Category: Струмица

Беласица немаше сили за Кожуф и извлече само бод

Фудбалерите на Беласица денес во рамки на 13. коло од Втората фудбалска лига – Исток одиграа само 1:1 против Кожуф.

Струмичани беа фаворити, но на крај мораа да извлечат бод од Кожуф кој прв го отвори резултатот на „Благој Истатов“ во Струмица. Христијан Бејков во 54. минута го донесе Кожуф во водство од 1:0, додека Александар Коцев во 63. минута постигна гол кој вреди бод.

Ваквиот резултат воопшто не им оди во прилог на струмичани кои имаат за цел експресен кам бек во елитата. Беласица по 13. кола е четврта со 26 бодови и има негатива од седум бодови во однос на лидерот Слога од Виница.

ЖФК Тиверија со нов триумф – совладана екипата на ЖФК СЦ Истатов

Фудбалерките на ЖФК Тиверија со 2:0 триумфираа над ЖФК СЦ Истатов во рамки на 9. коло од Првата женска фудбалска лига.

На Општинското фудбалско игралиште струмичките фудбалери го запишаа својот седми со погодоците на Сара Велкова во првиот дел и Маријана Јанкова во второто полувреме.

Струмичките фудбалерки остануваат и понатаму на делба на врвот од табелата со 21 бод, колку што има и ЖФК Скопје.

3 декември – Меѓународен ден на лицата со попреченост

3 декември – Меѓународен ден на лицата со попреченост.

„За мене како градоначалник и човек сите граѓани се исти, сите се дел од нашата заедница и општество, сите се рамноправни жители на Општина Струмица. Не може и не смее да постојат разлики меѓу луѓето. Токму затоа, мојата почит и внимание ја имаат и лицата со попреченост, без разлика дали станува збор за телесно инвалидизирани лица, лица со интелектуална попреченост, лица со даунов синдром или аутизам, глуви, наглуви и слепи лица. Секогаш сум бил и ќе бидам на нивна страна, а нивните проблеми, потреби и барања ќе останат во фокусот на моите ангажмани. Тие тоа го заслужуваат. Не само на 3. Декември – Светскиот ден на лицата со попреченост, туку секој ден“, вели градоначалникот Костадинов.

Костадинов: Нема да дозволам ниту еден социјален момент да доведе до анархија во Општината

„Ја почитувам социјалната димензија, но на ниту еден начин и во ниту еден момент нема да дозволам тој да доведе до неред и анархија во општина Струмица, за тоа сум изгласан и имам доверба од граѓаните на непосредни избори“, оваа порака ја упати градоначалникот Костадин Костадинов од работната конференција на Локалниот совет за превенција, а на која тема беа и дивите продавачи.

Се разговараше за дивите продавачи долж булеварот „Маршал Тито“, поточно кај „Глобал“ и „Тинекс“ секако и за дивите продавачи вон пазарот Чешел. Морам да кажам дека две саботи по ред,  во координација со СВР Струмица преземаме акција на пазарот „Чешел“ и спречуваме појава на диви продавачи, пред се со текстил. Заклучокот е дека нема да пристапуваме директно со казни, ќе постапуваме со превенирање, затоа што ја разбираме потребата од егзистенција, но го разбираме и револтот на оние луѓе коишто чесно и поштено си ги плаќаат давачките, плаќаат закупнина за објекти и тезги, а надвор се случува продажба на црно и се развива сива економија. Сепак, донесена е одлука комуналните инспектори и редари,  кога има потреба со асистенција од СВР Струмица, да излегуваат секојдневно на терен на булеварот и да спречуваат таквите диви продавачи воопшто да се постават од рано изутрина и гледам дека ефектот е доста позитивен и се намалува бројката. Предизвикот пред кој и сега сме исправени, посебно, пред Нова година и празниците, е таа енормна бројка на диви продавачи, и се надевам дека активностите кои се договорени во рамките на Локалниот совет за превенција конечно ќе дадат резултат, да спречиме диви продавачи на било каде на територијата на општина струмица, особено Не во централното градско подрачје, рече градоначалникот Костадинов.

СВР Струмица спроведе акциска контрола над возила кои вршат јавен превоз на патници

На 01.12.2021 во периодот од 08.00 до 11.00 часот на територијата на Секторот за внатрешни работи Струмица била спроведена акциска контрола над возила кои вршат јавен превоз на патници. Контролирани биле 50 возила, а кај две возила (1 во Струмица и 1 во Радовиш) биле констатирани неправилности. За сторените прекршоци биле изречени соодветни санкции. 

Членовите на Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“ го изненадија градоначалникот Костадинов

Членовите на Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“ од Струмица, денеска, го изненадија градоначалникот Костадин Костадинов со посета во неговиот кабинет.

Во знак на благодарност за поддршката и помошта што ги имаат од него и од општина Струмица му подарија маица со цртеж кој го изработиле членовите на Социјалниот клуб и взаемно си ја потврдија желбата за унапредување на поддршката и пријателството.

Костадинов: Општина Струмица е втемелувач на образованието за ученици со аутизам во Република Северна Македонија

Пред 14 години започна образовниот процес на ученици со аутизам во посебните паралелки на ООУ „Сандо Масев“, градоначалникот Костадин Костадинов вели дека Општина Струмица е втемелувач на образованието за ученици со аутизам во Република Северна Македонија.

„Општина Струмица е втемелувач на образованието за ученици со аутизам во Република Северна Македонија. Пред 14 години започна образовниот процес на ученици со аутизам во посебните паралелки на ООУ „Сандо Масев“. Грижата за образованието на учениците со попреченост беше и останува наш приоритет. Со новиот Закон за основно образование им се овозможува на сите ученици со попреченост да следат настава во редовните училишта, со тоа посебните паралелки за образование на ученици со попреченост се трансформираа во Центар за поддршка на образованието на учениците со попреченост при ООУ „Сандо Масев“. Денеска одржав работна средба со раководството на училиштето и вработените во Центарот на која разговаравме за промените кои што се направени, новите улоги и понатамошно зголемување на компентенциите и ресурсите за работа на Центарот за поддршка, којшто ќе има можност да ги опфаќа сите деца со попреченост. Во чест на взаемната соработка и цел – сите ученици со попреченост да бидат вклучени во образовниот процес и да добијат соодветно образование, засадивме десет дрвца, со што истовремено дадовме и заеднички влог во разубавувањето и заштитата на животната средина. Во редовната настава во основните училишта во Oпштина Струмица се вклучени околу 50 ученици со попреченост“, вели Костадинов.

Костадинов, денеска, беше во работна посета на Центарот за поддршка на образованието на учениците со попреченост

Градоначалникот Костадин Костадинов, денеска, беше во работна посета на Центарот за поддршка на образованието на учениците со попреченост при ООУ „Сандо Масев“ во кое пред 14 години започна образовниот процес на ученици со аутизам во посебните паралелки.

Со новиот Закон за основно образование им се овозможува на сите ученици со попреченост да следат настава во редовните училишта и со тоа посебните паралелки за образование на ученици со попреченост се трансформираа во Центар за поддршка на образованието на учениците со попреченост при ООУ „Сандо Масев“.

Во редовната настава во основните училишта во општина Струмица се вклучени околу 50 ученици со попреченост.

Градоначалникот Костадинов и вработените во Центарот разговараа за промените кои што се направени, новите улоги и понатамошно зголемување на компентенциите и ресурсите за работа на Центарот за поддршка, којшто ќе има можност да ги опфаќа сите деца со попреченост, а засадија и дрвца, како заеднички влог во разубавувањето и заштитата на животната средина.

Многу важно известување од ТППЕ Струмица

„Почитувани, поради дефект на тел.број 193, ТППЕ Струмица може да ја барате на телефонскиот број 034 328 023“, се вели во краткото соопштение на ТППЕ Струмица.

Во Струмица беше отворен првиот Регионален саем на социјални претпријатија од југоисточниот регион

Во Струмица вчера беше отворен првиот Регионален саем на социјални претпријатија од југоисточниот регион во организација на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион. заедно со Канцеларијата на регионалниот центар за поддршка на социјални претпријатија од Скопје, а во рамките на проектот „Поддршка социјални претпријатија“ поддржан од Европската Унија.

Саемот се одржа во фоајето на НУЦК „Антон Панов“, а беа презентирани потенцијалите на дваесетина потенцијални социјални претпријатија и невладини организации кои имаат економска социјална активност.

Градоначалникот Костадин Костадинов ги поздрави учесниците на саемот и рече дека тој е една многу важна регионална иницијатива која ќе донесе позитивни социо-економски промени во областа на социјалната инклузија и општествено одржливиот развој.

„Овој прв регионален саем за социјално претприемништво во Југоисточниот плански регион, воедно претставува модел на имплементирање на еден поинаков и поактивен пристап на обезбедување поддршка на локални заедници и луѓе од ранливи категории, со цел да бидат поинтегрирани во општеството и да ги развијат своите претприемачки способности за да можат да се ослободат од системот на користење на социјална заштита. Оваа локална иницијатива произлезе благодарение на поддршката од проектот „Поддршка на социјалните претпријатија“ кој што е финансиран од Европската Унија. Навистина сум многу среќен што се финализира и се усвои Стратегијата за социјално претприемништво. Тоа значи дека веќе го имаме првиот правен документ во нашата земја, којшто заедно и со Акцицискиот план за развој на социјалното претприемништво во Македонија ќе се стреми кон усвојување на Законот за Социјално претприемништво, кој што ќе даде дополнителна тежина кон препознавање, видливост и финансиска поддршка на социјалните претпријатија. Во нашиот регион постојат иницијативи за социјални претпријатија кои што имаат силна социјална мисија и ги промовираат нивните високо-квалитетни услуги и производи, истовремено обезбедувајќи одржливо решение за ранливите категории на луѓе“, рече Костадинов.