Category: Струмица

Повторно Стрит баскет во Струмица

Веќе трета година по ред општина Струмица и Младинскиот совет организираат турнир во стрит баскет ” STREET BASKET- STRUMICA 2013″ на Плоштадот “Гоце Делчев” во Струмица. Повеќе →

Младите од Црвениот крст ги учеа основците како да си помогнат себеси кога се повредени

Во дворот на ООУ „Никола Вапцаров’’ младите од Црвениот крст од Струмица денеска одржаа кратка презентација пред учениците во давање на Прва помош во случај на сообраќајна незгода во која Повеќе →

Четириесет дела на изложбата од овогодишната Меѓународна струмичка ликовна колонија

Четириесет новосоздадени дела од јубилејната 50-та Меѓународна струмичка ликовна колонија  синоќе беа претставени на изложбата во НУЦК „Антон Панов’’. Повеќе →

Стар ѕид усмрти млада жена во Просениково

Синоќа во с. Просениково врз 25 годишната ББ се срушил ѕид во дворот од семејната куќа при што истата го загубила животот, соопштува МВР. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 12 септември

Времето денеска во Струмица променливо Повеќе →

„Месарница Ронибет’’ победник на Street volleyball 2013

„Месарница Ронибет’’ е победник на првиот Ноќен турнир во одбојка. Во третиот одлучувачки сет, тие го победија второпласираниот „Фико Савело’’ со резултат 14:10. Повеќе →

Вечерва финале на „Street volleyball 2013’’

Во  19:30 на струмичкиот плоштад ќе започне полуфиналето во женската конкуренција во  аматерскиот турнир „Street volleyball 2013’’ помеѓу екипите „Македонија’’ и „Визба Валандово’’. Повеќе →

Почина најстарата струмичанка Лина Ќучукова

По прославувањето на својот 104 роденден оваа лето, најстарата стумичанка Лина Ќучукова почина синоќа. Повеќе →

Струмица ја одбележи 69 годишнината од ослободувањето

 Со полагање на свежо цвеќе пред Споменикот на Револуцијата во Градскиот парк, струмичани го прославија 11 септември 1944, денот кога Струмица беше ослободена од фашистичка окупација. Повеќе →

Младите социјалдемократи подарија колаж од фотографии на градоначалникот Заев

По повод празникот Денот на ослободувањето на Струмица, младите социјалдемократи од Струмица му подарија на градоначалникот Зоран Заев колаж од фотографии од некогашната и сегашна Струмица.

Повеќе →