Category: Струмица

Почна да се гради пешачка патека во Банско

Денеска започнаа градежните работи за изградба на пешачка (трим) патека во Банско, активност кој се реализира во рамките на спроведувањето на проектот „Податоци за Туризам”, финансиран од Европската Унија преку програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Грција. Повеќе →

Денес ќе дознаеме во чии раци заминува златниот медаљон

Вечерва ќе дознаеме кој беше најдобар актер на овогодишниот ФКТ „Ристо Шишков’’ според мислењето на меѓународната петочлена жири комисија чиј претседател е минатогодишниот добитник на наградата, актеротот Никола Ристановски. Повеќе →

Почна реализацијата на проектите на невладиниот сектор финансиски поддржани од општината

Здруженијата на граѓани кои добија финансиска поддршка од општина Струмица  почнаа со реализација на проектните активности. Повеќе →

Се подобрува водоснабдувањето во населеното место Раборци

Во населеното место Раборци во тек е изградбата на резервоар за вода со што ќе бидат надминати проблемите во водоснабдувањето. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 13 септември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Повторно Стрит баскет во Струмица

Веќе трета година по ред општина Струмица и Младинскиот совет организираат турнир во стрит баскет ” STREET BASKET- STRUMICA 2013″ на Плоштадот “Гоце Делчев” во Струмица. Повеќе →

Младите од Црвениот крст ги учеа основците како да си помогнат себеси кога се повредени

Во дворот на ООУ „Никола Вапцаров’’ младите од Црвениот крст од Струмица денеска одржаа кратка презентација пред учениците во давање на Прва помош во случај на сообраќајна незгода во која Повеќе →

Четириесет дела на изложбата од овогодишната Меѓународна струмичка ликовна колонија

Четириесет новосоздадени дела од јубилејната 50-та Меѓународна струмичка ликовна колонија  синоќе беа претставени на изложбата во НУЦК „Антон Панов’’. Повеќе →

Стар ѕид усмрти млада жена во Просениково

Синоќа во с. Просениково врз 25 годишната ББ се срушил ѕид во дворот од семејната куќа при што истата го загубила животот, соопштува МВР. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 12 септември

Времето денеска во Струмица променливо Повеќе →