Category: Занимливости

Многу подобра опција од чај и кафе

Наједноставниот и најефективниот начин да го детоксицирате телото и да го подготвите за претстојниот ден е да пиете, не кафе или чај, туку чаша обична вода на собна температура наутро, пред појадок.

Ова е здрав начин на „чистење“ на телото. Обичната вода за пиење може да го спаси човекот од разни болести. Особено ако пиете чаша вода наутро на празен стомак.

Водата помага при главоболки, болки во телото, проблеми со кардиоваскуларниот систем, забрзано чукање на срцето, епилепсија, прекумерна тежина, бронхитис, астма, туберкулоза, менингитис, бубрежни заболувања, повраќање, гастритис, дијареа, дијабетес, запек, очни болести, болести на матката, менструални нарушувања , болести на увото, носот и грлото.

Тоа помага да се исчисти телото од токсини

Водата природно ја стимулира работата на вашите црева, па телото се обновува и се детоксицира во текот на ноќта. Водата за пиење ќе ви помогне да го зголемите производството на мускулни клетки и нови крвни клетки.

Го подобрува метаболизмот

Ќе ви го забрза метаболизмот за 24%. Ова е многу важно за оние кои се на диета. Брзиот метаболизам значи подобро функционирање на дигестивниот систем. Водата за пиење го чисти дебелото црево, а со тоа го олеснува протокот на хранливи материи.

Здраво слабеење

Кога пиете вода наутро на празен стомак, се детоксицирате себеси. Ова влијае на подоброто функционирање на дигестивниот систем. Ќе се чувствувате помалку гладни, а со тоа и ќе јадете помалку.

Отстранува металоиди и дигестивни проблеми

Стомачните проблеми се јавуваат поради зголемената киселост. Водата ја разредува киселината произведена во желудникот и спречува металоиди. Го подготвува стомакот за појадок.

Ги спречува камењата во бубрезите и инфекциите на мочниот меур

Пиењето вода на празен стомак е она што е потребно за спречување на камења во бубрезите и инфекции на мочниот меур. Водата за пиење ги разредува киселините кои водат до нивно создавање. Колку повеќе вода пиете (во нормални количини), толку повеќе сте заштитени од разни видови инфекции на мочниот меур предизвикани од токсини.
Го зајакнува имунолошкиот систем.

Водата помага во нормалното функционирање на лимфниот систем, што доведува до зајакнување на имунитетот. Силниот имунолошки систем ќе ве заштити од разни болести.

Дали морковите навистина го подобруваат нашиот вид и ја менуваат бојата на нашата кожа?

„Морковите се добри за очите.“ Дали мајка ти тоа ти го кажала во детството за да те натера да ги јадеш сите моркови во чинијата? Често слушаме дека консумирањето на голема количина коренест зеленчук не само што дава добар вид туку и здрава боја на кожата. Дали е тоа навистина точно?

Прво, треба да го отфрлиме митот дека морковите се некаква суперхрана.

„Никогаш не е добро да се фокусирате на одредени зеленчуци во вашата исхрана. Морковите се без сомнение здрава храна која може да биде дел од вашата исхрана како и другите зеленчуци“, вели нутриционистот д-р Винфрид Кутиџ, цитиран од Индекс.

Од „а“ за артишок до „з“ за зелена, секој зеленчук има свои предности. Најважно е разновидноста, односно чинијата да се наполни со повеќе бои. И морковите, главно портокалови, но и жолти или виолетови, природно можат да придонесат за ова.

Која е хранливата вредност на морковите?
„Морковите имаат многу висока содржина на хранливи материи. Богат е со витамин Ц, содржи неколку витамини од групата Б и витамини растворливи во масти Е, К и А“, објаснува Катиџ.

Пред сè, го снабдува телото со изобилство на каротеноиди, еден вид претежно жолти, портокалови или црвени пигменти растворливи во масти или секундарни растителни метаболити – соединенија произведени од растенија кои не придонесуваат за нивниот раст, но ги прават конкурентни во нивната животната средина.

Каротеноидите се тие што им даваат на морковите светла портокалова боја. Најпознатиот каротеноид е бета-каротенот.

„Телото може да го претвори во ретинол, форма на витамин А“, вели Кутиџ. Дел од бета-каротен се складира во црниот дроб за подоцна да се претвори во витамин А во случај на недостаток.

Како што истакнува Германското здружение за исхрана (DGE), значителни количини на бета-каротин може да се најдат и во тикви, слатки компири, црвени пиперки, кељ и кајсии. Лесно е да се исполни препорачаната дневна доза на бета-каротин: за возрасен човек е доволно едноставно да изеде 60 грама морков со средна големина, вели Кутиџ.

Дали јадењето моркови навистина е добро за вашиот вид?
За да може нашиот вид да биде што е можно подобар, на телото му е потребен витамин А, за кој Кутиџ вели дека е „претходник на родопсин, фотопигментот во прачките (еден вид фоторецепторни клетки) на мрежницата на окото. Соодветното снабдување со него е важно за способноста да се направи разлика помеѓу светло и темно.

Недостатокот на витамин А резултира со „ноќно слепило“ – слаб вид ноќе или при слаба осветленост. Катиџ вели дека недостатокот на витамин А е редок во индустријализираните земји, каде што луѓето вообичаено добиваат доволно бета-каротин и витамин А преку урамнотежена исхрана.

Меѓутоа, ако се надевате дека честото консумирање моркови ќе ви го подобри и изостри видот, ќе се разочарате, вели Кутиџ и додава дека „зголемениот внес на бета-каротин не резултира со подобар вид“.

Дали бета-каротинот може да влијае на промената на бојата на кожата?
Одговорот е – да. Дерматологот д-р Ута Шлосбергер објаснува дека бета-каротинот создава еден вид заштитен слој на кожата, а тој, барем во помала мера, успева да го блокира ефектот на ултравиолетовото зрачење од сонцето кое ги оштетува клетките.

„Таков штит може да влијае на надворешниот изглед на кожата. Ако јадете доволно моркови, вашата кожа ќе добие жолтеникаво кафеава нијанса“, вели Шлосбергер и додава: „Бојата е малку поинаква од бојата на кожата исончана, а разликата може да ја забележи само експерт. Ќе изгледате малку поздраво и поодморено“.

Ако навечер изедете две чинии супа од морков, следното утро нема да се разбудите со жолтеникаво-кафена кожа.

„Зборуваме за четири до шест моркови дневно за два до три месеци, количина со која дури и љубителите на овој зеленчук тешко би се справиле“, вели Шлосбергер.

Не треба да се потпирате на заштитата што ја обезбедува бета-каротенот кога сакате да ја изложите кожата на сонце. Обезбедува само заштитен фактор од 2 до 3, а од тоа нема никаква корист“, објасни Шлосбергер. Затоа, употребата на крема за сончање со висок заштитен фактор се уште е задолжителна.

Како да му олесните на телото да ги апсорбира хранливите материи од морковите?
„Бета-каротинот е соединение кое сака маснотии или липофилно“, истакна Кеутиџ, но самите моркови речиси не содржат маснотии. Во тој случај, можете да додадете малку сечкани јаткасти плодови во салатата од моркови.

Рендање моркови за салата и како вреди да се трудите. Тоа е затоа што решетката ги разградува клеточните ѕидови, овозможувајќи подобра апсорпција на хранливите материи. Истото важи и за пире од моркови за сосови или супи.

Исто така, добро е да се знае, вели Катиџ, дека „важните хранливи материи се веднаш под кожата. Затоа, пожелно е добро да се измие морковот, наместо да се лупи“.

Конечно, треба да се каже дека за најголеми здравствени придобивки од морковите, пожелно е да се консумираат во сурова состојба.

Научете го методот како да заспиете за две минути

Дали сте во топла соба, го исклучивте светлото и се нурнавте во вашиот омилен кревет, ги затворивте очите во исчекување на слатки соништа, но сепак не можете да заспиете? Дали сте изнервирани затоа што морате да станете рано наутро и да работите одговорна работа која бара максимална концентрација и енергија?

Ако страдате од несоница, не брзајте да пиете апчиња за спиење, туку научете ефикасни методи кои ќе ви помогнат брзо да заспиете.

Методот на Bud Winter сигурно ќе ви помогне да заспиете за само две минути. Направете ментална релаксација користејќи еден од методите на спортскиот тренер Бад Винтер опишани во Опуштете се и победи: Изведба на шампионатот:

Замислете дека лежите во брод кој плови по езеро. Пред вас е само ведро сино небо над главата. Ќе ве засмири нежното лулање на бродот и скутувањето на брановите.

Ако не се плашите од темнината и немате клаустрофобија, замислете како лежите во црна кадифена импровизирана лежалка во целосно темна просторија.

Не сакате да вклучите фантазија? Потоа само затворете ги очите и повторете ја истата фраза 10 секунди: „не размислувај“.

Важно е непосредно пред опуштање сите мускули на телото да бидат опуштени по ред: од мускулите на лицето до стапалата. Развивањето или навикнувањето на оваа техника може да потрае неколку недели, но како резултат на тоа, ќе научите да заспиете за две минути.

Не смееме да го користиме картонот во кој сме ги купиле јајцата повеќе пати

Иако картоните во кои се чуваат јајцата на пазарите изгледаат практични за домашна употреба, тие не треба да се користат по купувањето. Имено, чувањето јајца во картони може да направи повеќе штета отколку што мислите.

Некои од овие картони велат дека не треба да ги користиме и дека треба веднаш да се стават во ѓубре. Причината лежи во тоа што тие можат да содржат различни микроорганизми кои можат да ни наштетат.

Не можеме адекватно да ги исчистиме кутиите од јајца за долготрајна употреба, и поради тоа, тие може да содржат салмонела, која може да предизвика труење со храна и други дигестивни нарушувања. Особено е опасно за луѓето кои веќе имаат здравствени проблеми.

Картонската кутија може да го оштети квалитетот на самите јајца, па затоа се препорачува да се избегнува ставање на овие пакувања, како и на самите јајца, на чисти кујнски површини.

Мора да се внимава при кршењето на јајцето. Имено, содржината на јајцето не смее да дојде во допир со надворешниот дел од лушпата. Садовите и приборот што ги допирале јајцата или пакувањето во кое се наоѓале треба добро и внимателно да се мијат.

Картонот во кој беа јајцата фрлете го во корпа за отпадоци, а можете да го користите наместо ложиштето, бидејќи е одлична замена. Погрижете се темелно да ги миете рацете по ракување со ова пакување и јајцата за да спречите можна инфекција.

Докторка спомна помалку познати симптоми на ендометриоза

Болки во карлицата, тешки периоди и непријатност за време на сексуалниот однос се вообичаени симптоми на ендометриоза. Сепак, симптомите на оваа болест, која ја погодува речиси секоја десетта жена во репродуктивниот период во светот, може значително да варираат.

Симптомите може да варираат од карлична болка и замор до проблеми со зачнувањето.

Овој сериозен гинеколошки проблем, од кој страдаат 176 милиони жени ширум светот, предвидува раст на ткиво, слично на слузницата на матката, односно ендометриумот, на други места, како што се јајниците и јајцеводите, што доведува до воспалителни процеси и неподнослива болка. .

Многу жени се борат со години за да добијат точна дијагноза и покрај болката што ги попречува нивните секојдневни задачи.

„Ендометриозата може да биде тешко да се дијагностицира бидејќи симптомите може многу да варираат од жена до жена. Некои може да имаат сериозни симптоми, додека други не. На пример, нивните симптоми честопати може да бидат слични на класичните менструални болки’“, објаснува д-р Бина Мехта и ги истакнува помалку познатите симптоми кои исто така често укажуваат на ендометриоза. Кои се:

  • проблеми со варењето (абдоминална болка, надуеност, запек)

– замор

  • чувство на печење или други непријатни чувства при мокрење
  • проблеми со зачнувањето

Иако секој од овие симптоми може да биде знак за некои други здравствени проблеми, гинеколозите објаснуваат дека често се јавуваат токму кај жени кои имаат недијагностицирана ендометриоза, пренесува Index.hr.

Го најдоа виновникот за седата коса, прашање е како да се запре процесот

Конечно е откриено зошто косата станува сива како што старееме. Виновникот, сметаат американските научници, се клетките кои создаваат пигменти и кои со текот на времето ја губат способноста да созреваат, пишува Би-Би-Си.

Тим научници од Универзитетот во Њујорк (NYU) го проучувале овој процес кај глувци кои ги имаат истите клетки кои ја одредуваат бојата на облогата.

Ова дело би можело да биде почеток на запирање на процесот на сивило. Но не само тоа. Според Британското здружение на дерматолози (BAD), работата на меланоцитите може да ни помогне и подобро да разбереме зошто се јавуваат одредени видови на рак и други медицински состојби, пренесува Јутарњи лист.

Нови влакна растат од фоликулите на косата, кои се наоѓаат во кожата, каде што се наоѓаат и меланоцитите кои произведуваат пигмент.

Меланоцитите исто така постојано се уништуваат и обновуваат. Новите се создаваат од матични клетки, а истражувачите веруваат дека кај луѓето со седа коса овие клетки некако се „заглавени“.

Тимот од Универзитетот во Њујорк користел специјални скенирања и лабораториски техники за да го проучува процесот на стареење на клетките.

Како што старее косата, таа опаѓа и повторно расте, а со текот на времето се поголемиот број на матични клетки од меланоцити почнува сè побавно да ја врши својата работа.

Матичните клетки престануваат да циркулираат околу фоликулот и се фиксираат, поради што не можат да созреат и да направат меланоцити. Ако нема формирање на пигмент, косата станува сива, бела или сребрена.

„Нашата студија ни помогна подобро да разбереме како матичните клетки на меланоцитите влијаат на бојата на косата“, изјави водачот на студијата д-р Чи Сан за списанието Nature.

„Многу е веројатно дека истата фиксна положба на меланоцитните матични клетки се јавува кај луѓето.

Ова не е првпат научниците да сугерираат дека побелувањето на косата може да биде делумно реверзибилен процес.

Лошата исхрана е една од можните причини за предвремено побелување што може да се излечи.

Некои истражувачи, исто така, тврдат дека стресот може да придонесе човечката коса да побелее и сугерираат дека отстранувањето на стресот може – барем за некое време – да го врати процесот на пигментација.

Други истражувања сугерираат дека генетиката, или нашата ДНК, делумно одредува кога ќе станеме сиви.

Додека некои претпочитаат да ја сокријат седата коса со боја, други ја прифаќаат. Некои дури и порано одлучуваат да ја обојат косата во сребрена, бела или сива боја.

Експертите советуваат да не ги кубете побелените сиви влакна, бидејќи тоа нема да спречи следната коса што расте од истиот фоликул да биде сива. И ако го оштетите фоликулот на косата, новите влакна ќе имаат потешко време да растат, што значи дека може да завршите со помалку влакна или дури и целосно без влакна.

Додатоци кои можат да помогнат во борбата против стресот

Во денешниот свет со брзо темпо, стресот стана вообичаен дел од нашите животи, а според нутриционистите, одредени суплементи можат да играат важна улога во управувањето со стресот.

Без разлика дали се работи за работа, врски, токсини во нашата околина или здравствени проблеми, стресот може да има сериозно влијание врз нашата ментална и физичка благосостојба.

Нутриционистот Клариса Бери за Express.co.uk вели дека „најдобар начин да се намали стресот е да се отстрани стресот, на пример со подобрување на управувањето со времето, дистанцирање од штетните врски или справување со дигестивни проблеми“. Сепак, не се сите стресни фактори во наша контрола, а понекогаш и мала помош однадвор, како додатоците, може да биде значајна.

Бери верува дека „при изборот на додаток, изберете висококвалитетни производи од реномиран производител за да обезбедите оптимален квалитет и безбедност“.

„Иако суплементите може да се применат за многумина, секој од нас е различен и некои додатоци се контраиндицирани со одредени медицински состојби или лекови“, вели нутриционистот.

Таа предлага секогаш да се консултирате со здравствен работник пред да земете каков било додаток.

Додатоци предложени од Бери се следниве:

Магнезиум
Магнезиумот е суштински минерал кој е вклучен во над 300 телесни процеси.

„Често се нарекува смирувачки минерал поради неговата способност да го намали стресот и анксиозноста со смирување на нервниот систем и промовирање на релаксација. „Магнезиумот исто така игра клучна улога во производството на енергија, здравјето на коските и функцијата на мускулите и нервите“, објаснува Бери.

Таа додава дека овој минерал може да се добие преку исхрана, како што се темнозелени зеленчуци, авокадо, темно чоколадо, одредени овошја, јаткасти плодови и семки, но дека многу луѓе сè уште не добиваат доволно од нивната исхрана, што го прави суплементацијата паметна. опција.

Истражувањата покажаа дека додатоците на магнезиум можат значително да го подобрат квалитетот на спиењето и да ги намалат симптомите на анксиозност и депресија.

Омега-3 масни киселини
Омега-3 масните киселини се есенцијални масти важни за функцијата на мозокот, кардиоваскуларното здравје и општата благосостојба, вели Бери.

Тие се познати по нивната способност да го намалат воспалението и да ја подобрат когнитивната функција, а докажано е дека ги намалуваат симптомите на депресија и анксиозност. Тие првенствено ги има во масната риба, месото, јајцата, јаткастите плодови и семките, но многу диети се дефицитарни со омега-3 масни киселини, особено во најкорисните форми на EPA и DHA, кои се наоѓаат исклучиво во храната од животинско потекло.

Таа верува дека овој недостаток е дополнет со прекумерна потрошувачка на воспалителни омега-6 масни киселини од житарици и растителни масла, што ја нарушува деликатната рамнотежа на омега-6 и омега-3 масните киселини во корист на воспаление и лошо здравје.

„Кога избирате додаток на омега-3, барајте некој кој е богат со EPA и DHA и е тестиран за загадувачи како живата“, додава Бери.

Пробиотици
Кога се размислува за нивото на стрес и менталното здравје, не треба да се занемари варењето, нагласува нутриционистот.

„Цревата содржи трилиони бактерии, познати како цревниот микробиом, кои играат важна улога во одржувањето на нашето здравје со варење на храната, производство на витамини, поддршка на имунолошкиот систем, придонесувајќи за функцијата на мозокот преку оската црево-мозок“, објаснува таа.

Бери продолжува да наведува дека овој „двонасочен систем за комуникација помеѓу цревата и мозокот значи дека нерамнотежата во цревниот микробиом може да придонесе за стрес и анксиозност, додека хроничниот стрес може негативно да влијае на здравјето на цревата.

„Пробиотиците, кои се додатоци кои содржат специфични соеви на живи бактерии и квасец, можат да помогнат во обновувањето на рамнотежата на бактериите во цревата. Може да го подобри расположението и да ги намали симптомите на анксиозност и депресија, а во исто време ја подобрува функцијата на имунитетот, го намалува воспалението и промовира здраво варење“, вели нутриционистот.

Дали секогаш се будите во исто време ноќе: Еве што значи тоа според кинескиот биолошки часовник

Докторите по кинеска медицина имаат голема почит кон биолошкиот часовник, според кој одредуваат што не е во ред со телото.

Поточно, според кинескиот биолошки часовник, секој орган има свое време кога е најактивен, па лекарите од традиционалната кинеска медицина го дијагностицираат проблемот врз основа на тој час и времето на појавување на тегобите.

Ако се будите секоја вечер во одредено време, тоа може да открие што не работи правилно во вашето тело, односно дека протокот на енергија во одреден дел е блокиран или погрешно насочен.

Традиционалната кинеска медицина посветува големо внимание на таквите работи.

Во текот на 24 часа енергијата се насочува кон различни органи за да се регенерираат и на тој начин правилно да ја извршуваат својата работа. Но, ако нешто се поремети од таа енергија, тогаш има проблем.

Најдете го времето во кое најчесто се будите и дознајте што значи тоа:

23:00 до 01:00 часот

Будењето во овој момент покажува дека нешто ве мачи или дека нешто ви замерува. Според традиционалната кинеска медицина, ова е време кога јин енергијата се претвора во јанг. Според древното кинеско верување, јин го симболизира женскиот аспект (негативност, темнина, благост, влажност, ноќ и добрите страни на сè), а јанг машкиот (позитивност, веселост, цврстина, сувост, ден и доминантни аспекти). Во овој момент жолчното кесе е активно, односно ги разградува мастите во организмот, па будењето во тој момент може да укаже дека внесувате премногу нездрави масти. Ова е време кога ендокриниот систем задолжен за хормоните и метаболизмот е избалансиран. Ако имате проблеми со спиењето во тој дел од ноќта, може да бидете под стрес и вознемирени од настаните што сте ги доживеале тој ден или што ве очекува следниот ден. Ова го нарушува протокот на енергија. Блокирање на енергијата од страна на ендокриниот систем може да се случи и ако не јадете правилно или јадете предоцна.

Од 1:00 до 03:00 часот

Ако најчесто се будите во ова време, тогаш веројатно сте лути и фрустрирани, односно полни сте со негативна енергија во текот на денот, па тоа се рефлектира и во вашиот сон. Дефинитивно треба да се опуштите бидејќи тоа им штети на процесите што се случуваат во вашето тело. Овој период од ноќта е многу важен за организмот бидејќи е најактивно во исфрлањето на токсините, односно се детоксицира и се обновува. Црниот дроб ослободува токсини, создава молекули важни за варењето, придонесува за формирање на нова крв итн. Ако нешто не е во ред со неа, ќе се разбудите во ова време.

3:00 до 5:00 часот

Тагата и болката се можни причини за будење во ова време, ако го погледнеме духовниот аспект на животот. Од физички причини, можно е да ви е ладно додека спиете и процесите во телото да не можат да се одвиваат правилно. Исто така, будењето во овој момент може да укаже на проблеми со белите дробови, односно недоволно влегување на кислород во телото.

Од 5:00 до 7:00 часот наутро

Во тоа време дебелото црево е активно, а токсините филтрирани и разградени во текот на ноќта полека го напуштаат телото. Будењето во ова време може да значи дека сте јаделе предоцна или дека имате навика да јадете лоша и нездрава храна полна со разни штетни материи.

Дознајте кој витамин е важен и во која храна се наоѓа

Доколку сакате на вашето тело да му обезбедите доволно количество витамини, важно е пред се да знаете која храна ги содржи и за што служи секој од нив.

Исто така, многу е важно да се знае што го намалува нивниот ефект и во какви дози се земаат, пишува „Брајт Сајд“, пренесува 24сата.хр.

Витамин А

Овој витамин е одговорен за помлада кожа, здрава коса и нокти, добар вид и силни коски. Може да се најде во моркови, агруми, сирење, млеко, јајца, риба, магдонос, спанаќ и црн дроб.

Важно е да се нагласи дека витаминот А се уништува со висока температура и долгорочно складирање.

Дневната препорачана доза на овој витамин е од 0,4 до 1 mg – што ќе ја најдете на пример во 100 g паштета од говедски црн дроб.

Витамин Б1

Витаминот Б1 е одговорен за добра функција на мозокот, добро варење, здрави мускули, здраво срце и квалитетен сон.
Може да се најде во пивскиот квасец, свинското месо, јаткастите плодови, овесната каша и мешунките.

Витаминот Б1 се уништува со долготрајна подготовка, додавање сол за време на готвењето и пиење кафе за време на оброците.

Дневната препорачана доза е 1,3 до 2,6 mg – што е она што ќе го најдете во една свинска котлета.

Витамин Б2

Тој е одговорен за регенерација на клетките, добар вид и здрави мускули.

Може да се најде во млекото, бадемите, јајцата, печурките, леќата, урдата, квасецот и месото.

Се уништува со складирање на ладно место и изложување на светлина.

Препорачаната дневна доза е 1,3 до 3 mg – што е она што ќе го најдете во две пилешки јајца.

Витамин Б5

Овој витамин е одговорен за добра меморија, добро расположение, за брзо закрепнување по болест, но и за здрави крвни садови и здраво срце.

Може да се најде во различни меса, пилешко, жолчка од јајце, млечни производи, кавијар, мешунки, јаткасти плодови, квасец, овесна каша, леќата, ориз и брокула.

Витанинот Б5 го уништува повторното замрзнување.

Препорачаната дневна доза е 5 mg – која ќе ја најдете во 100 g свински црн дроб.

Витамин Б6

Тој е одговорен за подмладување на телото, силен нервен систем и здрави крвни садови.

Може да се најде во житарки, пченични никулци, зелена салата, зелка, банани, ореви, пченични трици, лосос и месо

Се уништува со продолжено изложување на светлина.

Препорачаната дневна доза е 1,6 до 2 mg – што е она што ќе го најдете во 300 g говедско месо.

Витамин Б12

Тој е одговорен за нормална тежина, добар имунитет, меморија и здрав дигестивен тракт

Може да се најде во соја, хмељ, спанаќ, риба, млеко, сирење, јајца и разни видови месо.

Се уништува со продолжено изложување на светлина и високи температури.

Препорачаната дневна доза е од 2 до 5 mg – која ќе ја најдете во 100 g лосос.

Витамин Ц

Овој, најбараниот витамин е одговорен за мазна кожа, добар имунитет, добро расположение, здрава коса и нокти.

Може да се најде во цитрусно овошје, шипка, црвено овошје, карфиол, грашок, ротквици, киви, аспарагус.

Готвењето го уништува.

Препорачаната дневна доза е 70 g – која ќе ја најдете во половина портокал.

Витамин Д

Задолжен е за здрави коски, правилно згрутчување на крвта, заштита од настинки, исфрлање на токсините од телото, добро расположение, здрави крвни садови и здраво срце.

Може да се најде во сирење, путер, урда, жолчки од јајце, риба, морски плодови, компири, растително масло и говедско месо.

Готвењето го уништува.

Препорачаната дневна доза е 2 до 5 mg – што е она што ќе го најдете во две пилешки јајца.

Витамин Е

Витаминот Е е еден од омилените витамини на понежниот пол. Задолжен е за подмладување на организмот, нормална работа на репродуктивните органи, добро расположение, заштита од штетни материи од околината.

Може да се најде во месото, сончогледовото масло, пченката, семките од тиква, маслиновото масло, путерот, јаткастите плодови, млечните производи и црниот дроб.

Се уништува со долгорочно складирање.

Препорачаната дневна доза е од 30 до 50 mg – што е една лажица нерафинирано масло.

Витамин К
Тој е одговорен за брзо зараснување на раните, нормално згрутчување на крвта и здрави и силни коски.

Може да се најде во спанаќот, копривата, магдоносот, ротквиците, зелката, карфиолот, црвената зелка, морковите, доматите, јагодите како и во зелениот чај.

Се уништува со продолжено изложување на светлина и продолжена подготовка.

Препорачаната дневна доза е од 1 до 2 мг – која ќе ја најдете во две лажици магдонос, пишува „Брајт Сајд“, пренесува 24сата.хр.

Ова се минерали кои го чуваат здравјето

Минералите се основа за добро здравје, бидејќи помагаат во клучните функции на телото. Нивниот недостаток доведува до загрижувачки симптоми. Лошата исхрана е најчеста причина за недостаток на минерали во телото, а на луѓето обично им недостасува железо, јод и калциум.

Здравата исхрана игра клучна улога бидејќи телото не произведува минерали по природен пат, што значи дека мора да се храните добро за да обезбедите доволно количество минерали. Диетата која вклучува свежо овошје, зеленчук, јајца и риба е доволна за вашето тело да добие доволно минерали. Треба да се напомене дека е неопходно и најмалку седум часа сон.

Калциум

Се препорачува дневен внес од 1.000 mg за жени и 1.200 mg за мажи. Калциумот гради и одржува силни коски и заби, помага во функционирањето на мускулите, го контролира функционирањето на клетките, комуникацијата и сигнализацијата. Ниското ниво доведува до остеопороза и лесни фрактури на коските. Вишокот на калциум предизвикува непријатност, висок крвен притисок, камења во бубрезите и жолчката.

Калциумот го има во бадеми, смокви, моркови, суво грозје, ориз, лук, спанаќ, индиски ореви, папаја и целер.

Калиум

Се препорачува 2.000 mg на ден за жени и мажи. Тоа е важно за функционирање на нервите, мускулна контракција, одржување на нормален крвен притисок и здрава рамнотежа на водата во крвта и телесните ткива. Недостатокот предизвикува напнатост, замор и бавно чукање на срцето. Прекумерната количина на калиум доведува до хипертензија.

Калиумот може да се најде во портокалите, бананите, кикириките, грашокот, кокосот и спанаќот.

Селен

Препорачаната дневна доза на селен е 70 mcg за мажи и 55 mcg за жени. Селенот помага во формирањето на спермата, ги штити клетките од оштетување и ја регулира функцијата на тироидната жлезда. Покрај тоа, го намалува ризикот од рак на простата, белите дробови и дебелото црево. Недостатокот на селен предизвикува мускулна слабост, забрзано чукање на срцето и ослабен имунитет.

Селенот го има во туната, раковите, житарките и зачините.

Натриум

На жените им се потребни 1.300, а на мажите 1.500 mg дневно. Натриумот помага во регулирање на водата во крвта и ткивата. Нискиот натриум доведува до замор, безволност, ментална конфузија, гадење и грчеви во мускулите. Натриумот се наоѓа во кујнската сол, сокот од лимета и млечните производи.

Цинк

Препорачаната дневна количина за мажи е 15, а за жени 12 mg. Цинкот го зајакнува имунитетот, репродуктивната моќ и нервниот систем, а корисен е и при згрутчување на крвта. Недостатокот предизвикува дерматитис, абнормална бременост, слаб вид и абнормално чувство за вкус и мирис.

Цинкот може да се најде во црвеното месо, бадемите, кикириките, сојата, млечните производи, печурките и сончогледот.

Хлорид

2.300 mg се препорачува за жени и 2.000 mg за мажи. Корисен е за здравјето на нервниот систем, мускулната функција, рамнотежата на водата во крвта и ткивата. Недостатокот на хлорид доведува до мускулна слабост, неправилни отчукувања на срцето и ја нарушува функцијата на бубрезите.

Хлоридот е содржан во брокулата, компирот, сокот од портокал, зелениот лиснат зеленчук, бананите и доматите.

Бакар

Се препорачува дневна доза од 2 до 6 mg за жени и мажи. Помага во метаболизмот на железото, формирањето и циркулацијата на црвените крвни зрнца, како и производството на енергија за клетките. Ниските нивоа доведуваат до проблеми со циркулацијата.

Бакар се наоѓа во козјиот црн дроб, индиските ореви, семките од сончоглед, пченични трици и цели зрна.

Флуор

Се препорачува дневен внес од 4 mg за жени и 3 mg за мажи, а го спречува забен кариес. Недостатокот доведува до подлабоко пожолтување на забите и усните, а флуорот може да се најде во чаевите, рибите, како и во пастите за заби и средствата за плакнење на устата.

Јод

150 mcg дневно се препорачува за жени и 1.100 mcg за мажи. Јодот помага во производството на тироидни хормони, а недостатокот предизвикува зголемување на тироидната жлезда.

Јодот се наоѓа во јодирана сол, морските плодови и морските алги.

Железо

Препорачаната дневна доза е 10 до 12 mg за мажи и жени. Железото служи за транспорт на кислород низ телото преку црвените крвни зрнца. Недостатокот доведува до анемија, слабост, промена на бојата на ноктите, депресија и губење на вниманието. Вишокот на железо се складира во срцето и предизвикува проблеми со срцето.

Железото се наоѓа во зелениот лиснат зеленчук, црвеното месо, јајцата, живината и сојата.

Магнезиум

10 до 12 mg се препорачува за жени и мажи. Ги помага функциите на мускулите и нервите, го смирува ритамот на срцето и ја зачувува силата на коските.

Недостатокот доведува до висок крвен притисок и проблеми со срцето. Магнезиумот го има во пилешкото, печурките, спанаќот, цели зрна, зелен лиснат зеленчук, бадеми, грашок, авокадо, банани, киви и ракчиња.