Category: Струмица

„Егзит’’ и „Гугл’’ вечерва го отвараат четиридневниот Стрит баскет во Струмица

Од денес па до 18 – ти септември, на струмичкиот плоштад ќе се игра третиот по ред „Стрит баскет 2013’’. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 15 септември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Тиверија со 1-0 славеше во натреварот со Корзо

Тиверија на домашен терен беше поуспешна од екипата на Корзо со минимален резултат од 1-0.

Повеќе →

Тиверија на домашен терен против Корзо

Тиверија на домашен терен ја пречекува екипата на Корзо во рамките од шестото коло со почеток од 16:00часот. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 14 септември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Словенскиот актер Нико Горшич го освои златниот медаљон со ликот на Ристо Шишков

Прв пат од оснoвањето, златниот медаљон со ликот на Ристо Шишков и паричната награда од 1500 евра замина во рацете на актерот кој доаѓа од странство. Повеќе →

Почна да се гради пешачка патека во Банско

Денеска започнаа градежните работи за изградба на пешачка (трим) патека во Банско, активност кој се реализира во рамките на спроведувањето на проектот „Податоци за Туризам”, финансиран од Европската Унија преку програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Грција. Повеќе →

Денес ќе дознаеме во чии раци заминува златниот медаљон

Вечерва ќе дознаеме кој беше најдобар актер на овогодишниот ФКТ „Ристо Шишков’’ според мислењето на меѓународната петочлена жири комисија чиј претседател е минатогодишниот добитник на наградата, актеротот Никола Ристановски. Повеќе →

Почна реализацијата на проектите на невладиниот сектор финансиски поддржани од општината

Здруженијата на граѓани кои добија финансиска поддршка од општина Струмица  почнаа со реализација на проектните активности. Повеќе →

Се подобрува водоснабдувањето во населеното место Раборци

Во населеното место Раборци во тек е изградбата на резервоар за вода со што ќе бидат надминати проблемите во водоснабдувањето. Повеќе →