Category: Занимливости

Дневен хороскоп – недела 04.12.2022

ФОТО: Profimedia

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Некои семејни обврски не ги исполнивте навреме, па дојде моментот кога нема повеќе одложување. Наместо да се лутите на себе што си го дозволивте тоа, веднаш фатете се за работа, а анализата на ситуацијата оставете ја за друг, поповолен ден.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Се борите помеѓу тоа да бидете скромни и омилени и потребата да реагирате жестоко, поттикнато од критиките што би биле среќни да им ги дадете на другите. Резултатот од сето ова може да биде губење на енергија и пад на имунитетот, па дури и акутна болест. Внимавајте на исхраната.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Транзитите укажуваат на можноста да влезете во конфликт со вашите најблиски. Кризата во семејството може да трае доколку не се потрудите и не преземете конкретни чекори, дури и ако тие ви се непријатни. Запомнете дека тие не се ваши непријатели.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Решени сте да не се мешате во туѓи работи. Сепак, некој ви се доверува, а вие не сте сигурни дали тоа треба да ве импресионира или дали информацијата ќе ви направи проблеми. Доколку не се спротивставите на време, работите може значително да излезат од контрола.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Доколку имате некои недефинирани врски кои досега не сте ги расчистиле, овој ден нуди решение. По прераспределбата на обврските, ќе имате пријатно изненадување бидејќи ќе добиете неочекуван поттик од личност која не била фина со вас.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Ви претстојат состаноци и разговори од кои можеби очекувате премногу. Отвореното спротивставување на луѓето кои се над вас во хиерархијата може дополнително да ги искомплицира веќе затегнатите односи кои не можете сами да ги решите.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Не преоптоварувајте се со нови обврски, туку поминете го денот со минимални деловни активности. Наскоро ќе добиете финансиски прилив кој целосно ќе ги промени околностите во кои работите и со тоа ќе ја избрка напнатоста која ве мачи.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Се враќате во ритамот на кој сте навикнати. Некои стари работи повторно се активираат, а вие сте збунети од исходот, бидејќи по долго чекање сте изгубиле надеж. Сега таа реализација е сигурна, веќе не сте сигурни дали е тоа што го сакате.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Намалена енергија и промени во расположението. Тоа е она што ве мачи денес. Премногу лично ја сфаќате непријатната атмосфера, имате впечаток дека сите заговарале против вас. Обидете се да гледате реално на работите, можеби вашите очекувања се преценети.

Јарец

 1. – 21. 1.

Денот ви носи можност да ја подобрите ситуацијата на работа. Сепак, ова ќе донесе само привремено олеснување, бидејќи има уште многу работа пред вас. Искористете ја целата своја деловна истрајност, замислете ја како инвестиција во времето што допрва доаѓа.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Настанот на денот може да биде конструктивна дискусија каде што ќе бидете вовлечени во соработници за кои не сте знаеле дека се на ваша страна. Во исто време, поддршката доаѓа од саканата личност, па на вашиот оптимизам и добро расположение нема крај.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Ве мачи проблематичната врска со саканата личност. Почнувате да размислувате за заминување, но не сте сигурни дали тоа би било трајно или само привремено решение. Сериозен разговор значително би ја решил ситуацијата, но само доколку искрено кажете се.

Недостатокот на витамин Б-12 е чест проблем кој може да има сериозни здравствени последици

ФОТО: Michail Petrov / Shutterstock

Недостатокот на витамин Б12 е чест здравствен проблем кој влијае на околу 13% од луѓето. Б12 е редок во исхраната, а го има само во храната од животинско потекло. За среќа, на луѓето им требаат само 2,4 микрограми витамин Б12 дневно. Без соодветна количина на витамин Б12 во телото, здравјето може да се влоши, а со тоа и квалитетот на животот.

знаци и симптоми
Главниот симптом на недостаток на Б12 е замор, ниво на замор или исцрпеност што е толку високо што значително ни го отежнува извршувањето на секојдневните активности.

Други симптоми се невролошки и може да вклучуваат пецкање во екстремитетите, конфузија, губење на меморијата, депресија и тешкотии во одржувањето на рамнотежата. Некои од нив можат да бидат трајни доколку не се реши недостатокот на витамин.

Меѓутоа, бидејќи може да има многу причини за овие симптоми, давателите на здравствени услуги често ја занемаруваат можноста за недостаток на Б12 и не ги вршат соодветните тестови. Друг проблем е што дури и луѓето кои се хранат здраво можеби нема да добиваат доволно витамин Б12 без воопшто да го сфатат тоа.

Како се апсорбира Б12
Науката покажа дека луѓето кои се хранат со растителна исхрана треба да земаат додатоци на Б12 во количини што обично ги обезбедуваат стандардните мултивитамини. Сепак, дури и луѓето кои консумираат Б12 преку нивната исхрана исто така може да бидат изложени на ризик поради тешкотии со апсорпција на овој витамин.

Апсорпцијата на Б12 е комплексен, повеќестепен процес кој започнува во устата и завршува на другиот крај на тенкото црево. Кога џвакаме, храната се меша со плунката. Кога храната се голта, супстанцијата во плунката наречена R-протеин – протеин кој го штити Б12 од уништување од стомачната киселина – патува во желудникот со храната.

Специфични клетки во слузницата на желудникот, наречени париетални клетки, лачат две супстанции кои се важни за апсорпцијата на Б12. Една од нив е стомачната киселина – ја разградува храната и Б12, дозволувајќи му на витаминот да се врзе за R-протеинот во плунката. Друга супстанција, наречена внатрешен фактор, се меша со содржината на желудникот и патува со неа до првиот дел од тенкото црево – дуоденумот. Откако во дуоденумот, соковите на панкреасот го ослободуваат Б12 од R-протеинот и го префрлаат на внатрешниот фактор. Ова спарување овозможува Б12 да се апсорбира во клетките, каде што потоа може да помогне во одржување на нервните клетки и формирање на здрави црвени крвни зрнца.

Недостатокот на Б12 обично вклучува „распаѓање“ на една или повеќе од овие точки на патеката на апсорпција.

Фактори на ризик за дефицит на Б12
Како што споменавме, без плунка, Б12 нема да се врзе за R-протеинот, па затоа е инхибирана способноста на телото да го апсорбира. Постојат стотици различни лекови кои можат да предизвикаат сува уста, што резултира со недоволно производство на плунка. Тие вклучуваат опиоиди, инхалатори, деконгестиви, антидепресиви, лекови за крвен притисок и бензодиазепини, како што е Xanax, кои се користат за лекување на анксиозност.

Друг потенцијален фактор што придонесува за недостаток на Б12 е ниската стомачна киселина. Стотици милиони луѓе земаат лекови против чир кои ги намалуваат стомачните киселини кои предизвикуваат чир. Истражувачите силно ја поврзаа употребата на овие лекови со недостаток на Б12 – иако можноста не може да ја надмине потребата за лекови.

Производството на киселина во желудникот исто така може да се намали со возраста. Дел од населението на возраст над 60 години се соочува со поголем ризик од дефицит на Б12 – кој може дополнително да се зголеми со употреба на лекови за намалување на киселина.

Производството на гастрична киселина и внатрешен фактор од специјализирани париетални клетки во желудникот е критично за апсорпцијата на Б12. Но, оштетувањето на слузницата на желудникот може да го спречи производството на двете.

Кај луѓето, оштетувањето на слузницата на желудникот е резултат на операција на желудникот, хронично воспаление или пернициозна анемија – медицинска состојба која се карактеризира со замор и долга листа на други симптоми.

Друг чест виновник за недостаток на Б12 е несоодветното функционирање на панкреасот. Околу една третина од пациентите со слаба функција на панкреасот развиваат дефицит на Б12.

И конечно, метформинот, лек кој се користи за лекување на дијабетес тип 2, со децении е поврзан со недостаток на Б12.

Третман на дефицит на Б12
Додека некои даватели на здравствени услуги рутински ги мерат нивоата на Б12 и други витамини, типичен преглед вклучува само комплетна крвна слика и метаболички панел, ниту еден од нив не ги мери нивоата на витамин Б12. Ако искусите потенцијални симптоми на дефицит на Б12 и исто така имате еден од факторите на ризик наведени погоре, треба да посетите лекар за да се тестирате. Соодветно лабораториско тестирање и разговор со вашиот лекар се неопходни за да се утврди дали имате несоодветни нивоа на Б12.

Кај луѓето, типот на третман и должината на закрепнувањето зависи од причината и сериозноста на дефицитот на Б12. Целосното закрепнување може да потрае и до една година.

Третманот за дефицит на Б12 може да биде орален или може да бара различни типови на инјекции. Додаток Б12 или балансиран мултивитамин може да биде доволен за да се поправи недостатокот, но најдобро е да се консултирате со лекар за да ја поставите вистинската дијагноза и да го изберете соодветниот третман.

Што се случува во вашето тело кога пиете зелен или црн чај секој ден?

ФОТ
ФОТО: Sergey Norkov on Unsplash

За оние кои не пијат кафе, чајот секако е омилен утрински пијалок. И не мислиме само на благи и овошни, туку првенствено зелени и црни кои содржат кофеин. Во продолжение дознајте што се случува во телото ако редовно пиете зелен или црн чај и како најдобро да ги консумирате за максимални резултати.

Тие содржат фитонутриенти

Иако содржат кофеин како кафето, овие чаеви содржат и некои хранливи материи што кафето ги нема. Овде првенствено мислиме на фитонутриенти (кои на овошјето, зеленчукот и другите растенија им даваат боја). Фитонутриентите имаат многу добри ефекти врз здравјето, бидејќи содржат антиоксиданси, се борат против одредени алергии, но и првите знаци на стареење.

Го забрзуваат метаболизмот

Некои чаеви помагаат да се регулира метаболизмот и да се врати неговата рамнотежа, до степен до кој тој е нарушен. Зелениот чај е особено ефикасен во овој поглед, бидејќи ја регулира гликозата во крвта и е одличен кога сакате да ја контролирате вашата тежина. Исто така, за регулирање на метаболизмот, освен зелен и црн, можете да пиете и кинески улонг (улонг) чај.

Тие ги смируваат воспаленијата и воспаленијата во телото

Ако пиете зелен или црн чај секој ден, ќе можете да влијаете на воспалението во телото и значително да го намалите. Тие се особено добри за црвените крвни зрнца, а некои веруваат дека зелениот чај може да ги ублажи медицинските состојби како што е лупус.

Тие се одлични диуретици

Некои чаеви имаат диуретично дејство, а ако некогаш сте пиеле зелен и црн чај, знаете дека тие се меѓу нив. Најдобри диуретици се чајот од глуварче, зелениот чај, јачменот и чајот од хибискус. Задачата на диуретиците е да го стимулираат исфрлањето на водата и солта од телото, поради што е неопходно често да се оди во тоалет. Затоа е важно да не ги пиете овие чаеви навечер, бидејќи може да имате проблеми навечер кога треба да станете и да одите во тоалет неколку пати.

Дали зелениот и црниот чај имаат негативни ефекти?

Општо земено, ниту зелениот ниту црниот чај немаат никакви негативни ефекти доколку се консумираат умерено. Се препорачува да се ограничите на 3 шолји дневно. Бидејќи содржат кофеин, немојте да ги пиете попладне и пред спиење, бидејќи ќе ви биде тешко да заспиете, а ноќниот одмор ќе ви биде многу полош.

Исто така, бидете внимателни со хидратацијата. Чајот е одличен избор за хидратација во зима бидејќи и ве загрева, но во овој случај изберете чај кој не е диуретик. Покрај тоа, чајот не треба целосно да ја замени водата – задолжително пијте неколку чаши вода дневно, дури и во зима.

Дневен хороскоп – недела 04.12.2022

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Некои семејни обврски не ги исполнивте навреме, па дојде моментот кога нема повеќе одложување. Наместо да се лутите на себе што си го дозволивте тоа, веднаш фатете се за работа, а анализата на ситуацијата оставете ја за друг, поповолен ден.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Се борите помеѓу тоа да бидете скромни и омилени и потребата да реагирате жестоко, поттикнато од критиките што би биле среќни да им ги дадете на другите. Резултатот од сето ова може да биде губење на енергија и пад на имунитетот, па дури и акутна болест. Внимавајте на исхраната.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Транзитите укажуваат на можноста да влезете во конфликт со вашите најблиски. Кризата во семејството може да трае доколку не се потрудите и не преземете конкретни чекори, дури и ако тие ви се непријатни. Запомнете дека тие не се ваши непријатели.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Решени сте да не се мешате во туѓи работи. Сепак, некој ви се доверува, а вие не сте сигурни дали тоа треба да ве импресионира или дали информацијата ќе ви направи проблеми. Доколку не се спротивставите на време, работите може значително да излезат од контрола.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Доколку имате некои недефинирани врски кои досега не сте ги расчистиле, овој ден нуди решение. По прераспределбата на обврските, ќе имате пријатно изненадување бидејќи ќе добиете неочекуван поттик од личност која не била фина со вас.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Ви претстојат состаноци и разговори од кои можеби очекувате премногу. Отвореното спротивставување на луѓето кои се над вас во хиерархијата може дополнително да ги искомплицира веќе затегнатите односи кои не можете сами да ги решите.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Не преоптоварувајте се со нови обврски, туку поминете го денот со минимални деловни активности. Наскоро ќе добиете финансиски прилив кој целосно ќе ги промени околностите во кои работите и со тоа ќе ја избрка напнатоста која ве мачи.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Се враќате во ритамот на кој сте навикнати. Некои стари работи повторно се активираат, а вие сте збунети од исходот, бидејќи по долго чекање сте изгубиле надеж. Сега таа реализација е сигурна, веќе не сте сигурни дали е тоа што го сакате.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Намалена енергија и промени во расположението. Тоа е она што ве мачи денес. Премногу лично ја сфаќате непријатната атмосфера, имате впечаток дека сите заговарале против вас. Обидете се да гледате реално на работите, можеби вашите очекувања се преценети.

Јарец

 1. – 21. 1.

Денот ви носи можност да ја подобрите ситуацијата на работа. Сепак, ова ќе донесе само привремено олеснување, бидејќи има уште многу работа пред вас. Искористете ја целата своја деловна истрајност, замислете ја како инвестиција во времето што допрва доаѓа.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Настанот на денот може да биде конструктивна дискусија каде што ќе бидете вовлечени во соработници за кои не сте знаеле дека се на ваша страна. Во исто време, поддршката доаѓа од саканата личност, па на вашиот оптимизам и добро расположение нема крај.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Ве мачи проблематичната врска со саканата личност. Почнувате да размислувате за заминување, но не сте сигурни дали тоа би било трајно или само привремено решение. Сериозен разговор значително би ја решил ситуацијата, но само доколку искрено кажете се.

Дневен хороскоп – сабота 03.12.2022

ФОТО: Profimedia

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Ви претстојат сериозни задачи. Имате финансиски проблеми за кои треба да најдете решение. Не наоѓате разбирање ниту во кругот на семејството, па тоа ви става дополнителен товар. Кога добро ќе се одморите, ќе се појави решение кое сега не го гледате.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Дисциплинирани, давате се од себе за да ги завршите обврските кои невешто ги презедовте на себе. Резултатите се неизвесни, но оптимизмот и чувството дека од се што сте превземале ќе произлезе нешто добро. Пазете се од повреди.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Чувствувате дека никој не ве разбира. Тешко е да се зборува за такви работи кога не мислиш високо за себе. Ја криеш својата длабока несигурност зад маската на незаинтересирано однесување, што секако ги одбива дури и оние луѓе кои те разбираат и сакаат.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Вие сте во позиција да извршувате две посебни, но подеднакво важни работи истовремено. Нормално ви оди добро, но денес се колебате. Направете мала пауза на време за да не направите грешка која подоцна ќе ви биде тешко да ја поправите.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Непланираните трошоци ве исфрлаат од рамнотежа. Не разбирате зошто, иако сте преморени, не можете финансиски да врзете крај со крај. Проблемот не е малиот прилив на пари, туку вашето претходно трошење.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Нешто што сте го чувале во тајност може да ја види светлината на денот денес. Без разлика што внимателно сте го подготвиле секој детал, токму сега ќе откриете низа грешки кои ќе го доведат во прашање целиот ваш план. Не паничете, успехот е сигурен.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Не преземајте нови обврски, најдобро е денот да го поминете во минимални деловни активности. Наскоро ќе имате поголем прилив на пари кои можат во голема мера да ги решат финансиските проблеми за кои во моментов немате долгорочно решение.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Вие ги надминувате вашите можности. Заморот кој ве мачи веќе некое време си го прави своето. Секојдневните задачи бараат повеќе труд од вообичаеното. Поради недостигот на сон ви паѓа и концентрацијата, па доколку не го решите следува сериозен пад на енергијата.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Добивате нови задачи. Со оглед на тоа дека е област во која не сте се испробале, ќе ве лансира во голем предизвик. Ќе си докажете себеси и на другите колку се големи вашите способности. Не лечи затоа што не си безгрешен.

Јарец

 1. – 21. 1.

Обврските трпат затоа што не сте фокусирани. Во мислите сте далеку бидејќи однапред планирате активности, чија реализација е се уште далеку. За да направите нешто конкретно, треба темелно да го подготвите теренот, а тоа не се постигнува со мечтаење.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Партнерот ве провоцира и искушува, па во вашиот афект излегува нешто што сте сакале да го премолчите. Сè може да кулминира со одлука од која се плашите. Се наоѓате во незавидна положба, не сакате да продолжите понатаму, но не сакате ниту да раскинете.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Ве мачи минатото и поминувате добар дел од денот прашувајќи се што сте можеле да направите поинаку. Свртете се кон вашите најблиски и слушајте што имаат да кажат. Зголемената физичка активност може да ве оживее, особено пливањето или престојот покрај вода.

Дневен хороскоп – петок 02.12.2022

ФОТО: Shutterstock

Овен

 1. 3. – 20. 4.

Водете разговори од кои очекувате премногу. Темите не се важни, но вие им дадовте важност. Дискусијата се претвора во расправија, конкуренцијата на мислења го губи своето значење бидејќи крајната цел не постои. Не трошете зборови, особено ако спроти вас има некој кому не му верувате.

Бик

 1. 4. – 21. 5.

Имате шанса во текот на денот да имате можност да го преземете водството во деловен потфат кој се подготвува. Ако внимателно се организирате и не го трошите својот потенцијал, оваа можност може да се претвори во животна можност.

Близнаци

 1. 5. – 21. 6.

Се потпирате на други луѓе. Можеби сте премногу уморни и тоа е вистинската причина за вашето повлекување и предавање на судбината. Работите можат непријатно да се искомплицираат ако не преземете одговорност и не ги завршите обврските навреме, дури и ако тоа ви е непријатно.

Рак

 1. 6. – 22. 7.

Промените на работа најавуваат нов почеток. Вестите се охрабрувачки за вас, бидејќи се однесуваат на вашата финансиска состојба. Влијателна личност дава предлог што ве засега. Ова е сигурен сигнал дека сè се развива во насоката во која сте сакале.

Лав

 1. 7. – 23. 8.

Мора да се согласите на компромис ако сакате да ја искористите одличната можност добро да ја искористите вашата креативност и чувство за естетика. Стагнацијата што може да се спречи е привремена, но само ако научите да не возвраќате.

Девица

 1. 8. – 23. 9.

Денот е обележан со непријатности на кои ќе ве изложат службениците, без разлика дали сте виновни или не. Бидете внимателни, што и да правите нека биде целосно фер. Секој обид за ваша манипулација ќе биде санкциониран во форма на парична казна.

Вага

 1. 9. – 23. 10.

Чувствувате наплив на енергија што ви недостасуваше. Во исто време пристигнуваат нови обврски кои може да ве загрижат. Опуштете се, иако ви претстои период на напорна работа, на крајот ќе добиете паричен надомест кој ќе ве расположи.

Шкорпија

 1. – 22. 11.

Можно е да понудите партнерство со влијателна личност која се враќа во вашиот живот како некој од кој некогаш сте научиле многу. Можеби идејата не ви изгледа привлечна бидејќи не нуди брз успех. Не двоумете се, бидејќи таква шанса ќе чекате долго време.

Стрелец

 1. – 21. 12.

Под голем притисок сте. Од вас зависи дали ќе ги спроведете одлуките кои не влијаат само на вас. Од друга страна, потребна ви е поддршка од партнерот, но не ја добивате. Можеби ова е можност да преземете целосна одговорност и сами да ги завршите работите.

Јарец

 1. – 21. 1.

Како и да се позиционирате, тој очекува да бидете во втор план. Не ви е пријатна таква улога, но свесни сте дека тоа е вистинскиот пат. Без разлика дали се работи за семејни или љубовни врски, најпаметно е трпеливо да поддржите и да го чекате епилогот.

Водолија

 1. 1. – 19. 2.

Полни сте со енергија што не знаете како да ја искористите. Поради некоја причина не можете да ја користите и искористите вашата интуиција. Ќе ви биде полесно доколку вашата интимност ја доверите на вашиот најдобар пријател, тоа е личноста која најдобро ќе ве разбере денес.

Риби

 1. 2. – 20. 3.

Денеска се можни неочекувани семејни тензии, најверојатно поради финансиите. Реагирајте трпеливо и не влегувајте во расправии бидејќи решението доаѓа побрзо отколку што очекувате. Во текот на попладневните часови пристигнуваат вести за прилив на пари што никој од вас не го очекуваше.

НОСАТ ЉУБОВ И УСПЕХ: Ова се најсреќните датуми во декември

ФОТО: Profimedia

АСТРОЛОГИТЕ истакнуваат дека ова се најсреќните и најуспешните денови во декември, искористете ги!

1 декември – Венера е во опозиција со Марс – Првиот ден од зимата ќе биде енергетски многу поволен, бидејќи ќе помине под закрила на многу силен аспект меѓу две планети дијаметрално спротивни од нас, кои, покрај тоа, се блиску до можно на Земјата. Опозицијата значи дека ќе бидат само на различни страни, со што ќе се изедначи и усогласи нивното енергично влијание. Астролозите препорачуваат 1 декември да го поминете опкружени со роднини и пријатели. Ова е прекрасен ден за љубов, подигање на односите на ново ниво. Хармоничните Марс и Венера нè потсетуваат колку е важно и олеснително да бараме прошка еден од друг.

5 декември – Нептун повеќе не е ретрограден, тој се движи директно – На 5 декември Нептун ќе започне директно движење, што ќе предизвика будење на добрина и емпатија кај луѓето. Ќе има многу помалку лаги и преправања во светот. Овој ефект ќе биде многу силен и забележлив во првите денови од директното движење на оваа планета. Ова е моментот да се ослободите од негативните енергии и да се одбраните од токсичните луѓе кои ве саботираат.

8 декември – Спротивставување на Сонцето и Марс – Овој пат, Марс заедно со Сонцето носи исклучително емотивен ден, во кој ќе биде корисно да ја признаете љубовта, да споделите чувства со вашата сродна душа и да стекнете нови пријатели. Сонцето и Марс ќе ви создадат идеални услови да најдете нови извори на среќа, инспирација и мотивација. Лошите спомени веројатно ќе исчезнат во втор план, пишува Sensa.

12 декември е ден на огледалото – Редоследот на броевите 12-12 е последниот датум на огледало во 2022 година. Збирно, 1 и 2 се собираат до 3, што значи дека денот ќе помине под контрола на Тројцата. Ќе станете свесни за тоа што е важно сега и што не е достојно за нашето внимание. Многу луѓе на овој ден ќе можат да го вратат интересот за животот. Ова ќе биде одлично време да се справите со стравовите и сомнежот во себе. Среќата ќе ги следи оние кои се задоволни со себе, кои работат на себе и веруваат во најдоброто. Планирајте кои чекори можат да ве доведат до среќна иднина, денот е поволен за правење планови.

14 декември – Метеорски дожд Геминиди – Ова е метеорски дожд чиј зрач е соѕвездието Близнаци. Овој ден е поволен за патување, читање книги, нови искуства и авантури. Присуствувајте на предавања, учете, стекнувајте нови вештини. Можно е знаењето што ќе го стекнете особено да ви помогне во развојот.

20 декември – Јупитер се враќа во Овен – На 20 декември Јупитер преминува во знакот Овен. Ќе биде добар ден за интроспекција, како и за комуникација и решавање на несогласувањата. Ова е многу поволен ден за правни консултации, обиди за преговори.

22 декември – Метеорски дожд Урсиди – Во декември ќе биде актуелен уште еден метеорски дожд. Нејзиното зрачење е во областа на соѕвездието Мала Мечка. 22 декември е денот кога овој проток ќе биде максимален. Ова ќе биде одличен момент да замислите желби, да поставите нови цели за почетокот на следната година.

Велат дека чајот направен од овој зачин е совршен борец против настинките, а брзо се подготвува

ФОТО: 五玄土 ORIENTO on Unsplash

Куркумата има многу позитивни ефекти врз организмот, па се повеќе експерти препорачуваат негова редовна употреба. Меѓу другото, го зајакнува имунолошкиот систем и ја ублажува главоболката, болките во грлото, болките во грбот, менструалните грчеви и многу други тегоби. Исто така, делува како природен антиинфламаторно средство, го промовира губењето на вишокот маснотии од телото и го спречува почетокот на Алцхајмерова болест.

И со сезоната на вируси во тек, сега е совршено време да го зајакнете вашиот имунитет со вклучување на чај од куркума во вашите секојдневни ритуали. Не само што овој топол пијалок благотворно делува на вашето тело и ќе ве заштити од настинки, туку и неговиот ароматичен, освежителен вкус сигурно ќе ве задоволи на студените зимски температури.

За чај од куркума ви требаат:

4 чаши вода
1 лажичка мелена куркума
Исцеден сок од 1 лимон
1 лажичка свеж, рендан ѓумбир
Подготовка:

Истурете вода во тенџерето и варете. Кога ќе зоврие додадете ја куркумата и сè заедно варете 15-20 минути. Потоа измешајте сок од лимон и свеж ѓумбир во сварениот чај и послужете го уште топол.

По желба можете да го засладите чајот со мед или дополнително да го зачините по вкус со цимет или некој друг зачин.

Ова е причината зошто никогаш не смеете да користите иста тетрапак од јајца двапати

ФОТО: Shutterstock

Иако е срамота да се фрлаат искористените кутии од јајца, експертите за безбедност на храна предупредуваат дека повторното користење на овој производ може да ви направи повеќе штета отколку корист.

Кога станува збор за повторна употреба на пакувањето, тоа во повеќето случаи е идеална идеја и за околината и за нашиот паричник. Меѓутоа, со кутиите со јајца, приказната е малку поинаква и бара повеќе внимание отколку што мислевме.

Дури и на амбалажата стои дека пакувањата не смеат повторно да се користат. Ова е причината зошто мора да ги фрлите картонските кутии или картоните со јајца по првата употреба.

Зошто кутиите за јајца се проблематични?
Проблемот е од картонот од кој се направени овие кутии. Тие се заразени со штетни микроорганизми и не можат да се чистат и мијат. Меѓу најчестите штетни микроорганизми се, на пример, салмонелата, која предизвикува акутно воспаление на гастроинтестиналниот тракт, а понекогаш предизвикува и компликации. Особено е опасно за малите деца и постарите лица.

За да се спречи вкрстена контаминација:
– Избегнувајте ставање јајца или пакувања со јајца на чисти работни површини.

 • При кршење внимавајте содржината на јајцето да не дојде во допир со надворешната површина на лушпата.
 • Сите прибор, садови и работни површини кои биле во контакт со јајца или пакување јајца мора да бидат темелно исчистени.
 • Веднаш фрлете ја празната амбалажа и не ја употребувајте повторно.
  – Измијте ги рацете темелно по ракување со јајца и/или пакување јајца.

Ако сакате да звучите самоуверено, заборавете на овие 10 фрази

ФОТО: Vinicius Wiesehofer on Unsplash

На сите им се случува да звучат самоуверено и самоуверено, но наместо тоа да кажат нешто што ги прави да изгледаат арогантно и несигурно, а тоа е сосема нормално.

Некои работи ги кажуваме несвесно или тие делуваат поинаку во нашата глава пред всушност да ги кажеме, но има фрази кои треба да се избегнуваат, а подолу одбравме 10 примери.

„Не сакам да се фалам, но…

Ако не сакате да се фалите, тогаш немојте, бидејќи оваа реченица никого нема да привлече, туку ќе предизвика спротивен ефект. Бидејќи самопофалувањето е една од карактеристиките на нарцизмот, никому нема да изгледате самоуверени, туку заљубени во себе.

„Веќе го знам тоа/Дали сите тие не го знаат тоа?

Ако некој на работа ви објасни нешто и вашиот единствен коментар е дека веќе сте знаеле, тоа нема да покаже дека сте полни со знаење, туку дека сте арогантни и дека не сте заинтересирани да научите нешто ново од него. Наместо тоа, заблагодарете им се или едноставно потврдете ја нивната изјава без осуда.

„Прилично сум сигурен…“

Ако сте сигурни за нешто, тоа е во ред и можете да го споделите со другите, но ако не сте, не се преправајте дека сте. Треба да бидете доволно сигурни во себе дека не ви е тешко да признаете кога нешто не знаете, бидејќи на тој начин ја покажувате желбата да научите нешто ново од колегите.

„Без навреда, но…“

Веќе навестувате дека ќе кажете нешто што ќе навреди некој ваш близок, што значи дека веројатно не треба ни да го кажете. Тоа покажува дека верувате дека можете да ги критикувате другите и на тој начин нема да изградите доверба или да стекнете нови пријатели.

Прекумерна употреба на зборот „јас“ или „мене“

Ако сè се врти околу вас и постојано треба да се истакнувате, тоа нема да звучи привлечно за луѓето околу вас. Ова се однесува и на усната и на писмената комуникација, затоа треба да се внимава да се замени „јас“ со „ние“ или „нашиот тим“ каде што е можно.

“Само се шегував”

Шегите можат да бидат корисни, но кога ја кажувате оваа реченица само за да го ублажите ефектот од она што сте го кажале претходно, само ја влошувате ситуацијата. Со тоа покажувате дека навредата и критиката била вашата намера од самиот почеток, па некои работи сепак треба да се премолчат.

„Веројатно не го знаете ова, но…

Речиси и нема човек кој нема да го налути оваа реченица, бидејќи не само што претпоставува дека соговорникот нешто не знае, туку се истакнува како поважна од самата информација. Наместо тоа, едноставно кажете им што имате без овој вовед.

„Не знам зошто имате проблем со тоа, толку е лесно!

Дури и да сте изненадени што некој имал проблеми со задачата што ја сметате за лесна, не треба да му кажувате на овој или на кој било друг начин што е генерализација и го става во подредена положба. Ако можете, помогнете им, а ако не можете, побарајте некој друг да помогне.

„Не разбираш“

Мислењата се различни и често идеите не добиваат иста реакција од сите, но треба да бидете свесни дека некој има право да мисли дека вашите идеи се погрешни. Нарцисите ретко признаваат дека грешат и нивните идеи се единствената опција, затоа обидете се секогаш да ја слушате другата страна.

“Ако јас бев ти…”

Ова е уште една реченица за да покажете дека мислите дека знаете сè подобро од другите и дека вашиот совет е единственото решение. Наместо тоа, кажете „Дали сте го пробале“ или „За што мислите…“ бидејќи тоа нема да навреди никого.