Category: Струмица

Септември ги зипува лисјата – колумна на Митко Гогов

Во животот се среќаваме со секакви луѓе, но најчесто со оние кои не повредуваат. Патиме од непотребни конфронтации, од непотребни споделувања на сопствени фрустрации, голтаме и продолжуваме понатаму. Сакаме да сакаме, но се потешко се сакаме самите себеси. Кругот го затвараме и од нас самите создаваме вакуум. Не гледаме подалеку од сопствениот нос, а сепак забораваме да ги депилираме влакната.. Повеќе →

Хуманитарен концерт за Никола Новоселски

И покрај дождот, задоволителен број на струмичани присуствуваа на синоќешниот хуманитарен концерт што се одржа во НУЦК „Антон Панов’’. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 1 октомври

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Трет пат во Струмица „100 илјади поети за промена“

Манифестацијата „100 илјади поети за промена“, во саботата по трет пат се одржа во Струмица, овој пат во Центарот за култура „Антон Панов“. Повеќе →

Тиверија славеше над Зајас со 2-0

Фудбалерите на Тиверија со уште една победа, овој пат против тимот на Зајас, кој што дома си замина со два гола во мрежата. Повеќе →

Шест интервенции на струмичките пожарникари

Вкупно шест интервенции ја одбележија минатата работна Повеќе →

Четири сoобраќајни незгоди и еден грабеж во изминатата недела во Струмица

Една куќа е ограбена во Струмица во минатата недела, од каде се однесени бакарни предмети чија вкупна парична вредност изнесува 14 илјади денари, пишува во полицискиот информативен билтен. Повеќе →

Проектот за меѓуетничка интеграција ги зближи учениците и наставниците од Вељуса и Вешала

Под мотото „Јас имам име-ДЕТЕ“, денеска, наставниците, учениците и родителите од општинското основно училиште „Гоце Делчев“ од село Вељуса, беа домаќини на учениците и наставниците од општинското основно училиште „Беса“ од село Вешала, општина Тетово. Повеќе →

Претставници на општина Струмица на работилница на Светска банка на NEXPO 2013

На меѓународниот саем на локални самоуправи од Југоисточна Европа  – NEXPO 2013 кој од 25 до 27 септември се одржа во Риека, Република Хрватска, Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 30 септември

Времето денеска во Струмица облачно с Повеќе →