Со положувањето на цвеќе пред споменикот „Македонија’’ во Градкскиот парк, Општина Струмица ја одбележа деветгодишнината од трагичната смрт на претседателот на Република Македонија, Борис Трајковски. Повеќе →

Временска прогноза за вторник, 26 февруари

rainy

Времето денеска во Струмица променливо облачно со можни врнежи во текот на вечерните часови. Повеќе →

Интервенции на ТППЕ – Струмица во изминатата недела

fire-1

Територијалната професионална противпожарна единица на Струмица во изминатата недела имала вкупно 12 интервенции.  Повеќе →