Category: Занимливости

Света билка: Погледнете ги придобивките од пиењето чај од камилица

ФОТО: Vitolda Klein on Unsplash

Камилицата е едно од најпознатите лековити растенија што речиси сите од нас го имаме во својот дом. Старите Египќани често го користеле растението камилица за неговите лековити својства, но исто така служело како помош при процесот на мумификација и балсамирање на покојникот.

Уште во 500 година п.н.е. се користел за лекување на треска, главоболка, бубрези, црн дроб и многу други заболувања и се сметало за свето растение. Денес, не е многу променето, бидејќи камилицата е сè уште најпродаваната билка на пазарот за чај за лекување на разни болести. Во продолжение погледнете ги 5-те придобивки од пиењето чај од камилица.

 1. Го подобрува квалитетот на сонот
  Не би било лошо доколку пиете по една шолја чај секоја вечер пред спиење. Се покажа дека камилицата содржи својства кои поттикнуваат релаксација кои можат да имаат корист за квалитетот на вашиот сон. За ова е одговорен апигенин, антиоксиданс кој ја поттикнува поспаноста и ја намалува несоницата. Одредени студии покажаа дека луѓето кои пиеле чај од камилица имаат подобар квалитет на спиење, намалени симптоми на депресија и анксиозност и помалку се будат во текот на ноќта.
 2. Го подобрува варењето
  Освен што го намалува чувството на надуеност и гасови, чајот од камилица помага и во олеснување на стомачните проблеми, вклучувајќи го и синдромот на нервозно дебело црево. Покрај тоа, ја намалува стомачната киселина и растот на бактериите кои придонесуваат за формирање на чир.
 3. Заштитува од рак
  Според експертите, антиоксидантот апигенин е моќна состојка во борбата против канцерогените клетки, особено кога станува збор за ракот на дојката, дигестивниот тракт, кожата, простатата, матката и тироидната жлезда. Споменатиот антиоксиданс можете да го најдете и во други растенија како нане, магдонос, целер, јаболко, портокал и оригано.
 4. Го контролира шеќерот во крвта
  Повеќето докази за улогата на чајот од камилица во контролирањето на шеќерот во крвта се засноваат на резултатите добиени од тестирање на животни. Сепак, експертите велат дека ефектот на овој чај позитивно влијае на панкреасот, кој е главен предмет во производството на инсулин – хормонот одговорен за отстранување на шеќерот од крвта.
 5. Подобрување на здравјето на срцето
  Намалениот крвен притисок и нивото на холестерол играат важна улога во заштитата од срцеви заболувања. Флавоноидите се антиоксиданси кои играат значајна улога во подобрувањето на нивото на триглицеридите и холестеролот, а ги има во овој пијалок.

Пијте го овој магичен еликсир за детоксикација два пати на ден и гледајте како килограмите се топат

ФОТО: Anshu A on Unsplash

Губењето вишок килограми никогаш не е лесна и забавна задача, но добрата вест е што откривме решение кое носи фантастични резултати, без премногу труд и жртви. Затоа, доколку сакате да ја подготвите линијата за празничната сезона, останете со нас во продолжение каде ви го откриваме рецептот за магичен еликсир за детоксикација со само три состојки.

Магична комбинација на состојки за слабеење

Направен од јаболков оцет, грејпфрут и мед, овој еликсир има совршен кисел и освежителен вкус, што го прави многу пријатен за консумирање. Покрај тоа, секоја од наведените состојки има бројни корисни ефекти врз телото:

Медот е познат како природно средство за регенерација на ткивата и третман на разни воспаленија. Ги смирува раните и болките во грлото, а за разлика од вештачкиот шеќер кој многу дебелее, медот е совршена здрава алтернатива за сите оние со слатко.

Јаболковиот оцет е моќен антиоксиданс кој поради високата содржина на оцетна киселина го намалува нивото на шеќер во крвта и го поттикнува согорувањето на мастите. Ако користите суров, нефилтриран јаболков оцет (треба да биде заматен), оцетот ќе биде богат со пробиотици. Пробиотиците помагаат да се хранат добрите бактерии во цревниот микробиом. Како резултат на тоа, вашето варење ќе се подобри, надуеноста ќе се намали и целокупното здравје на цревата ќе се подобри.

Грејпфрутот е популарно овошје за слабеење бидејќи го намалува гладот ​​и е познат како супер согорувач на масти. Одличен е и за хидратација, бидејќи претежно се состои од вода и влакна. Храната која го хидрира организмот е важна за исфрлање на токсините кои, меѓу другото, можат да предизвикаат и бавен метаболизам. Покрај тоа, влакната му помагаат на телото подолго да се чувствува сито.

Рецепт за детокс еликсир

Едноставно измешајте чаша свеж сок од грејпфрут со две лажички јаболков оцет и една лажичка мед.

Овој еликсир содржи многу витамини и минерали (како витамин Ц) кои можат да помогнат во зајакнувањето на вашиот имунолошки систем. Истражувањата покажаа дека јадењето грејпфрут може да придонесе за губење на тежината поради неговата висока содржина на влакна и вода. Докажано е дека ова овошје помага и при дијабетес и срцеви заболувања. Значи, овој сок од јаболков оцет и мед од грејпфрут е полн со здрави ензими, витамин Ц за зајакнување на имунитетот и најдобро од сè, има одличен вкус!

Кога да го пиете овој еликсир за детоксикација?

Секогаш кога сакате брзо да се освежите, направете пауза од пет минути, измешајте ги споменатите состојки и уживајте, додека овој прекрасен пијалок делува за вас!

Сепак, имајте на ум дека без урамнотежена исхрана и физичка активност, овој сок за слабеење сам по себе нема да направи чуда. Иако може да ви помогне да изгубите тежина, не треба да се потпирате само на неговите својства за да ја усовршите фигурата и здравјето, туку дефинитивно ќе го забрза процесот.

3 прашања што треба да си ги поставите ако секогаш завршувате во токсични врски

ФОТО: fizkes / Shutterstock

Токсична врска е онаа која се карактеризира со недостаток на доверба, почит и здрава комуникација. Овој тип на врска може да биде штетен за нашето ментално и физичко здравје, но и покрај тоа, некои луѓе повторно влегуваат во односи со токсични партнери.

Ако се најдете во последната реченица, можеби е време да застанете и да размислите зошто овој модел на однесување постои во вашиот живот. Тоа е првиот чекор во прекинувањето на циклусот што може да ве одведе по осамен и самоуништувачки пат.

Ако вашите одговори на некое од следните три прашања се потврдни, тоа веројатно објаснува зошто ве привлекуваат луѓе кои внимаваат само на сопствените интереси и немаат разбирање за вашите потреби.

Дали вашата љубов е патолошка?
Желбата за љубов се наоѓа во помала или поголема мера кај секој човек. Тоа е основата на која се градат здравите романси.

Некои луѓе, сепак, може да имаат опсесивна и патолошка потреба за љубов што може да предизвика проблеми во нивниот однос со партнерот и воопшто во запознавањето.

Едно истражување покажа дека патолошката љубов, во која личноста нуди повторлива и компулсивна грижа и внимание на друга, е поврзана со импулсивноста.

Бидејќи таквите личности се чувствуваат целосно само кога имаат некој што го сакаат и го сакаат, тие често импулсивно започнуваат романтични врски без да размислуваат дали се компатибилни со партнерот. Според студијата, овие луѓе имаат поголема веројатност да останат во нездрава врска и покрај тоа што знаат дека не се среќни.

Дали е виновен вашиот стил на приврзаност?
Студијата објавена во Журналот за социјални и лични односи покажа дека ако сте биле сведоци како вашите родители редовно се караат како дете, тоа може да влијае на вашиот став кон романтичните врски како возрасен.

Студијата покажа дека децата кои пораснале во домови каде нивните родители често се судираат, развиле она што психолозите го нарекуваат „несигурни стилови на приврзаност“. Овие типови на стилови на приврзаност може да им отежнат на луѓето да се поврзат со другите на значајни и исполнети начини.

Двата несигурни стила на приврзаност кои студијата ги поврза со родителски конфликт беа:

Вознемирен стил на приврзаност, каде што постојано се плашите да не бидете оставени или напуштени, и
Избегнувачки стил на приврзаност, каде што ги потиснувате вашите вистински емоции од страв да не изгледате слаб или да изразите ранливост.
Овие неоптимални стилови на приврзаност може да му олеснат на некој да се поврзе со личност која поседува токсични особини. На пример, ако имате вознемирен стил на приврзаност, можеби мислите дека посесивното однесување на вашиот партнер е израз на неговата грижа. Дури и кога ќе сфатите дека има проблем, можеби нема да можете да се соочите со него затоа што се плашите да не бидете напуштени.

Дали сте емоционално нестабилни?
Ако историјата на вашата врска е екстремно токсична, можеби ќе треба долго, тешко да се погледнете во огледало и да размислите дали проблемот лежи во вас.

Луѓето со гранично растројство на личноста имаат тенденција да се вклучат во нестабилни и ризични романтични активности. Ако го имате ова нарушување, вашата перцепција за вашиот партнер може да вклучува само:

Идеализација, при која мислите дека вашиот партнер е „совршено совршен“, и
Девалвација, за време на која мислите дека вашиот партнер е „совршено несовршен“.
Ова размислување е несвесен одбранбен механизам кој им помага на луѓето со гранично растројство на личноста да го одбранат својот став „се или ништо“ за сè.

Студијата објавена во списанието Personality and Individual Differences покажа дека адолесцентите кои изјавиле дека се чувствуваат гадени од себе, се изложени на ризик да развијат гранично растројство на личноста подоцна во животот. Други фактори во адолесценцијата кои се поврзани со развојот на ова нарушување вклучуваат висока импулсивност, неконтролиран гнев, сомневање за мотивите на другите и емоционална нестабилност.

Заклучок
Токсичните обрасци во вашиот љубовен живот можат да бидат фрустрирачки и болни, но има надеж. Препознавајќи ги овие обрасци во вашите односи, развивајќи самодоверба и барајќи стручна помош кога е потребно, можете да се ослободите од маѓепсаниот круг на токсичност и да се отворите за трајна љубов која е здрава и исполнета.

Дневен хороскоп – четврток 01.12.2022

ФОТО: Profimedia

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Додека се справувате со неважни проблеми, големите работи се лизгаат покрај вас. Фокусирани сте на сложеноста на работната средина и не можете да ја видите големата слика. Она што се случува денес е ирелевантно во споредба со она што следува. Чувајте ги силите за наредните денови.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Нема шанси да ја постигнете целта што сте ја поставиле пред некое време. Ситуацијата неочекувано се менува, сè укажува дека неповолните вести ќе ги одложат одамна подготвените планови. Не губете надеж, наскоро доаѓа уште подобра понуда.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Добро сте расположени и друштвени но и премногу нервозни. Обидете се да најдете рамнотежа во контактот со другите луѓе бидејќи тие не гледаат дека зад привидната смиреност се крие тензија која ве принудува да направите нешто за што подоцна ќе зажалите.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Можеби не сте најдобро расположени за дружење и гужви, но мора да се подготвите за непоканети гости, а некои од нив доаѓаат од далеку. Вашата безволност може брзо да исчезне кога ќе бидете окупирани од добрата енергија на вашите пријатели кои не ве заборавиле.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Комбинацијата на околности ве доведува до место каде што вашата внимателна природа доаѓа до целосно изразување. Имате можност да решите голем хаос со брз бакшиш, но не сте сигурни дали треба да се вклучите. Верувај повеќе во себе, нема потреба толку многу да се анализира.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Преземете акција и искористете ја вашата вродена дипломатија. Само вие можете да го решите метежот што ненадејно се создал во вашата работна средина. Бидете одлучни бидејќи само така ќе ги постигнете своите цели, а тие во моментов не се мали.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Денот не е поволен за започнување нови бизниси бидејќи следат неочекувани пресврти и изненадувања. Не се впуштајте ниту во дискусии и дебати, бидејќи тие се закануваат да се претворат во жестока расправија од која можете да го извлечете најдоброто од вас. Најдете мир со добар филм или книга.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Чекате промени кои се поблиску. И како што обично се случува, минутите се чувствуваат како години. Нетрпеливоста насилно ве вознемирува, треба да најдете начин да се опуштите. На пример, поминете го попладнето со некој близок или пријател.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Напнати сте од мешањето на член на семејството во вашите одлуки. Објаснувајќи ги вашите одлични идеи, амбициозно започнувате разговор кој завршува катастрофално. Вашите вербални вештини денес не се на завидно ниво, повлечете се.

Јарец

 1. – 21. 1.

Вашиот душевен мир зависи од волјата на другите луѓе. Ова не е добро затоа што ве фрустрира. Ослободете се од оваа шема и преземете одговорност за вашата состојба. Променете се себеси, само така ќе ја смените другата страна, особено ако е саканата личност.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Полни сте со идеи со кои ја исполнувате вашата околина. Иако сте многу омилени во општеството, станувате заморни затоа што брборете. Брзината со која се изразувате пред другите луѓе изгледа како да сте површни, па затоа советот за денес е помалку да зборувате, а повеќе да правите.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Пред вас се пријатни деловни разговори. Иако правевте некои потези во тајност, вашиот труд и посветеност на работното место не останаа незабележани. Од друга страна, малото заострување на односот со саканата личност е минливо, па препорачливо е воопшто да не обрнувате внимание на тоа.

Дневен хороскоп – среда 30.11.2022

ФОТО: Profimedia

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Ги игнорирате финансиските проблеми, па деновиве ве следи непријатно изненадување. Очекувајте известување или испорака на сметка на која целосно сте заборавиле. Пред да паничите, проверете дали нема грешка.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Полето на комуникација доаѓа до полн израз. Во одреден момент ќе се најдете среде голема група луѓе, вклучени во разни разговори во врска со вашата професионална ориентација. Не двоумете се, бидејќи реализацијата на тие преговори ќе доцни.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

На повидок е финансиска придобивка која ќе ја намали тензијата која трае веќе некое време. Не преоптоварувајте се со нови обврски, туку поминете ја неделата со минимални деловни активности. Одложи сè што не треба да завршиш сега.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Се чувствувате непријатно бидејќи во вашата околина доминира чудна атмосфера која доколку не реагирате се заканува да ви стане штетна. Ако не се вклучите на време и не ги расчистите можните недоразбирања, работите можат да станат непоправливо комплицирани.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Донесувате избрзана одлука која ви нуди само привремено решение. Иако знаете дека работите не одат како што сте сакале, вие се задоволувате со моменталното решение. Идеално би било ако оставите сè на страна и да си дадете време да размислите.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Во кругот на работната средина се издвојува личност која ви е особено интересна. Вниманието што и го посветувате не е само професионално, туку, низ задната врата, во вашите мисли се вовлекува идејата дека љубовта и работата можат да одат заедно. Не отстапувајте, другата страна не го мисли истото.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Имагинативни сте, разноврсни и полни со идеи. Доброто расположение може накратко да биде уништено од неочекуван телефонски повик. Вестите што ќе ги слушнете ќе бидат чудни и нема да имате друг избор освен да слушате и да заборавите што е можно поскоро.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Незадоволството во работната средина се пренесува и на вашиот приватен живот. Иако работата е од витално значење за вас, вие навлегувате премногу длабоко и ги користите правилата на игра во односите со членовите на семејството. Еден член од семејството може да биде многу несреќен поради вашите критики, смирете го притисокот.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Ова е еден од оние денови кога не знаете што да правите со себе. Вечната потрага по хармонија може да се претвори во агонија на хронично незадоволство, доколку не застанете на време. Да се ​​биде надвор, да се дружите со блиски луѓе и лежерно да прошетате ќе биде доволно за да се опуштите.

Јарец

 1. – 21. 1.

Љубовните проблеми се на повидок. Напорот што го вложувате во врската со саканата личност се чини дека не е препознаен. Очекувате реакција од другата страна, но нема. Дајте си рок до кога ќе чекате, па постапете. Ова навидум одложување може да ја спаси врската.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Прифативте обврски за кои немате доволно капацитет. Премногу информации предизвикуваат стрес што ве прави видливо расеан. Пред да направите непоправлива грешка, побарајте помош од колега. Реорганизирајте го вашиот дневен распоред и ќе постигнете се.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Односите со саканата личност се сомнителни. Како да дојде последниот час работите да се стават на свое место. Ви претстои непријатен разговор кој може да прерасне во отворен конфликт. Ако сакате да избегнете можно раскинување, попуштете се и задржете го вашето мислење за себе.

Дневен хороскоп – вторник 29.11.2022

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Конечно, има позитивна промена на деловниот фронт. Разговорите со партнерите овој пат ќе бидат поуспешни од претходно бидејќи следуваат интересни понуди. Сигурна е и помала финансиска добивка, но бидете внимателни со тоа бидејќи тоа има цена.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Самодовербата е во пораст, па на соработниците не им е лесно да бидат во чекор со вас. Вашата директност не е пријатна за околината, но е корисна за вас. Слушајте ја вашата интуиција, една навидум банална идеја може да биде победа за вас.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Доколку барате работа, денот носи интересна можност во која ќе се отвори можност за прифатливо решение. Бидете отворени за сите предлози, една необична понуда може да биде многу важна бидејќи долгорочно ви носи значителни придобивки.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Нема да бидете повредени во превирањата што се случуваат околу вас. Згора на тоа, на крајот, кога сè ќе се среди, ќе добиете интересна понуда. Прифатете го затоа што ве води кон нови активности кои долгорочно ќе бидат многу исплатливи.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Пред вас е ден полн со динамика. Вие сте на работ на издржливоста. Нешто на работа ве мачи веќе некое време, а не можете да се соочите со тоа. Бидете внимателни, безопасна ситуација може да ве доведе до скандал.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Премногу му давате важност на тоа што некој ќе каже. Во моментов, фокусот е на гневот на вашиот партнер затоа што дозволувате другите луѓе да влијаат на судбината на вашата врска. Дали тоа е патот по кој сакате да одите е прашање на кое само вие го знаете одговорот.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Романтично сте расположени. Сè е за некој близок. Денот е создаден за љубовни средби, излегувања и забава. Оние кои се сингл денес можат да планираат возбудлива вечерно излегување во кое е можно да запознаете и необична личност.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Некој кој многу ви помогнал во блиското минато повторно е во центарот на вашето внимание. Улогите овојпат се обратни, па тоа е можност адекватно да возвратиме.

Во срцето сè уште чувате силни спомени, но сеќавањето на сè што поминало може само да ви наштети сега.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Се обидувате да се претставите како посериозен и зрел отколку што навистина сте. Не ги нагласувајте туѓите ставови затоа што тие не потекнуваат од вас, па не би можеле ни да ги докажете. Држете се до вашето мислење бидејќи секогаш можете да го браните, дури и кога грешите.

Јарец

 1. – 21. 1.

Атмосферата во вашето поле на работа станува неподносливо напната. Ова е предизвикано од непријатни вести. Совет би бил да не се придава големо значење на сето ова бидејќи тоа е привремен проблем. Нека ситуацијата се смири, вашата позиција засега е стабилна.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Работниот товар може да се претвори во опсесивна борба со ветерниците. Вашата упорност е доблест, но понекогаш е попаметно да престанете. На луѓето им замерувате што фантазираат, а не земате предвид дека и вие не сте рационален тип, а вашите одлуки често се ирационални.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

За вас, ова е ден како и секој друг. Уморни сте од темпото со кое сте притиснати некое време, а вашата сакана исто така не ви е по волја. Не ги обвинувајте другите затоа што се е на вас, сте презеле се на себе, па сега е време да истраете во тоа.

Секој ден треба да се мијат само три дела од телото, велат лекарите

ФОТО: Roberto Nickson on Unsplash

Многу луѓе се тушираат секое утро за да се разбудат свежи и чисти за да го започнат новиот ден, додека други претпочитаат да го прават тоа навечер со цел конечно да се релаксираат по напорниот ден и да се подготват за спиење. Ќе ве изненади ако ви кажеме дека многу стручњаци сметаат дека не е препорачливо секојдневно да влегувате во када, а еден од нив е дерматологот д-р Сенди Скотнички.

Таа тврди дека не е неопходно секој ден да се тушира, но сепак е потребно редовно миење на три важни делови од телото.

Честото туширање не е добра идеја
Иако е логично да се верува дека честото туширање и помага на нашата кожа, реалноста е токму спротивна. Туширањето може премногу да ја исуши вашата кожа, особено со неквалитетни сапуни и гелови за туширање со висока pH вредност. Покрај тоа, честото туширање ќе ги исцрпи потребните масти, липиди и бактерии од вашата кожа, кои и помагаат да остане мазна, да се спротивстави на воспалението и да го зајакне нејзиниот заштитен слој.

Колку често треба да се тушираме?
Од горенаведените причини, туширањето секој ден е лоша идеја доколку се грижите за здравјето и убавината на вашата кожа. Пречестото вршење на оваа активност исто така не е добро за вашата коса, бидејќи премногу ја суши и го намалува интензитетот на нејзината боја, особено ако ја миете со многу шампон. Многу експерти препорачуваат да се туширате секој втор ден, што значи три или четири пати неделно.

Кои треба да бидат приоритетите?
Миењето на целото тело со сапун може да предизвика проблеми со кожата. Од друга страна, не смеете да пропуштите да пумпате одредени делови од телото. Д-р Сенди Скотнички советува да ги миете следните три дела од телото секојдневно, а целото тело само секој втор ден. Според неа, приоритети треба да ви бидат пазувите, меѓуножјето и стапалата. Овие делови од телото акумулираат најмногу нечистотија и влага, поради што лесно можат да станат место на габични инфекции.

Секако, не заборавајте редовно да ги миете рацете, но и лицето, бидејќи тоа е убедливо најважното нешто за вашето здравје.

Ако имате чести мигрени, веројатно и вие ги имате овие промени во вашиот мозок

ФОТО: RSNA

Мигрените се голем здравствен проблем за многу луѓе, а научниците сега може да имаат објаснување зошто се појавуваат. Имено, благодарение на магнетната резонанца откриле дека периваскуларните простори, односно областите исполнети со течност што ги опкружуваат крвните садови во мозокот, значително се зголемуваат кај пациентите со хронична или епизодна мигрена, за разлика од оние кои го немаат овој проблем.

Иако сè уште не е познато како овие зголемувања се поврзани со мигрената, ова би можело да отвори нов правец за идни истражувања на оваа непријатна и болна состојба, пишува Science Alert, а пренесува Index.hr.

„Кај луѓето со хронична и епизодна мигрена, има значителни промени во периваскуларните простори на мозочниот регион. Ова е прв пат да се забележи такво нешто“, изјави д-р Вилсон Ксу од Универзитетот во Јужна Калифорнија во Лос Анџелес.

Мистеријата за мигрена

Мигрената може да биде пекол. Покрај неподнослива главоболка, тие можат да предизвикаат вртоглавица, оштетување на видот, фотосензитивност и гадење. Засега не е познато што предизвикува мигрена и не постои лек кој може целосно да ги спречи. Со оглед на тоа што оваа состојба влијае на приближно 10 проценти од светската популација, пронаоѓањето на нејзината причина може да им го олесни животот на милиони.

Ксу и неговите колеги ги проучувале периваскуларните простори во централниот дел на белата маса на мозокот (centrum semiovale) веднаш под церебралниот кортекс. Не ги разбираме целосно функциите на овие простори, но знаеме дека тие играат улога во одводот на течности и дека нивното проширување може да биде симптом на поголем проблем.

„Периваскуларните простори се дел од системот за чистење на течности во мозокот. Ако разбереме како тие влијаат на мигрената, можеби подобро ќе ја разбереме сложеноста на оваа состојба“, смета Сју.

7T МРИ технологија

Тој и неговите колеги прегледале 20 пациенти на возраст од 25 до 60 години со мигрена: 10 со хронична мигрена и 10 со епизодна мигрена. Во текот на истражувањето, тие ги исклучија сите испитаници со когнитивно оштетување, клаустрофобија, тумор на мозокот и оние кои претходно биле оперирани на мозокот. Како контролна група зеле 5 здрави пациенти кои не патат од мигрена.

Тие потоа извршија обемни скенови со МРИ со 7Т машини; повеќето болници имаат такви со моќност до 3Т. Снимките покажаа дека периваскуларните простори во centrum semiovale кај пациенти со мигрена се значително зголемени во споредба со контролната група.

„Бидејќи 7T MRI може да сними слики од мозокот со многу поголема резолуција и подобар квалитет од другите типови на МРИ, може да открие многу помали промени што се случуваат во мозочното ткиво по мигрена“, објасни Ксу.

Лезии на белата маса

Научниците, исто така, открија разлика во распределбата на лезиите познати како хиперинтензитет на белата маса кај пациенти со мигрена.

Немаше разлика во зачестеноста на овие лезии помеѓу пациентите со мигрена и контролите, но подлабоките лезии беа забележани кај пациентите со мигрена. Затоа, експертите веруваат дека проширувањето на периваскуларните простори може да предизвика развој на повеќе лезии на белата маса.

Иако врската помеѓу зголемените периваскуларни простори и мигрената во моментов не е сосема јасна, резултатите од ова истражување сугерираат дека мигрената доаѓа со проблемот на „одливот на мозоци“, односно системот одговорен за чистење на отпадните материи во мозокот и нервниот систем, кој користи периваскуларни канали за транспорт.

Дневен хороскоп – понеделник 28.11.2022

ФОТО: Profimedia

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Ви се враќаат самодовербата и оптимизмот. Имате можност да ги измазнете старите недоразбирања и да ги рестартирате активностите со луѓе кои ги елиминиравте пред некое време. Вашата убедливост може да ги донесе првите резултати доколку сте искрени во сè.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Не сте сигурни каде одите понатаму, само знаете дека ви треба промена. Немате услови за патување, а токму тоа би ви помогнало во моментов. Не паѓајте во темни расположенија, работите се случуваат како што треба, наскоро ќе знаете што да правите.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Имате можност да ја интензивирате работата на проекти кои долго време се обидувате да ги завршите. Ова значи дека некое време ќе треба да извршувате две посебни, но подеднакво важни работи. Малку труд, на долг рок, носи успех.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Со помош на член од семејството ќе го задржите оптимизмот и покрај тоа што ситуацијата е сериозна. Ако вашата работа е поврзана со нешто креативно, можна е позитивна промена. Потрудете се да ги завршите сите денешни задачи за да избегнете непријатности да доцните.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Во атмосфера на општ хаос, вашата рационалност непрекинато го одвојува суштинското од неважното, но вашите соработници немаат таков талент. Те полудува, ако не најдеш начин да го извадиш гневот, ќе излезе таму каде што најмалку очекуваш. Во куќата.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Ве привлекува личност која не е сингл. Иако ви се чини дека тоа би било натпревар на животот, не заборавајте дека секогаш така размислувате на почетокот на вашето запознавање. Не се залажувајте, туку фокусирајте го вашето романтично расположение на нешто попрактично.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Ве заинтригира некој нов и моментално се обидувате да седнете на две столчиња. Не заглавувајте се во нови љубовни авантури, бидејќи во срцето сè уште чувате силни спомени од минатото. За жал, некој со кој не сте имале контакт долго време може да ја замати секоја нова романса.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Лошите односи во вашата работна средина станаа неподносливи, па не ви преостанува ништо друго освен да размислувате за заминување. Ситуацијата не е поволна и свесни сте дека со заминувањето би ја искомплицирале и онака незавидната финансиска ситуација.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Отвореното спротивставување на луѓето кои се над вас во хиерархијата може дополнително да ги искомплицира веќе затегнатите односи кои не можете сами да ги решите. Без разлика дали сте во право, задржете го своето мислење за себе, барем за денес.

Јарец

 1. – 21. 1.

Ви се отвораат нови можности. Разговарате со вашите пријатели за работа што има врска со странство. Ова подразбира потреба да се патува до далечна дестинација. Дејствувајте брзо, не дозволувајте двоумењето да ја уништи ваквата ретка можност.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Сите активности се спроведуваат во рамките на проект во кој сте вклучени подолго време. Од вас се очекува да направите потези за да го докажете своето место во тимот. Бидете внимателни, полето на дејствување е ограничено и вашите можности може да бидат доведени во прашање.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку колку што сакате да ве лажат вие. Размислете, можеби сте принудиле некого на такви потези со вашите ставови.

Дневен хороскоп – недела 27.11.2022

ФОТО: Profimedia

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Пред вас е убава деловна понуда која навистина ја посакувавте, но сега се плашите. Очекувате интензивна поддршка од саканата личност, иако сте свесни дека тоа нема многу да ви помогне. Бидете свои, опуштете се и победи со својот шарм.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Ви претстои лекција во која треба да ја надминете плашливоста и несигурноста. Ова се квалитети кои често ве спречуваат да поентирате, дури и кога сте сигурни дека сте во право. Веруваш во себе, не ти е гајле што мислат другите.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Некој немир се вовлече во мислите, не можете да сфатите што е тоа што ве мачи. Напнатоста ви оневозможува да ја видите ситуацијата во реалноста, па затоа најдобро е да ги избркате тешките мисли и да го поминете денот со пријателите, забавувајќи се во дружење и муабет.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Имате можност да научите како нешто добро излегува од секоја лоша работа. Проблемот со вашата моментална ситуација е отсуството на поддршка на која сметавте. Можеби е вистинскиот момент да размислите што сакате, да ве ласкаат или искрено да ве критикуваат.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Не сте доволно упорни, пребрзо се откажувате. Чувствувате дека никој не ве разбира и не ја забележува вашата жртва, за која верувате дека е преголема. Лошото чувство е моментално лошо расположение, па не правите потези за кои подоцна ќе зажалите.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Вложувате премногу време во организирање на нешто за кое не сте ни сигурни дека е изводливо. Се занимавате со неважни ситници, а не сте ги завршиле главните работи. За да избегнете забуна, проверете ги документите и трошоците што ве очекуваат.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Вашата самодоверба и горделивиот став полека почнуваат да ги иритираат оние околу вас кои веќе некое време имаат значително трпение за сите. Доколку не го поправите своето однесување, може да доживеете многу непријатна ситуација која ќе ве натера да се чувствувате засрамено.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Ви претстои финансиска добивка, која ќе ве натера да сакате да го забрзате темпото. Не се разболувајте и не се преоптоварувајте со дополнителни обврски, туку трошете позитивна енергија во кругот на семејството, бидејќи тоа е полето кое без промашување ве исполнува и лекува.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Постојано зборувате за промени, па станува заморно за вашата околина, особено за колегите. Своите стравови ги проектирате најмногу на женскиот дел од популацијата. Невнимателна изјава може да предизвика жесток конфликт, иако верувате дека сте добронамерни.

Јарец

 1. – 21. 1.

Повторно сте ги пресметале финансиските средства, можеби сте заборавиле на сметка или ви претстои парична казна. Ве очекува непријатно изненадување, поради што ќе треба да издвоите поголема сума пари за да ги решите новите проблеми.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Не знаете зошто ја пропуштивте деловната понуда што неодамна ја пропуштивте. Во овој поглед, ќе имате разговор во кој нема да ви биде удобно. Ако лесно ги прифаќате критиките и понудите логично оправдување, бизнисот можеби нема да биде изгубен.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Целото ваше внимание е насочено кон проблематичната ситуација која се случува во вашиот семеен круг. Кулминацијата може да дојде денес, бидејќи аспектите на небото најавуваат итни и принудни промени. Не бегајте од проблемите, решително соочете се со промените.