Category: Струмица

Утре, Астраион на домашен терен против Текстилец

Утре во рамки на 11. коло од Првата ракометна лига екипата на Астраион на домашен терен во салата „Парк“ во Струмица ќе се соочи со штипски Тесктилец.

Астраион е на 4. место со 16 бодови на своето конто, додека пак Текстилец е место погоре односно на третото место со 18 бодови.

Судиска двојка на натпреварот ќе биде Лела Јашар и Михаела Капсарева од Скопје, а делегат ќе биде Васил Чавдаров од Богданци.

Натпреварот ќе започне во 17 часот.

Александар Ванев, Струмица Сити

Тиверија против Ударник во Струмица ја затвара сезоната во Трета лига – Исток

Во недела ќе се комплетира последното 18. коло од Третата македонска фудбалска лига – Исток, со што ќе заврши сезоната.

Тиверија во последното коло на домашен терен ќе игра против Ударник од Пирава, со што струмичките третолигаш сезоната ќе ја заврши на домашен терен.

Тиверија сезоната ќе ја заврши на високото 3. место на табелата, а во последното коло ќе игра против Ударник кој е седми со 15 бодови и може сезоната да ја заврши на шестото место, ако триумфира над Тиверија во Струмица.

Инаку, на овој натпревар според квалитетот, формата, домашниот терен и публиката, Тиверија ќе биде фаворит за нов триумф.

Натпреварот се игра во недела со почеток од 17 часот.

Александар Ванев, Струмица Сити

Брера Струмица на тешко гостување кај Шкупи

ФОТО: ФК АП Брера Струмица

Во рамки на претпоследното 32. коло од Првата македонска фудбалска лига екипата на Брера Струмица ќе гостува на Чаир против Шкупи.

За струмичани трите бодови се императив со цел на едно коло до крајот да го обезбедат директниот опстанок, бидејќи имаат само три бода повеќе од Вардар, кој во недела гостува кај Силекс во Кратово.

Во последното коло Брера на домашен терен ќе игра против Македонија ЃП, екипа која отпадна од Првата лига, па така струмичките фудбалери против „лавовите“ ќе ја гледаат шансата за победа и три бодови за директен опстанок, доколку во недела на Чаир не успеат да триумфираат.

Уште две кола до крајот од сезоната во Првата лига, а струмичани веќе во недела ќе атакуваат на нови три бодови.

Александар Ванев, Струмица Сити

Беласица утре гостува во Автокоманда кај Скопје

ФОТО: Александар Ванев, забрането превземање на фотографијата без претходна добиена согласност од авторот на фотографијата!

Утре во рамки на претпоследното 29. коло од Втората македонска фудбалска лига, екипата на Беласица ќе гостува во Автокоманда каде на „Железарница“ ќе ги одмери силите со екипата на Скопје.

Ова ќе биде дуел на екс прволигашките каде трите бодови им се повеќе за престиж и евентуално прогресирање на табелата, без резултатско значење.

Натпреварот ќе стартува во 17 часот.

Александар Ванев, Струмица Сити

Усмртена 44-годишна жена во сообраќајка во струмичко

44-годишна жена од селото Јосифово, валандовско загина откако вчера вечер во неа удрило патничко моторно возило „фоксваген пасат“.

-Синоќа во 23.55 часот во СВР Струмица било пријавено дека на регионален пат Струмица – Валандово, пред село Костурино, струмичко, патничко возило „фолксваген пасат“ со струмички регистарски ознаки, управувано од К.М.(46) од село Куклиш, струмичко, удрило во пешакот Р.С.(44) од село Јосифово, валандовско.“ велат од МВР.

По несреќата Р.С. била пренесена во Медицински центар Струмица, каде што од лекар била констатирана смрт.

Увид на местото на несреќа

Беласица до бод против Вардар Неготино за осмо место!

ФОТО: Александар Ванев, забрането превземање на фотографијата без претходна добиена согласност од авторот на фотографијата!

Остануваат уште две кола до крајот од сезоната во Втората македонска фудбалска лига, а во претходното коло екипата на Беласица на домашен терен одигра 0:0 против Вардар од Неготино и со тоа струмичката гордост ги подели бодови со гостинот од Неготино.

Беласица е на осмото место на табелата со 38 бодови на своето конто, а токму Вардар Неготино е пред струмичката гордост односно на седмото место со 39 бодови.

Во следното коло екипата на Беласица ќе гостува во Автокоманда, каде на „Железарница“ ќе се соочи со екипата на Скопје, која минатата година настапуваше во Првата лига.

Александар Ванев, Струмица Сити

Фудбалерките на Тиверија на домашен терен против Скопје

Овој викенд ќе бидат одиграни натпреварите од 24. коло од Првата женска фудбалска лига, а екипата на Тиверија на домашен терен ќе игра дерби против екипата на Скопје.

Ова ќе биде соочување за меѓу Тиверија која е на 4. место со 42 бодови и Скопје кој е петти со 38 бодови. Натпреварот е без резултатско значење, се игра повеќе од аспект на престиж и сезоната да се заврши на повисок пласман. Тиверија со триумф може да се искачи место погоре на табелата и да се израмни со Ас Јунајтед од Струга, кој е на третото место со 45 бодови, а пак Скопје игра за три бодови и да се доближи на бод во однос на Тиверија.

Натпреварот е закажан за во сабота со почеток од 16 часот, а ќе се одигра на Општинското фудбалско игралиште во Струмица.

Александар Ванев, Струмица Сити

Брера само до бод против Брегалница, сега мора до победа!

ФОТО: ФК АП Брера Струмица

Екипата на Брера Струмица ремизираше против Брегалница во Турново на „Кукуш“ во меч од 31. коло од Првата македонска фудбалска лига откако двете екипи одиграа 1:1.

Гостинскиот тим од Штип прв дојде до водство со голот на Филиповиќ, а домашниот тим израмни преку Ивковиќ за конечни 1:1.

На две кола до крајот Брера ќе мора да триумфира на еден натпревар, со цел да не дојде во ситуација да игра бараж за опстанок. Трката ќе биде меѓу Брера Струмица и Вардар, кој да игра бараж, а кој директно да опстане.

Брера веќе во следното коло ќе гостува на Чаир кај Шкупи, на повеќе од тешко гостување, каде за Брера и бод ќе биде позитивен исход, а со триумф ќе стави печат на опстанокот. Во последното коло струмичани ќе ја пречекаат Македонија ЃП која веќе испадна во Втората лига.

„Лавовите“ е последна шанса за Брера во последното коло да го завери опстанокот односно да го избегне баражот, а каде од Втората лига бараж за влез во Прва лига ќе игра радовишки Детонит Плачковица.

Што се однесува пак до Вардар, веќе овој викенд гостува во Кратово кај Силекс на тешко и неизвесно гостување, а пак во последното коло Вардар дома ќе игра со Тиквеш.

Александар Ванев, Струмица Сити

По лебот од просо – Просениково

Просениково е рамничарско село кое се наоѓа североисточно од градот Струмица. Преданијата велат дека ова населено место е мошне старо и постоело уште пред доаѓањето на Османлиите на Балканот. Повеќе →

Aфоризми на Ацо Ѓоргиев – На чужда жена дете не се праа. Освен ненамерно.

Повеќе →