Category: Uncategorized

Нова јаслена група во новата градинка Виножито

Со донацијата од семејството Костадинови за детската градинка „Виножито“, се зголемува капацитетот за згрижување на уште повеќе деца во рамки на оваа установа.

Овој хуман гест придонесе и создаде можност да се отвори нова јаслена група со капацитет од 12 деца, со што се излегува во пресрет на родителите кои имаат неопходна потреба од згрижување на своите деца во детската градинка „Виножито“. Пристапноста до услугите за згрижување деца во нашата градинка, од најмала возраст е еден од приоритетите на нашата воспитно-образовна институција.

Радоста и задоволството е големо, без исклучок кај сите и затоа од мое лично име и од името на вработените во детската градинка „Виножито“ упатувам огромна благодарност до семејството Костадинови за овој несебичен гест.

Верувам и се надевам дека овој пример ќе биде мотив за нашите сограѓани – во рамки на сопствените можности, и секако желба, да придонесат за новите генерации. Да ги негуваме вистинските вредности, да ги учиме нашите деца од мали нозе, на хуманост и позитивни вредности.

Децата се нашето најголемо богатство, нашата гордост, нашата радост и нашата иднина.

Директор, Софче Димитријева

ФОТО: Клубот на млади при ООЦК Струмица ги поделија и последните донации на училишен прибор

Денес волонтери од Клубот на млади при ООЦК Струмица ги поделија и последните донации на училишен прибор.

„Низ основните општински училишта поделивме вкупно 65 ранци целосно опремени со училишен прибор и 7 куферчиња по техничко образование. Благодарност до сите граѓани на Општина Струмица кои донираа, како и до Евротил-М, Дом за стари лица „Отворено Срце“ – Струмица и Терзи Компани ДООЕЛ“, велат од ОО Црвен крст Струмица.

Волонтери од Клубот на млади при ООЦК Струмица поделија донации училишен прибор на деца од социјално загрозени семејства

ФОТО: Црвен крст на Република Северна Македонија- Општинска организација Струмица

Вчера, волонтери од Клубот на млади при ООЦК Струмица поделија донации училишен прибор на деца од социјално загрозени семејства.

ФОТО: Црвен крст на Република Северна Македонија- Општинска организација Струмица

„Беа доделени 5 пакети во с. Колешино и 11 пакети во Општина Ново Село, предадени на одговорни лица од училиштата. Продолжуваме со нашата активност во училиштата во Општина Струмица. Голема благодарност до сите граѓани на Општина Струмица кои донираа училишен прибор, „Офис Плус“, „Просветно Дело“, „Книжара Култура“, „книжарница Бресто“, „Опен Харт“ и „Еко инженеринг“, велат од ОО Црвен крст – Струмица.

ФОТО: Црвен крст на Република Северна Македонија- Општинска организација Струмица

Маска за отстранување на митесерите од носот

Малите црни точки на носот се можеби најголемата пречка во убавиот природен изглед. Постојат повеќе начини и методи на кои можете да се ослободите од нив, но оваа маска се докажала како еден од најефективните.

nega_nos_miteseri (2)

За да ја подготвите и нанесете дома потребно ви е:

  • 1 лажица желатин без вкус
  • 2-3 лажици млеко
  • Лажица
  • Мал сад
  • Четка за шминка

Измешајте го желатинот со млекото додека не добиете еднолична смеса. Ставете во микробранова околу 15 секунди.

Проверете колку е топла смесата и ако има потреба почекајте да се олади.

Пред нанесување задолжително промешајте со лажица, а потоа зимајте малку по малку со четка за шминкање очи.

Оставете ја да се исуши и нежно излупете по 15-20 минути.

Важно: Никако не смеете да ја нанесте маската на чувствителните делови од лицето или на веѓите, затоа што е леплива и може да ги оштети.

Учениците и вработените во основното општинско училиште „Даме Груев“ од Куклиш денеска го одбележаа патрониот празник

Учениците и вработените во основното општинско училиште „Даме Груев“ од Куклиш денеска го одбележаа патрониот празник.

На одбележувањето присуствуваше и градоначалникот Костадин Костадинов кој положив цвеќе пред спомен бистата на народниот херој Даме Груев и со големо задоволство ја проследи свечената програма по повод патрониот празник.

Образованието е многу важен процес во развојот на Општината и сите училишта ја имаат максималната поддршка од градоначалникот Костадинов во спроведувањето на квалитетен воспитно – образовен процес.

Несекојдневни фотографии ФОТО:

Повеќе →

За 11-ти октомври бидете во незаменливиот Истанбул! Тритерол и Македонија сообраќај со одлична понуда

Истанбул единствениот град на два континенти, најголемиот град во Европа, град кој плени со историја, култура, традиција, сегашност и иднина…град кој никој не остава рамнодушен. Повеќе →

Донесени се протоколи за правните лица што повторно почнуваат со работа

Донесени се протоколи кои правните лица што повторно почнуваат со работа ќе мора строго да ги почитуваат. Сите мерки и препораки произлегуваат од Планот за намалување на рестриктивните мерки за спречување на ширење на коронавирусот. Протоколите можете да ги погледнете на линкот подолу, а се однесуваат на: Повеќе →

Потврдени се 7 нови случаи на ковид-19 и 47 оздравени пациенти

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 47 оздравени пациенти. Повеќе →

Тип на денот 1-Х-2 за вторник, 15 Октомври

Повеќе →