Category: Струмица

Колекција на Живко Поповски на стари струмички билети

Да се потсетиме како некогаш изгледаа билетите за спортски натпревари што се одржуваа во Струмица, културни манифестации, патувањата… Колекционерот не враќа назад во минатато…

 

Повеќе →

Фестивал на камеран театар „Ристо Шишков’’ – сите убавини и обележја на Струмица.

За четири дена започнува Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков” во Струмица. Фестивалот се одржува од 1993 година во чест на великанот на македонското актерство, Повеќе →

Кирил Парталов: Документите покажуваат дека општина Струмица сама инвестирала во изградба на инфраструктура

 

Денеска секретарот на Општина Струмица, Кирил Парталов одржа прес конференција на која реагираше на пресовите од   државната власт во кои тие тврдеја дека инвестирала во инфраструктурата во општина Струмица. Повеќе →

И струмичани ќе учествуват на хуманитарниот повик на американскиот претседател Барак Обама

Во сабота од 12:00 до 14:00 на главниот плоштад во Струмица ќе се реализира  првата хуманитарна акција како дел  дел од проектот You Are Not Alone (YANA), во која 20  дечиња со посебни потреби ќе имаат можност да ја покажат својата креативност преку сликање на цртежи на тема „Во мојот свет“. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 4 септември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Леблебеџиската улица подготвена за Европското првенство во кошарка

Леблебеџиската улица се закити со македонски знамиња за претстојното Европското првенство во кошарка каде струмичани ќе можат да уживаат во Повеќе →

Кирил Парталов: Власта освен на градоначалникот Заев, треба да се извини и на јавноста, за грубите дезинформации и манипулации

Денеска секретарот на Општина Струмица, Кирил Парталов одржа прес конференција на која зборуваше за најавената холандиска инвестиција во Струмица. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 3 септември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

ОО СДСМ – Струмица повторно го избра Марјан Даскаловски за претседател

 

Марјан Даскаловски, ја доби довербата за повторно да биде претседател на Општинската организација на СДСМ во Струмица. Повеќе →

Турново одигра нерешено во дуелот со Еуромилк

 Турново на домашен терен одигра нерешено со Еуромилк во рамките од шестото коло, каде и покрај ремито, Хоризонт Турново и понатаму е лидер на табелата со 11 освоени бодови, бидејки Брегалница одигра без говоли со Македонија Горче Петров. Повеќе →