Category: Струмица

За проширувањето на ПМФЛ и ВМФЛ, следната недела официјални одлуки

Првата македонска фудбалска лига продолжува средината на Јуни, откако прволигашите се одлучија за второто сценарио предложено од ФФМ, а тоа е доигрување на сезоната преку плеј-оф и плеј-аут, без испаѓање.

ФОТО: Струмица Сити

ФОТО: Струмица Сити

„Одигрување на четирите преостанати кола од третиот круг, а потоа преминување на одигрување на плеј-оф (првите шест екипи по завршување на третиот круг). Првопласираните три екипи по завршувањето од плеј-офот се стекнуваат со право на учество во УЕФА европските натпреварувања. Плеј-аут (последнопласираните четири екипи по завршување на третиот круг) БЕЗ ИСПАЃАЊЕ на последните две екипи по завршувањето од плеј-аут фазата. Одигрување на Купот на Македонија со еден полуфинален натпревар и финален натпревар. Победникот од Купот на Македонија обезбедува пласман во УЕФА европските натпреварувања“

Тоа значи дека следната сезона овие 10 екипи повторно ќе бидат дел од елитното друштво. Но, сега се отвара друго прашање, проширување на лигата. Околу оваа, ќе се одлучува во следните денови. Првата лига ќе се проширува на 12 екипи, а тоа значи дека Беласица како првопласирана од Втората лига – Исток, и Пелистер како првопласирана екипа од Запад, во следната сезона ќе бидат дел од Прва лига.

Но, проширувањето не запира овде. Според одредени неофицијални информации, Првата лига би можела да се продолжи на 14 екипи, односно место во Првата лига би добиле двете второпласирани екипи од Втора лига – Исток и Запад, екипите кои требаше да го играат баражот за влез во Прва лига, Брегалница од Исток и Скопје од Запад.

Дел од третолигашите побараа да има проширување и на Вторите лиги, што значи дека покрај првопласираните екипи од сите Трети лиги кои ќе имаат место во Втора лига, да влезат и второпласираните екипи од Третите лиги во Втората лига Исток и Запад. Што значи дека двете Втори лиги следната сезона би требало да бројат по 12 екипи.

Останува да почекаме уште неколку дена, додека ФФМ излезе со официјални информации и одлуки околу проширувањата на Првата лига и на Втората лига – Исток и Запад.

Следната сезона Струмица и струмичани повторно ќе гледаат градско прволигашко дерби, меѓу Беласица и Академија Пандев.

За домашните миленичиња остануваат востановените термини и за време на претстојниот продолжен викенд

Во врска со измените и дополнувањата донесени на 56-тата седница на Владата за време на претстојниот викенд ги потсетуваме граѓаните дека времето за прошетки на миленичињата останува во востановените термини.
Граѓаните, во периодот кога важи забраната за движење, своите миленичиња ќе можат да ги изнесуваат наутро од 08:00 до 08:30 часот, потоа попладне од 15:00 до 15:30 часот, како и навечер од 20:00 до 20:30 часот, до 100 метри оддалеченост од живеалиштето и со примена на останатите мерки за лична заштита. Повеќе →

Се поставија темелите на новата спортска сала во Струмица

Вчера се изврши бетонирање на темелните ленти на објектот – спортска сала во основното општинско училиште „Никола Вапцаров“. Градежните активности се движат согласно предвидената динамика за изградба на салата. Повеќе →

Градоначалникот Јаневски со честитка по повод Националниот ден на Власите

Почитувани граѓани од влашката заедница, Повеќе →

Витанова: Почитувањето на мерките за лична заштита засега е единствениот начин за справување со него

 Прес-конференција на Марија Витанова, ОО СДСМ Струмица Повеќе →

Забрана за движење од 11:00 часот во недела на 24-ти мај до 05:00 часот наутро во вторник на 26-ти мај

Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата од јавен превоз со која се забранува движењето на сите граѓани на целата територија на државата почнувајќи од недела, 24-ти мај, во 11:00 часот до вторник, 26-ти мај, до 05:00 часот. Повеќе →

Известување за неевидентираните земјоделци

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сите земјоделци кои не се евидентирани во Единствениот регистар на земјоделски стопанства (ЕРЗС), а кои имаат потреба за извршување на земјоделски активности во деновите од претстојниот празничен викенд (24 и 25.05.2020 година), телефонски да ги известат Општинските кризни штабови во местото на живеење, каде ќе ја најават потребата од дневна земјоделска активност. Повеќе →

Штабот за заштита и спасување на општина Струмица објави ЈАВЕН ПОВИК

Согласно Задолжението на Владата на Република Северна Македонија, се повикуваат сите економски оператори – маркети кои се заинтересирани да ги стават на располагање своите маркети со цел обезбедување на НАЈНЕОПХОДНИТЕ НАМИРНИЦИ И ТОА ИСКЛУЧИВО ПРЕКУ ДОСТАВА, а согласно приоритетните барања на граѓаните за времетраењето на полицискиот час во престојниот празничен викенд 24 и 25 мај (недела и понеделник) своите ПРИЈАВИ да ги достават на следната е-маил адреса: info@strumica.gov.mk. Повеќе →

Првата лига продолжува средината на јуни, нема да има испаѓање

Тековната сезона 2019/2020 во Првата лига сепак ќе се догира преку плеј-оф и плеј-аут, но ниту една екипа нема да испадне.

ФОТО: Струмица Сити

ФОТО: Струмица Сити

Поголемиот дел од клубовите биле за второто понудено сценарија од страна на ФФМ, а тоа е:

„Одигрување на четирите преостанати кола од третиот круг, а потоа преминување на одигрување на плеј-оф (првите шест екипи по завршување на третиот круг). Првопласираните три екипи по завршувањето од плеј-офот се стекнуваат со право на учество во УЕФА европските натпреварувања. Плеј-аут (последнопласираните четири екипи по завршување на третиот круг) БЕЗ ИСПАЃАЊЕ на последните две екипи по завршувањето од плеј-аут фазата. Одигрување на Купот на Македонија со еден полуфинален натпревар и финален натпревар. Победникот од Купот на Македонија обезбедува пласман во УЕФА европските натпреварувања“

„Рестартот“ би требало да се случи средината на јуни месец, односно 14 јуни. Втората лига нема да продолжи, додека за евентуалното проширување на Првата лига, ФФМ ќе даде одговор во текот на наредните денови.

Академија Пандев пред една година го освои Куп трофејот на Македонија

Пред точно една година, на 22 мај 2019 година, шампионскиот Куп трофеј на Македонија го кренаа фудбалерите на Академија Пандев. Историски момент за нашиот клуб и градот Струмица.

Академија Пандев - куп трофеј - победници

Во големото финале, „пандевци“ беа подобри од Македонија Ѓорче Петров, откако победија преку пенал-рулетот.