Category: Струмица

Започна поставувањето на првите полуподземни контејнери во Струмица

Денеска во општина Струмица се поставени првите полуподземни контејнери од вкупно набавените 20. Два од нив се поставени кај големиот градски парк, каде што денеска беа и  градоначалникот Костадин Костадинов, претседателот и членови на Советот, директорот на ЈПКД „Комуналец” Зоран Горгиев и други претставници од ова Јавно претпријатие.

Во изјавата за медиумите, градоначалникот Костадинов потенцираше дека со полуподземните контејнери се прави уште еден чекор напред во заштитата на животната средина.

-Започнавме со поставување на првите полуподземни контејнери во насока на подобро управување со отпадот и заштита на животната средина, а сето тоа произлезено како барање од граѓаните и нивна забелешка дека на некои локации, посебно во централното градско подрачје, постоечките контејнери од 1 метар кубен не се доволни и отпадот треба да го оставаат до контејнерите.

Постапката за набавка заврши, имаме изведувач и благодарен сум од динамиката со која се имплементираат полуподземните контејнери. Со денешен ден на три локации завршуваме со поставување, а треба да поставиме уште 17 со капацитет од 5 метри кубни, што практично значи дека еден ваков контејнер заменува 5 постоечки метални. Многу е важно да се земе во предвид дека 70 проценти од контејнерот се наоѓа под земјата, обезбедени се сите можни сертификати од страна на изведувачот дека нема да има никакво негативно влијание во однос на почвата и животната средина. Сакам да најавам дека и во буџетот за наредната година ќе предвидиме набавка на дополнителни 20 контејнери со што практично би покриле огромен дел од градот Струмица, а тоа ни наметнува обврска да размислуваме и за населените места, но прво да затвориме таму каде што имаме и најголем притисок. Истовремено, би сакал да побарам и трпение од граѓаните затоа што во процес на јавна набавка преку „Комуналец” е специјализираното возило за таквите контејнери со потребниот кран за подигање на специјализираните вреќи, но очекувам тоа да заврши до крајот на овој или почетокот на идниот месец со што ќе бидат целосно ставени во функција. Со ова заокружуваме или правиме чекор напред кон заштита на животната средина, кон позелена Струмица, рече градоначалникот Костадинов.

Градоначалникот на Струмица Костадинов ќе учествува на работилницата на Регионалниот хаб на Мрежата на силни градови за Западен Балкан

Градоначалникот на општина Струмица Костадин Костадинов, ќе учествува на работилницата на Регионалниот хаб на Мрежата на силни градови за Западен Балкан, која на 5 и 6 септември ќе се одржи во Будва, Црна Гора.

Темата на работилницата е „Зајакнување на улогата на градовите за справување со омразата, екстремизмот, поларизацијата преку подобрена соработка помеѓу националното и локалното ниво“, а учествуваат претставници на Стејт Депарментот на Соединетите Американски Држави, градоначалници и партнери на Мрежата на силни градови.

Општина Струмица ја доби поканата и стана член на Мрежата на силни градови, како Општина со најактивен Локален совет за превенција во државата, кој се потврди како вистински пример за систематски пристап кон третманот на различните отворени општествени прашања.

На работилницата во Будва, градоначалникот Костадинов ќе ги пренесе позитивните искуства од функционирањето на струмичкиот Локален совет за превенција, а кои беа препознати и од Мисијата на ОБСЕ и како модел ќе се користи за формирање на вакви совети и во другите општини. По примерот на Струмица и со активно учество на негови претставници, веќе е формиран ваков Совет и во Даниловград, Црна Гора.

ФОТО: Струмичанец фатен на радар со 236 км на час

На 28.08.2023 СВР Струмица спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 178 возачи. Од нив девет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час. Притоа 40 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 138 надвор од населено место, соопшти МВР.
Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, додаваат од МВР.

Струмичани добиваат затворен базен!

Започна изградбата на затворениот базен во Струмица во спортско-рекреативниот дел на градот, кај пам патеката, во близина на АТШ Берово.

Денеска уште еднаш потврдуваме дека јас сум градоначалник од збор и дека одличната соработка со Агенцијата за млади и спорт и нејзиниот директор и мој другар, Наумче Мојсовски, донесе уште еден капитален проект во Струмица. – изјави градоначалникот на Струмица – Костадин Костадинов.

Проект баран од граѓаните, проект потребен на граѓаните. Струмица заслужува и треба да има затворен базен и еве дојде времето навистина да го има.

Затворениот базен значи заокружување на уште едно големо предизборно ветување, Струмица да биде спортски град и тоа на половина од мојот мандат.

Нека ни е со среќа овој капитален проект и нека ни се множат за доброто на сите нас, за доброто на општина Струмица. – изјави градоначалникот на Струмица – Костадин Костадинов.

Исплатена еднократната парична помош за првачиња

Општина Струмица ја исплати еднократната парична помош од 2.000 денари на семејства со првачиња за прв пат запишани во учебната 2023/2024 година во основните училишта во општина Струмица.

Сите семејства кои доставија барања добија финансиска помош, а оваа можност се уште е отворена за семејствата кои од различни причини досега не доставиле барање, но најдоцна до 30.11.2023 година.

Секогаш од срце за првачињата во Струмица – изјави Костадинов, градоначалник на Струмица

Во Струмица се одбележа ,,Денот на македонско – италијанското пријателство”

Синоќа Струмица стави уште еден потпис и печат на „документот“ наречен „македонско-италијанско пријателство“.🇲🇰🇮🇹

Вечерва го имав задоволството да присуствувам и да го поздравам извонредниот музичко – поетски настан, како дел од овогодинешниот „Струмица опен фестивал“, но и да споделувам убави нешта со амбасадорот на Република Италија Андреа Силвестри и вицеамбасадорот Марио Де Роза.- изјави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов

📌Прекрасно одбележување на Денот на македонско – италијанското пријателство, во организација на Здружението за промоција на италијанскиот јазик и култура „Quo Vadis Ad Astra“ од Струмица, а во соработка со Амбасадата на Италија и Општина Струмица.

Особено ме радува фактот што овој настан се случи во годината кога одбележуваме значаен јубилеј – 30 години дипломатски односи меѓу Италија и Македонија.

✨Нека трае нашето пријателство, затоа што таквото пријателство претставува непроценливо богатство. – изјави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов

АП Брера Струмица минимално загуби од Брегалница во Штип

ФОТО: ФК АП Брера Струмица

Лидерот АП Брера Струмица гостуваше во Штип каде се соочи со Брегалница, која пак на домашен терен нема пораз.

Теренот во Штип отсекогаш бил тежок за гостинот од Струмица, традицијата не е на страна на АП Брера, а потврда за тоа е и денешната победа на Брегалница.

Резултатот беше отворен во 27. минута, откако Костариканецот Фабрицио де Јесус Венегас Уллоа убаво ја зафати топката и со силен шут ја смести во мрежата на Алчевски. 1:0 беше исходот од првиот дел.

На стартот од второто полувреме Брера започна со притисок за брз гол, а најзрела шанса имаше новото засилување Христијан Малески, кој убаво ја зафати топката со многу ефе, меѓутоа истата заврши покрај голот на Давков.

„Сините“ веднаш возвратија откако Филип Стојчевски ја погоди пречката на Алчевски во 55. минута од натпреварот за големи воздишки кај штипската публика.

Конечниот исход беше минимална победа за Брегалница од 1:0 и прв пораз за Брера.

Фудбалерките на Тиверија ремизираа против шампионот Љуботен на стартот од сезоната

ФОТО: print screen youtube

Фудбалерките на Тиверија новата сезона од Првата женска фудбалска лига ја започнаа со реми против актуелниот шампион Љуботен откако на домашен терен одиграа 1:1 во рамки на 1. коло.

Првиот дел од дербито одиграно на Општинското фудбалско игралиште во Струмица заврши со чисти мрежи (0:0). Вториот дел започна со неизвесноста и борбата за целиот „плен“.

Теона Галабовска во 61. минута го отвори Љуботен за водство од 1:0 за Тиверија, но по 5. минути Алваренга Диас Викториа Талита израмни на 1:1 и со тоа го постави конечните резултат.

Во следното коло Тиверија ќе игра против Речица на гостински терен, а пак Љуботен го очекува дерби со Каменица Саса.

Беласица преку Тетекс до прва сезонска победа

ФОТО: Александар Ванев | Забрането секакво превземање на фотографијата и текстот без претходно добиена согласност од авторот на фотографијата и текстот!

Беласица денес во рамки на 3. коло од Втората македонска фудбалска лига ја забележа првата сезонска победа, откако на домашен терен со 2:0 славеше над Тетекс од Тетово.

Струмичани потешко стигнаа до првите сезонски бодови, откако на првите две кола имаа два порази. Победата беше обезбедена дури во финишот на мечот.

Беласица резултатот го отвори дури во 80. минута со голот на Петар Иванов постигнат во 90. минута од мечот, а печат на првата победа стави Даниел Радојчиќ во 92. минута за конечни 2:0.

Во следното коло Беласица ќе гостува во Куманово каде ќе игра против Башкими, а пак Тетекс ќе игра против Новаци.

АП Брера Струмица во Штип против Брегалница ќе брка пет од пет!

Академија Пандев Брера Струмица во недела ќе гостува во Штип каде ќе игра против Брегалница во рамки на 5. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Струмичани имаат четири од четири на стартот од сезоната и со максимални 12 бодови се осамени на врвот од табелата. По одличниот старт Брера со италијански стручен штаб во Штип ќе патува за пет од пет и продолжува на одличната победничка серија.

Брегалница има две победи и два порази и со шест бодови е на делба на четвртото место на табелата.

Натпреварот ќе се одигра на Градскиот стадион во Штип со почеток од 16 часот, а главен судија ќе биде Доне Ристовски од Гевгелија.