Category: Струмица

ВИДЕО: Кошаркарите на Струмица со нов висок пораз на гостувањето кај Феникс 2010

Кошаркарите на Струмица вечерва претрпеа нов висок пораз, откако на гостувањето кај Феникс 2010 во рамки на 14. коло од Првата кошаркарска лига беа поразени со резултат од 85:71.

Стартот на натпреварот беше катастрофален за Струмица, која првата четвртина ја загуби со високи 30:11. Во втората четвртина Струмица ја стабилизира играта и беше подобра, на почеток резултатски беше израмнето. Во еден момент кога беше побаран тајм-аут, резултатот беше 9:10 во втората четвртина за Струмица. По тајм-аутот продолжи неизвесната игра, а Струмица успеа да ја стабилизира играта и во продолжението и втората четвртина ја доби со 15:21 за на полувреме резултатот да биде 45:32 за домаќинот Феникс 2010.

Ваквиот резултат даваше најава дека во второто полувреме ќе гледаме неизвесен натпревар кога е во прашање освојувањето на целиот „плен“.

Третата четвртина започна со израмнета „борба“ на терен, но на крај истата му припадна на домаќинот со резултат од 23:19. Последната четвртина донесе голема возбуда и неизвесност. Иако истата им припадна на струмичани со 17:20, сепак, тоа не беше доволно за триумф, најмногу поради слабиот старт и лошата прва четвртина.

Конечниот резултат беше 85:71 во полза на екипата на Феникс 2010 со што Струмица претрпе нов пораз во прволигашкото друштво и останова „закована“ на дното од табелата.

Феникс 2010 е на високото четврто место со 23 бодови колку што има и третопласираниот ТФТ Скопје, додека пак Струмица е последна со 16 бодови.

Во следното коло Феникс 2010 ќе гостува кај Куманово, а пак Струмица ќе биде домаќин на лидерот Пелистер.

  • ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ЦЕЛИОТ НАТПРЕВАР: Феникс 2010 – Струмица:

Микеил Ергемлидзе е ново засилување во нападот на Академија Пандев

Академија Пандев вечерва го промовираше Микеил Ергемлидзе како најново засилување во нападот.

Грузискиот 23-годишен напаѓач потпиша договор на една и пол година. Екс младинскиот репрезентативец на Грузија доаѓа од екипата на Капаз (Азербејџан), а во својата кариера има настапувано и за екипите на Динамо Тбилиси, Адана Демирспор, Сабах и Чикура.

Претходно, Академија Пандев се засили со Матеј Цветаноски, како и со Сандро Ембалло, Иван Галевски, Неат Абдулаи, Агрон Руфати, Георгие Јанкулов, Бурхан Мустафа и Марио Врдољак.

Пролетниот дел Академија Пандев го отвара во Ѓорче против „лавовите“.

Приведен крадец во Струмица, одземеното вратено на сопственикот, следува соодветна пријава

На 03.02.2023 во 13.35 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода З.Х.(51) од Струмица. Тој се сомничи дека во периодот од 15.30 часот на 02.02.2023 до 08.00 часот на 03.02.2023 со употреба на сила и погоден алат влегол во плац на правно лице и одзел повеќе предмети. Одземените предмети биле пронајдени и вратени на сопственикот, а лицето било задржано во полициска станица. По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Жител на Гостивар предизвикал и учествувал во физичка пресметка со 30-годишна струмичанка

На 04.02.2023 во 04.00 часот во Гостивар, полициски службеници од Полициската станица Гостивар го привеле Д.З.(32) од с.Зубовце, гостиварско, затоа што на ул.„Борче Јованоски“ предизвикал и учествувал во физичка пресметка со П.Ѓ.(30) – женско лице од Струмица. По документирање на случајот ќе следи соодветен поднесок.

Во струмичкиот затвор пронајдени неколку пакувања со прашкаста материја

На 03.02.2023 во 09.30 часот во СВР Струмица, од Казнено-поправната установа Затвор Струмица било пријавено дека во затворот биле пронајдени неколку пакувања со прашкаста материја. Полициски службеници извршиле увид, а прашкастата материја била подигната за понатамошна постапка.

Фудбалерките на Тиверија уште еднаш го „треснаа“ Скопје 2014 на пријателски натпревар

Фудбалерките на Тиверија од Струмица денес го одиграа вториот контролен натпревар и истиот го добија со резултат од 3:0 против екипата на ЖФК Скопје 2014.

Јанков, С. Велкова и Пецева беа стрелци на трите погодоци за „тиверјанки“, а свое деби денес имаше Розита Пецева, која е капитен на кадетската екипа, а со одличниот настап денес, Пецева се запиша и во листата на стрелци. Ова е потврдеа за макотрпната и успешна работа со младинско-кадетската школа на ЖФК Тиверија и големата посветеност на тренерите.

Состав: Блажева, Јанков, Ѓорѓиева, Бошеска, Терзиски, Јосифова, Велкова С, Велкова Р, Панеска, Галабовска, Димоска.

Во игра влегоа и: Панчурова, Николова, Василева, Николовска, Пецева и Димчова.

Пред една недела ЖФК Тиверија го одигра првиот контролен натпревар токму против ЖФК Скопје 2014 и истиот заврши со триумф од 2:0 за струмичанки.

Променливо облачно и многу студено со сончеви периоди

УХМР

Променливо облачно и многу студено со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено долж Повардарието и во источните делови.

Променливо облачно наутро во Струмица со температура од минус 6, додека преку ден главно ведро и температура од 3 степени.

УХМР

Одбележана 151 година од раѓањето на најголемиот македонски револуционер Гоце Делчев

Општина Струмица денеска гордо и достоинствено ја одбележа 151 година од раѓањето на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев. Пред споменикот подигнат во негова чест, за животот и делото на Делчев зборуваше градоначалникот Костадин Костадинов кој потенцираше дека Гоце за Македонија се бореше, за Македонија ги негуваше своите социјалистички и револуционерни идеи и за истата таа Македонија го даде својот живот. Денес, кога  одбележуваме 151 година од раѓањето на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев, треба да знаеме, во вистинска смисла на зборот, да го почитуваме и негуваме неговото име и дело. Но со право треба да констатираме дека Гоце не се роди за да биде „монета за поткусурување“, ниту причина за повампирување на политички апетити и територијални претензии. Зарем оној кој го разбираше светот како поле за културен натпревар меѓу народите, заслужува да биде наметнат „камен на сопнување“ и омраза меѓу народите. Вистината за нашето минато и вистината  за нашата сегашност нека ни го трасираат патот кон нашата убава иднина. Гоце Делчев, бездруго и во таа иднина ќе го има своето заслужено место во меморијата на нацијата и државата македонска. Нека ни е вечен споменот за раѓањето, животот и револуционерниот пат на најголемиот македонски син, рече градоначалникот Костадинов.

Во чест на Делчев, свежо цвеќе пред споменикот положија градоначалникот Костадин Костадинов, претседателот на Советот Марјан Даскаловски, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, претставници на Општинскиот сојуз на борците, политички партии, училишта и институции, а револуционерна поезија рецитираа ученици од училиштето во Вељуса. Во одбележувањето на 151-та годишнина од раѓањето на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев, на градскиот плоштад кој го носи неговото име, свој влог дадоа и учениците од основните општински училишта во Струмица кои  создадоа уметнички дела и ги изложија пред споменикот на тема „Учителот“.

ОФИЦИЈАЛНО: Академија Пандев го претстави Матеј Цветаноски

Како што претходно најави и објави Струмица Сити, Академија Пандев вечерва го промовираше Матеј Цветаноски како најново засилување за пролетната полусезона од Првата македонска фудбалска лига.

Крилниот напаѓач до крајот на сезоната ќе го носи „сино-белиот“ дрес и ќе биде одлично и големо засилување во нападот на екипата предводена од Александар Васовски.

Цветаноски во Струмица доаѓа од редовите на Партизани од Албанија, а во својата кариера во домашниот шампионат има настапувано за екипите на Шкупи, Вардар, Пелистер и Македонија Ѓорче Петров, додека пак на меѓународната сцена покрај за Партизани има настапувано и за Ѓирмот од Унгарија.

Претходно „пандевци“ ги промовираа Сандро Ембалло, Иван Галевски, Неат Абдулаи, Агрон Руфати, Георгие Јанкулов, Бурхан Мустафа и Марио Врдољак.

Во пролетниот дел Академија Пандев ќе атакува на сигурен и директен опстанок, откако есенскиот дел го завршија на претпоследното место на табелата со 12 бодови.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Синоќа во хотелот „Сириус“ по јубилеен 60-ти пат беа избрани и прогласени најдобрите и најуспешните спортски екипи, тренери и спортисти во општина Струмица за 2022 година

Под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Струмица, а во организација на Општинскиот Сојуз на училишни спортови, синоќа во хотелот „Сириус“ по јубилеен 60-ти пат беа избрани и прогласени најдобрите и најуспешните спортски екипи, тренери и спортисти во општина Струмица за 2022 година. Покрај спортистите на „Изборот на спортист на годината“ присуствуваа и награди врачија градоначалникот Костадин Костадинов, претседателот на Советот, Марјан Даскаловски, секретарот на општината Александар Оџаков и Зоран Заев Директор на Фондацијата ЗАЕВ – Едно општество за сите.

Во своето поздравно обраќање градоначалникот Костадин Костадинов рече дека „Изборот на спортист на годината“ е една од манифестациите која најмногу ја сака затоа што секогаш е собир на исклучително позитивни луѓе богати со дух и со љубов кон својот град, бранејќи ги неговите бои низ спортските терени ширум земјава, па и надвор од неа.

-Малку се градовите во земјава кои можат да се пофалат со толку многу успешни спортски имиња и презимиња, познати репрезентативци и интернационалци кои ја испишувале македонската спортска историја. Зарем постои вљубеник во спортот кој не знае дека Струмица била и останала спортски расадник во кој израснале имињата на плејада вонсерисски одбојкари, од Никола Донев во минатото до целиот костур на македонската одбојкарска репрезентација, во сегашноста, предводена од Никола Ѓоргиев… од Благој Истатов, Рингов, Горгиев, Грнчаров, Андреев, Митев, Дрвошанов, Шеки и сите поранешни струмички фудбалски ѕвезди, па се до генерацијата на Горан Пандев . Може ли да не ја споменеме и кошаркарската ѕвезда Владо Илиевски со неговиот легендарен восклик: „Леле луѓе што направиме“. Тука се и едно чудо други спортисти кои оставиле свој белег во струмичкиот, македонскиот и меѓународниот спорт. Просто е неблагодарно сите да се споменуваат поименично, за да не се случи ненамерно некој да биде заборавен, а сите до еден заслужуваат почит и внимание. Со еден збор кажано, струмичкиот спорт во сиве овие години, претставува едно големо и непроценливо богатство, рече Костадинов.

За најдобар спортист за 2022 година беше прогласен Владо Милев од ОК СТРУМИЦА 47&72, а истиот клуб е прогласен за најдобра спортска екипа во сениорска конкуренција во екипен спорт. За најдобар спортист во млади категории во екипен спорт е прогласена Теона Галабовска од ЖФК „Тиверија“, а првото место во оваа категорија го делат ОК НАКОВСКИ ВОЛЕЈ – младинки и ЖФК „Тиверија“ – кадетки. За најдобар тренер во сениорска конкуренција екипен спорт беше прогласен Кирил Ричлиев од ОК СТРУМИЦА 47&72 , а во млади категории за најдобра беше прогласена Теодора Димоска од ЖФК „Тиверија“. Во категоријата најдобар спортист во индивидуалниот спорт првите места ги делат Славе Делиовски од КБК ТИМ ЗОРАН и Елена Биџева од ШКК ШИХАН, а во млади категории најдобар е Александар Делиовски од КБК ТИМ ЗОРАН. Најдобар тренер во индивидуалниот спорт е Зоран Спасов од КБК ТИМ ЗОРАН, а во масовниот спорт екипно првото место му припадна на СОУ „Јане Сандански“ и поединечно на Борис Секулов.

Покрај прогласувањето на најдобрите и најуспешни спортски екипи, тренери и спортисти на Струмица, беа доделени плакети на спортски клубови кои во 2022 година прославуваа годишни јубилеи, на спортисти кои постигнаа значителен успех во масовниот спорт и поединци кои дале континуирана поддршка на струмичкиот спорт.