Category: Струмица

Афоризми на Ацо Ѓоргиев, дел 11

Ацо Ѓоргиев

 

 

На Ева и’ ветив рајски живот.
За почеток и’ подарив смоквин лист.

***

Повеќе →

Големиот струмички талент Стојан Стојанов ќе одржи прв солистички концерт

Стојан Стојанов, младиот гитарист од Струмица кој добива само пофални зборови за својот талент и предвидувања дека еден ден ќе застане рамо до рамо со светските гитаристи, оваа недела со струмичани ќе одбележи некои важни животни настани. Повеќе →

„Егзит’’ и „Гугл’’ вечерва го отвараат четиридневниот Стрит баскет во Струмица

Од денес па до 18 – ти септември, на струмичкиот плоштад ќе се игра третиот по ред „Стрит баскет 2013’’. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 15 септември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Тиверија со 1-0 славеше во натреварот со Корзо

Тиверија на домашен терен беше поуспешна од екипата на Корзо со минимален резултат од 1-0.

Повеќе →

Тиверија на домашен терен против Корзо

Тиверија на домашен терен ја пречекува екипата на Корзо во рамките од шестото коло со почеток од 16:00часот. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 14 септември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Словенскиот актер Нико Горшич го освои златниот медаљон со ликот на Ристо Шишков

Прв пат од оснoвањето, златниот медаљон со ликот на Ристо Шишков и паричната награда од 1500 евра замина во рацете на актерот кој доаѓа од странство. Повеќе →

Почна да се гради пешачка патека во Банско

Денеска започнаа градежните работи за изградба на пешачка (трим) патека во Банско, активност кој се реализира во рамките на спроведувањето на проектот „Податоци за Туризам”, финансиран од Европската Унија преку програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Грција. Повеќе →

Денес ќе дознаеме во чии раци заминува златниот медаљон

Вечерва ќе дознаеме кој беше најдобар актер на овогодишниот ФКТ „Ристо Шишков’’ според мислењето на меѓународната петочлена жири комисија чиј претседател е минатогодишниот добитник на наградата, актеротот Никола Ристановски. Повеќе →