Category: Струмица

Проект за бесплатна услуга за одмор и рекреација на деца

Министерство за труд и социјална политика донесе Програма за реализација на Проектот за користење услуга за одмор и рекреација на деца од семејства во социјален ризик и деца корисници на посебен додаток за лето 2022 година, информираше министерката Јованка Тренчевска.

Во проектот ќе бидат опфатени околу 250 деца кои се родени во периодот од 2008 до 2011 година, деца редовни ученици во основно училиште од семејства во социјален ризик, како и деца корисници на посебен додаток до 26 години.

За време на летниот распуст 2022 година на корисниците им се обезбедува престој од – 7 дена. Програмата на децата ќе ја реализираат воспитувачите во групите и другиот стручен кадар (педагошки раководител/водич на смена, медицински тим и волонтери ангажирани од страна на Црвениот крст на Република Северна Македонија.

МТСП: Во тек е етапната исплата на јунските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.06.2022 година (вторник) започнува етапната исплата на јунските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено.

Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:

  •  За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 28.06.2022 година (вторник);
  • За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 29.06.2022 година (среда);
  • За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 30.06.2022 година (четврток); и
  • За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 01.07.2022 година (петок).

Пензионерите кои користат платежна картичка, поврзана со сметката на која се префрлува пензијата, со парите можат да располагаат од 28 јуни (вторник). Тие можат да ја подигнат пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања.

Министерството за труд и социјална политика укажува дека пензиите се сигурни на сметките на корисниците, пензискиот систем е стабилен и функционира без проблеми. Апелираме до пензионерите да се придржуваат до распоредот за исплати, затоа што етапната исплата е направена со цел да се намали метежот пред и во банките со цел заштита на личното и јавното здравје.

3 нови случаи на Ковид-19 во Струмица, нема оздравени, 13 активни случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.101 тестови, а регистрирани се 168 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 91, Битола – 12, Кавадарци, Тетово и Охрид – по 10, Велес – 9, Прилеп – 5, Штип и Струмица – по 3, Куманово, Гостивар, Струга, Ресен и Крушево – по 2, Кочани, Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Дебар – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (168), регистрирани се 28 реинфекции.

Регистрирани сe 90 оздравени пациенти од: Скопје – 59, Куманово и Битола – по 7, Охрид – 5, Кавадарци и Штип – по 3, Прилеп, Тетово, Велес, Гостивар, Кичево и Ресен– по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.101 тестови преку: ИЈЗ-184, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-16, ЦЈЗ Тетово-17, ЦЈЗ Куманово-43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–103, Жан Митрев (Филип Втори)-27, Авицена-21, Биотек-66, Систина-51, лабораторија Лаор-22, Синлаб-9, Ремедика-9, Плодност-5, Генеа-8, Никоб Лаб-36, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 377.

Досега во земјата се направени вкупно 2.079.613 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.708, бројот на оздравени пациенти е 303.738, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 648.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 148077, Активни 395
Куманово 16728, Активни 14
Битола 15781, Активни 34
Прилеп 14251, Активни 19
Тетово 13518, Активни 23
Кавадарци 10735, Активни 28
Велес 9823, Активни 14
Гостивар 9624, Активни 9
Охрид 8994, Активни 42
Штип 8105, Активни 13
Струмица 8097, Активни 13
Кичево 5662, Активни 4
Кочани 5113, Активни 10
Струга 4738, Активни 5
Гевгелија 4427, Активни 1
Неготино 3709, Активни 9
Ресен 2760, Активни 5
Свети Николе 2640, Активни 0
Радовиш 2533, Активни 2
Крива Паланка 2420, Активни 1
Делчево 1987, Активни 1
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1682, Активни 1
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 0
Пробиштип 1268, Активни 0
Богданци 1023, Активни 1
Кратово 967, Активни 0
Крушево 933, Активни 2
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0

МЗШВ: Земјоделците да аплицираат за земјоделско земјиште до 21 јули – Во услови на криза не оставаме ни педа необработена земја

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ги објави двата дополнителни јавни огласи со кои за земјоделците на располагање им се ставаат дополнителни 3.769 хектари земјоделско земјиште со површина над 3 хектари.

Првиот јавен оглас опфаќа 529 хектари земјоделско земјиште над 3 хектари, распределени во 10 региони низ државата: Берово, Виница, Гевгелија, Дебар, Делчево, Кочани, Неготино, Свети Николе, Радовиш и Штип. Намената на земјиштето кое се дава под закуп за првиот јавен оглас е одгледување на земјоделски култури за производство на сточна храна (житни, фуражни и индустриски култури) за период до 15 години.

Право на учество на овој јавен оглас имаат домашни физички и правни лица и странски правни лица. Минималната површина на земјоделското земјиште во државна сопственост која може да се даде под закуп на еден учесник изнесува 3 хектари, доколку понудувачот достави потврда од овластена ветеринарна станица за располагање со најмалку 5 грла говеда или копитари, односно 50 овци или кози, односно 20 свињи, односно 500 кокошки, мисирки, гуски, патки или бисерки. Максимална површина на која за овој јавен оглас еден учесник може да аплицира изнесува 20 хектари.

Вкупната површина на земјоделско земјиште која се дава под закуп со вториот јавен оглас е 3.240 хекатари, распределени во 22 региони низ државата: Берово, Валандово, Виница, Гостивар, Гевгелија, Делчево, Демир Хисар, Кочани, Куманово, Кавадарци, Неготино, Струга, Струмица, Охрид, Прилеп, Пробиштип, Радовиш, Ресен, Тетово, Велес, Штип и Чаир. 

Предвидената намена на овој оглас е за подигнување на долгогодишни насади (лозја, овоштарници, хмељ) и оранжерии за период до 30 години, подигање на долгогодишни насади со лешник за период до 70 години, подигање на маслинарници за период до 50 години, поставување на пчелни семејства за период до 15 години, ливади за период до 15 години, одгледување на брзо растечки дрвја на земјоделско земјиште кое се наоѓа на надморска висина над 700 метри, за периодот до 30 години, рибници до 20 години и спортско-рекреативни активности и рурален туризам до 30 години.

Право на учество на овој јавен оглас имаат сите домашни физички и правни лица и странски правни лица. Големината на површината која може да се даде под закуп на еден корисник од овој јавен оглас, се утврдува врз основа на минимално материјално-техничката опременсот и бројот на вработени според бизнис планот на понудувачот.

Рокот за поднесување на апликациите е 30 дена од објавувањето на јавниот оглас во Службен Весник, односно до 21 јули 2022 година. Постапката за распределба на земјоделското земјиште се врши по пат на електронско јавно наддавање.

„Не оставаме ниту една педа земјоделско земјиште необработено, особено во услови на криза. Активирани се сите капацитети за обезбедување на доволно храна за сите граѓани. Во овој период на криза распишавме 7 јавни огласи со кој на рапсолагање ставаме нови дополнителни 13.785 хектари земјоделско земјиште до и над 3 хектари распределено низ целата територија на државата, со намена за производство на житни култури, подигнување на долгогодишни насади и производство на сточна храна“, истакнуваат од Министерството.

Заинтересираните земјоделци и земјоделски стопанства можат да аплицираат на овие два јавни огласи за закуп на земјоделско земјиште над 3 хектари за производство на сточна храна и подигнување на долгогодишни насади. Повеќе информации за постапката и начинот на аплицирање може да се добијат на веб страната од министерството www.mzsv.gov.mk, преку подрачните единици на министерството или во секторот за земјишите при МЗШВ.

Сончево и топло, од попладне ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи

УХМР

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните и вечерните часови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ индексот е 8.

Утринската температура се движи од 11 до 21 степен, а пак дневната од 28 до 38 степени.

УХМР

Регулаторна одлучи: Поевтинуваат бензините и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намаува за 1,00 ден/лит, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 0,50 ден/лит. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се намалува, а пак Мазутот М-1 НС се намалува за 0,986 ден/кг.

  • Од 28.6.2022 од 00:01 часот максималните цени ќе изнесуваат:
  • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 109,00 (денари/литар)
  • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 111,50 (денари/литар)
  • Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 109,00 (денари/литар)
  • Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 107,00 (денари/литар)
  • Мазут М-1 НС – 53,305 (денари/килограм)

5 нови случаи на Ковид-19 во Струмица за последните три дена, 5 оздравени, 10 активни случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 24.06 до 26.06.2022):

Направени се 2.880 тестови, а регистрирани се 180 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 118, Охрид – 12, Кавадарци – 8, Тетово – 6, Битола и Струмица – по 5, Штип и Неготино – по 4, Прилеп и Кочани – по 3, Куманово, Велес, Гостивар и Кичево – по 2, Струга, Ресен, Радовиш и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (180), регистрирани се 29 реинфекции.

Регистрирани сe 153 оздравени пациенти од: Скопје – 70, Куманово – 20, Битола – 9, Охрид – 7, Велес – 6, Струмица, Штип и Дојран – по 5, Прилеп – 4, Струга, Свети Николе и Македонски Брод – по 3, Гостивар, Кичево и Ресен – по 2, Кавадарци, Тетово, Кочани, Виница, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (од 24 до 26.06.2022) не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.880 тестови преку: ИЈЗ-170, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-24, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-12, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–78, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-29, Биотек-94, Систина-55, лабораторија Лаор-356, Синлаб-3, Ремедика-2, Плодност-16, Генеа-9, Никоб Лаб-516, ВФВ Медикал-14, Ели МедикаПлус-17, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–12, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.344.

Досега во земјата се направени вкупно 2.078.512 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.540, бројот на оздравени пациенти е 303.648, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 570.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147986, Активни 363
Куманово 16726, Активни 19
Битола 15769, Активни 29
Прилеп 14246, Активни 15
Тетово 13508, Активни 14
Кавадарци 10725, Активни 21
Велес 9814, Активни 6
Гостивар 9622, Активни 8
Охрид 8984, Активни 37
Штип 8102, Активни 13
Струмица 8094, Активни 10
Кичево 5662, Активни 5
Кочани 5112, Активни 9
Струга 4736, Активни 3
Гевгелија 4427, Активни 1
Неготино 3708, Активни 8
Ресен 2758, Активни 4
Свети Николе 2640, Активни 0
Радовиш 2532, Активни 1
Крива Паланка 2419, Активни 0
Делчево 1987, Активни 1
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1681, Активни 0
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 0
Пробиштип 1268, Активни 0
Богданци 1023, Активни 1
Кратово 967, Активни 0
Крушево 931, Активни 0
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0

Традегија во струмичко: Две лица починаа, со трактор излетале од патот

На 26.06.2022 во 16.20 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локалниот пат од с.Трибичино кон с.Едрениково, струмичко, на место викано „Бресто“, трактор „ИМТ 533“, со струмички регистарски ознаки, управуван од З.С.(51) од с.Дабиле, излетал од патот. Од здобиените повреди на местото на несреќата починал З.С., а со повреди се здобил К.К.(74) од с.Владевци, кој бил пренесен во Медицински центар Струмица, каде подоцна им подлегнал на повредите. Увид на местото извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Струмица.

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

УХМР

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ индексот денес е 8.

Утринската температура се движи од 11 до 20 степени, а пак дневната од 26 до 37 степени.

УХМР

Силекс ја продолжи соработката со Јордан Серафимовски

ФОТО: Спортска Мрежа

Искусниот дефанзивец Јордан Серафимовски ја продолжи соработката со Силекс, откако денес потпиша нов едногодишен договор, објави Спортска Мрежа.

31-годишниот струмичанец во Кратово пристигна во јануари 2021 година, од редовите на Беласица, каде долго време настапуваше за струмичката гордност, а во својата кариера има настапувано и за струмичка Тиверија.

Силекс во саботата ги започна подготовките за новата сезона од Првата македонска фудбалска лига, како што веќе претходно објави Спортска Мрежа главната фаза од летните подготовки ќе биде одработена во Охрид, каде ќе бидат одиграни и неколку пријателски натпревари преку кои ќе се темпира формата за новата сезона од ПМФЛ, во која кратовци експресно се вратија.