Category: Струмица

Тиверија на гостински терен против Победа Јуниор

Тиверија утре во рамките 5-тото второлигашко коло, со почеток од 16:30ч. на гостински терен ќе се обиде да дојде до триумф против Победа Јуниор и да дојде до трите посакувани бодови. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 7 септември

Ведро и сончево време денеска во Струмица, Повеќе →

Зоран Заев ги бодри македонските кошаркари во Словенија

Градоначалникот на Струмица и претседател на СДСМ , Зоран Заев ја бодреше македонската кошаркарска репрезентација во Словенија каде на вечерашниот натпревар издвојуваше победа над тимот на Србија. Присуството на Заев на овој натпревар сигурно донесе среќа за победа на нашите репрезентативци. Тој на својата фан страна објави фотографија каде се радува на одличната игра на македонските кошаркари.  

Повеќе →

„Струмица тенис опен 2013“ на тениски терени ,,Парк’’

На 21 и 22 септември (сабота и недела), на тениските терени „ПАРК“ во Струмица, ќе се одржи турнир во тенис насловен како „Струмица тенис опен 2013“ .

Повеќе →

Педесет актери од девет држави во трка за престижната награда на ФКТ „Ристо Шишков“

Претставата „Хеда Габлер“ во режија на Звезда Ангеловска на народниот театар од Битола, ќе ја отвори фестивалската сцена на 21 издание на фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“ во Струмица. Повеќе →

Кривична пријава за Струмичанец кој криел монети од културно – историско наследство

СВР Струмица поднесе кривична пријава против К.М.(28) од Струмица за сторено кривично дело „присвојување добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости“. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 6 септември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

Да ја покажеме хуманоста за Сања Чавдарова

Струмичанката Сања Чавдарова боледува од „Quadriplegia Spastica – Paralisys Cerebralis“. Таа минатиот месец престојуваше во Центарот за рехабилитација „Гибање“ во Љубљана, Словенија, каде со терапијата покажала напредок кон подобрување на нејзиното здравје. Повеќе →

Ване Андонов ја преставуваше Струмица на Летната академија во Охрид

Ученикот од четврта година од СОУ „Никола Карев’’,Ване Андонов, беше единствениот преставник на Струмица на овогодишната Летна академија на Младински образовен форум (МОФ) што се одржа во Охрид од 26 – 31 август. Повеќе →

Општина Струмица со поддршка на невладиниот сектор

Претставници на одделението за локален економски развој при општина Струмица денеска одржаа работен состанок со претставници на здруженијата на граѓани и фондации кои добија финансиска поддршка од општината за реализација на нивните проектните активности. Повеќе →