Category: Струмица

Пред 10 години Пандев со Интер ја освои Лигата на шампиони

Пред точно 10 години Горан Пандев го освои трофејот од Лигата на шампионите, откако во големото финале, кое се играше во Мадрид, Интер славеше со 2:0 над Баерн Минхен.

Горан Пандев - Лига на шамиони - финале - со македонско знаме

Интер тогаш беше воден од Жозе Мурињо, а струмичанецот беше еден од клучните играчи во таа сезона за „нероазурите“. Во финалето кое се играше „Сантијаго Бернабеу“, Пандев играше од прва минута, а двата гола ги постигна Диего Милито.

Таа сезона покрај трофејот во Лигата на шампионите, Пандев се закити и со трофеите од Серија А и Купот на Италија. Нашиот капитен во Интер остана до 2012 година, одигра 47 натпревари во кои постигна 6 гола, а тоа лето премина во редовите на Наполи.

ФФМ предложи три сценарија за да се комплетира сезоната во ПМФЛ, се чека мислење на клубовите

На денешниот состанок помеѓу ФФМ и претставниците на прволигашките клубови, Федерацијата предложи три сценарија за комплетирање на сезоната. Клубовите ќе треба да се изјаснат за едно од трите понудени сценарија.

ФФМ Состанок - втор

  • Одигрување на четирите преостанати кола од третиот круг, а потоа преминување на одигрување на плеј-оф (првите шест екипи по завршување на третиот круг). Првопласираните три екипи по крајот од плеј-офот се стекнуваат со право на учество во УЕФА европските натпреварувања. Плеј-аут (последнопласираните четири екипи по завршување на третиот круг) СО ИСПАЃАЊЕ на последните две екипи по завршувањето од плеј-аут фазата. Одигрување на Купот на Македонија со еден полуфинален натпревар и финален натпревар. Победникот од Купот на Македонија обезбедува пласман во УЕФА европските натпреварувања;
  • Одигрување на четирите преостанати кола од третиот круг, а потоа преминување на одигрување на плеј-оф (првите шест екипи по завршување на третиот круг). Првопласираните три екипи по завршувањето од плеј-офот се стекнуваат со право на учество во УЕФА европските натпреварувања. Плеј-аут (последнопласираните четири екипи по завршување на третиот круг) БЕЗ ИСПАЃАЊЕ на последните две екипи по завршувањето од плеј-аут фазата. Одигрување на Купот на Македонија со еден полуфинален натпревар и финален натпревар. Победникот од Купот на Македонија обезбедува пласман во УЕФА европските натпреварувања;
  • Прекин на првенството и Купот на Македонија;

На денешниот состанок присуствуваше и епидемиологот д-р Жарко Караџоски, кој потврди дека институтот за јавно здравје се обврза да обезбеди 400 тестови за ковид-19, кои би ги опфатиле сите фудбалери и стручни штабови на десетте прволигашки клубови, како и за официјалните лица за натпреварите од ПМФЛ.

Бројот на ново заболени од ковид-19 зголемен- нови 40 регистрирани случаи

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19. Повеќе →

Утре нов состанок на ФФМ и клубовите за иднината на Првата лига

Сезоната во македонскиот фудбал беше прекината уште во март поради пандемијата со Ковид-19, но сè уште нема одлука околу нејзиното завршување.

ФФМ Состанок - Академија Пандев

Претходно клубовите и ФФМ одржаа состанок, каде беше донесена одлука дека за разврска во сезоната ќе се бара алтернативен начин, наместо доигрување на сите предвидени мечеви, преку скратен формат или евентуално воопшто и да не се доигра.

Потребен беше протокол кој ќе ја гарантира безбедност на фудбалерите, стручниот штаб, како и на останатите вработени во клубовите, при евентуалниот „рестарт“ на Првата лига. Истиот веќе беше презентиран до кризниот штаб од страна на федерацијата, а утре со почеток од 12:30 е закажан нов состанок со претставници на клубовите.

На него ќе биде детално презентиран безбедносниот протокол од страна на врвен еподемиолог, па потоа ФФМ, заедно со клубовите треба да донесе одлука околу завршницата од сезоната 2019/20 во ПМФЛ.

 

Во Струмица регистриран првиот случај на лице до Ковид-19

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти. Повеќе →

Градоначалникот Коста Јаневски им го честита Денот на пожарникарите

Почитувани пожарникари од Територијалната противпожарна единица – Струмица Повеќе →

Во Македонија регистрирани се 22 нови случаи на ковид-19

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 50 оздравени пациенти. Повеќе →

Следната сезона повторно прволигашко градско дерби во Струмица, Академија Пандев – Беласица ?

Беласица е со големи шанси да влезе во Прва лига, бидејќи најверојатно Втората лига нема да продолжи, а прашање е дали воопшто и ќе се „рестартира“ и Прва лига.

АРХИВА

АРХИВА

Првата лига би според информациите првично би се зголемила на 12 екипи, што значи дека следната сезона во ПМФЛ ќе ги гледаме Беласица и Пелистер, како првопласирани екипи од Втората лига – Исток и Запад. Но, не се исклучува можноста да биде проширена и на 14 екипи, со што во ПМФЛ би биле и Брегалница и Скопје, како второпласирани екипи во ВМФЛ – Исток и Запад.

Шансите Струмица да гледа прволигашко градско дерби следната сезона се големи. Наскоро ФФМ треба да одржи уште еден состанок на кои и официјално ќе биде донесена одлуката, на кој начин би се завршила сезоната, дали со доигрување или со прекин.

 

Беласица следната сезона во Прва лига ?

Временската рамка за регуларно комплетирање на Првата лига е кратка, а тоа значи сезоната би се завршила во некој скратен формат или пак истата ќе биде прекината. Така беше кажано и на состанокот на ФФМ со претставниците на клубовите од Прва лига, состанок кој имаше консултативен карактер. Конечната одлука, која би била официјална, ќе се каже на новиот состанок кој во најскоро можно време треба да се одрже.

ФОТО: Струмица Сити

ФОТО: Струмица Сити

Втората лига најверојатно воопшто и нема да започне, а според одредени информации првите екипи од двете Втори лиги, Беласица и Пелистер ќе бидат во Прва лига, бидејќи ПМФЛ би била проширена на 12 екипи.

Според овие информации Беласица по една сезона во Втора лига се враќа повторно во елитното друштво, а исто во елитата се враќа и битолски Пелистер. Но, тука не застанува евентуалното проширување на ПМФЛ. Според други информации кои што кружат, Првата лига би била проширена на дури 14 екипи, а тоа значи дека и двете второпласирани екипи од Вторите лиги, Брегалница од Исток и Скопје од Запад би биле дел од Првата лига. Евентуалното проширување на 14 екипи доаѓа, откако овие две екипи реагираат бидејќи второто место носи играње на бараж за влез во Прва лига, па во тој случај тие би останеле без бараж и повтороно во Втора лига, додека првопласираните екипи би биле веќе во Прва лига.

Што и како би се случило официјално ќе се дознае за кратко, но големи се шансите дека Беласица следната сезона ќе ја гледаме повторно во Првата македонска фудбалска лига.

 

Скратен формат или целосен прекин на Првата лига

Заврши состанокот меѓу раководството на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и претставниците на прволигашките клубови кој се одржа на еден од терените од тренинг-центарот „Петар Милошевски“. Главната тема беше дали фудбалскиот шампионат ќе се доигра, и на каков начин ќе се одреди крај на сезоната. Клубовите од ПМФЛ се со различен став околу доигрувањето на сезоната, а засега нема конкретен термин кога би се случило рестартирањето на сезоната.

ФОТО: Струмица Сити

ФОТО: Струмица Сити

Конечната одлука за натпреварувачката сезона ФФМ заедно со клубовите ќе ја донесе на следниот состанок, кој треба да се одржи најдоцна за седум дена, откако ќе ги добие препораките и мерките од протоколот за одржување тренинзи и одигрување натпревари од координативниот кризен штаб.
ФФМ веќе е во процес на изготвување на протокол за одржување на тренинзи и одигрување на натпревари во услови на корона-вирусот и тој ќе го презентира пред надлежните здравствени институции.По добивањето на протоколот за заштита од ковид-19, Федерацијата и клубовите ќе излезат со заеднички став околу евентуалното продолжување на првенството во скратен формат или целосен прекин на натпреварувачката сезона 2019/20.
Останува дилемата и дали Вардар ќе добие лиценца за излез во Европа во случај сезоната да се доигра, а доколку Црвено-црните не добијат лиценца, шанса за квалификациски настапи во едно од европските натпреварувања ќе добие Македонија Ѓорѓе Петров.