Category: Македонија

Ново намалување на дизелот, цената на бензините останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денес донесе Одлука со која од полноќ цената на дизелот се намалува за 2 денари, за два денари се намалува и цената на Екстра лесно масло за домаќинство, додека пак цената на бензините останува иста.

Цени од 04.02.2023 00:01 часот:

 • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 84,00 (денари/литар)
 • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 86,00 (денари/литар)
 • Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 80,00 (денари/литар)
 • Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 78,50 (денари/литар)
 • Мазут М-1 НС – 41,346 (денари/килограм)

Спасовски: Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на македонскиот народ!

„Упатувам апел за смиреност до сите граѓани по повод чествувањето на 4 февруари, денот на раѓање на нашиот великан Гоце Делчев.

Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на македонскиот народ!

Институциите работат и се прибираат информации кои значат дека ова очекување на граѓаните ќе биде реализирано.

Мораме да ја деескалираме состојбата што неодговорните политичари, групи и поединци сакаат да ја влошат. Нема да дозволиме никаква ескалација, инцидент или понижување на македонскиот народ и држава од никого

Тука се институциите на системот коишто функционираат и коишто мораат да ги обезбедат сите очекувања кои ги имаме.

Сакам да упатам јасна порака до политичките субјекти и политичарите, да бидеме одговорни во овој процес. Бидејќи, неодговорноста не прави добро на граѓаните и државата, мирот и стабилноста е одговорност на секој еден од нас.

Да се напушти таква реторика од разни „патриотски институти” за тоа што можат да направат.

Немојте како граѓани да подлегнувате на повик на било кои политички субјекти и да преземате надлежност на институциите.

Ова е порака до сите коишто сакаат да учествуваат.

Затоа што минатото покажа дека оние коишто ги мотивираат луѓето наводно да ја чуваат демократијата, државата и националноста, тие остануваат нечепнати. Оние кои посегнуваат по државата, по институциите, сега се наоѓаат во затворските институции.

Секој да овозможи чествувањето на 4 февруари да биде достоинствено, а институциите се тука да се грижат за се што треба за редот и безбедноста во државата.

Никој не смее да биде и нема да му биде дозволено да биде над државата“, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

СДСМ: Добивме нови над 50 милиони евра од ЕУ, европскиот пат носи придобивки за граѓаните

„Процесот на евроинтеграција носи конкретни придобивки за државата и за граѓаните, унапредување на инфраструктурата, развој на економијата, раст на стандардот.

Европската комисија преку повикот за инвестициски грантови ни одобри уште три проекти, во вредност од ​ над 50 милиони евра.

Средствата се наменети за спроведување на Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан и опфаќаат реновирање на шест хидроцентрали, изградба на ветерен парк во Богданци и изградба на регионални центри за цврст отпад во Полог, Пелагонија, Вардар, југозападниот и југоисточниот регион.

Во јули минатата година беа одобрени првите четири инвестициски проекти за спроведување на Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан, во вредност од 225 милиони евра, за дел од железницата Македонија-Бугарија, набавка на опрема за фотоволтаичните станици Осломеј 1 и Осломеј 2, за фотоволтаична централа Битола, како и за изградба на пречистителна станица за отпадни води во Скопје.

Ова е помош за државата да ги изведе реформите, но и побрзо и полесно да ги достигне европските стандарди преку подобрување на животната средина и унапредување на инфраструктурата.

Европските фондови за енергетската независност и за заштита на животната средина носат сериозно подобрување на квалитетот на живот за македонските граѓани.

Европскиот пат носи развој и напредок на државата, европски вредности и сигурна иднина за подобар живот на граѓаните“, се вели во соопштението на СДСМ – Социјалдемократски Сојуз на Македонија.

ОД ПОЛНОЌ: Големо намалување на дизелот, цената на бензините непроменета

Регулаторната комисија за енергетски и водни услуги (РКЕ) денес донесе Одлука со која од полноќ цената на ЕУРОДИЗЕЛ се намалува за 2,5 денари, додека цената на бензините останува непроменета.

Останува иста цената и на мазутот, а за 2 денари поевтинува Екстра лесното масло.

 • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 84,00 (денари/литар)
 • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 86,00 (денари/литар)
 • Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 82,00 (денари/литар)
 • Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 80,50 (денари/литар)
 • Мазут М-1 НС – 41,346 (денари/килограм)

Од полноќ поскапуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денес донесе Одлука со која од полноќ, ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 ден/лит, а пак ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 0,50 ден/лит.

 • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 84,00 (денари/литар)
 • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 86,00 (денари/литар)
 • Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 84,50 (денари/литар)
 • Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 82,50 (денари/литар)
 • Мазут М-1 НС – 41,346 (денари/килограм)

Градоначалникот Костадинов на годишната конференција „Година на нови можности“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се одржува денеска и утре во хотелот „Александар Палас“ во Скопје.

Конференцијата се одржува со цел констатирање на резултатите од работата на Владата во изминатата година и на предизвиците и перспективите на општествено-политички план, во претстојната година.

„Владата на Република Северна Македонија е отворена и транспарентна за широка дискусија во правењето пресек на мерките и случувањата во 2022 година, но и за планираните насоки и визијата што ја има за оваа година. Денеска ја имам честа да присуствувам на свеченото отворање на дводневната годишна конференција „Година на нови можности“, којашто во организација на Владата се одржува во Скопје. Конференцијата ја отвори претседателот на Владата, Димитар Ковачевски. Оваа Влада знае и може, најголемата светска економска и енергетска криза да ја претвори во нови можности кои ќе обезбедат подобри услови за живот на сите граѓани. Поддршка за Владата којашто во нејзиниот фокус ги има европската иднина на државата и подобрувањето на стандардот на граѓаните“, рече градоначалникот на општина Струмица, Костадин Костадинов.

СДСМ: Успешните економски политики на СДСМ дадоа резултат, рекордни инвестиции од 465 милиони евра

„Владата предводена од СДСМ, со ефикасни и навремени мерки и политики ја одржа економската стабилност на државата и обезбеди предвидлива деловна клима за домашните и за странски инвестиции.

Во 2022 година, во екот на глобална криза реалиризани 465 милиони евра капитални инвестиции, што е реализација на 90 отсто од предвидените капитални инвестиции за минатата година.

Лани во ТИР зоните се вложени над 430 милиони евра и се отворени нови 2.300 работни места, со плати над државниот просек.

Во време на глобална економска криза продолжи трендот на раст на платите и пензиите. Минималната плата е зголемена на 18.000 денари, а просечната плата достигна над 33.000 денари.

Пензиите се покачија во два наврати, а ново зголемување на пензиите следува во март оваа година, согласно новата методолигија.

За успешноста на економските политики на Владата, потврда е и кредитниот рејтинг на Стандард и Пурс и задржувањето на кредитниот рејтинг на ББ- со стабилен изглед.

СДСМ како одговорна партија продолжува со ефикасните и одговорни економски политики, кои даваат резултати, носат економски пресврт и подобар животен стандард за сите граѓани“, се вели во соопштението од СДСМ – Социјалдемократски Сојуз на Македонија.

Од понеделник ќе почне исплатата на јануарските пензии

Владата на денешната седница донесе Одлука со која задолжен е Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.01.2023 година, при што се препорачува на деловните банки да обезбедат, пензионерите да може да располагаат со јануарските пензии преку мрежата на банкомати и во трговската мрежа од 30.01.2023 година.
 
Се препорачува на деловните банки, преку филијалите и експозитурите на банките, да обезбедат готовинска исплата на пензии за клиентите кои не користат картички, во четири групи, според висината на пензијата и тоа:

 • за пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 30.01.2023 година (понеделник);
 • за пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 31.01.2023 година (вторник);
 • за пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 01.02.2023 година (среда) и
 • за пензии со висина над 18.001 денари, исплатата да се изврши на 02.02.2023 година (четврток).

Доделени решенија на 34 општини за изградба на пристапни патишта до земјоделско земјиште

Денеска, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство беа доделени решенија за изградба на инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште, на 34 општини од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2022 година. Решенијата им беа врачени на претставниците на општините од страна на министерот Љупчо Николовски, државниот секретар Реџаил Исмаили, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Никица Бачовски и заменик директорот Ремзи Абдулахи.

Мерката 124 од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2022 година, е наменета за општините на целата територија на државата, што придонесува за рамномерен регионален развој. Финансиската поддршка е во висина од 100% од вредноста на одобрените прифатливи трошоци на инвестицијата, а се исплаќа по целосното завршување на инвестицијата од страна на корисникот. Максималната вредност на прифатливи трошоци по корисник изнесува 1 милион денари.

Со финансиска поддршка од Министерството, преку оваа програма, 34 општини ќе инвестираат во инфраструктурни проекти за пробивање и тампонирање на локални пристапни патишта, во вкупна должина од околу 19.000 метри, со кои на земјоделците ќе им се овозможи полесен пристап до нивните ниви, односно до обработливо земјоделско земјиште.

„Вкупната вредност на одобрените договори е 33 милиони денари што претставува зголемување за повеќе од двојно, споредено со последниот повик во 2018 година кога беа доделени решенија на 20 општини со вкупна вредност од 16.3 милиони денари. Дополнително преку Програмата на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за капитални субвенции, за поддршка на Центрите за развој на плански региони, за последниве пет години  инвестирани се вкупно 77 милиони денари за изградба на 78 локални патишта низ целата држава. Или вкупно преку двете програми, досега си инвестирани 126.3 милиони денари за изградба на вкупно 132 локални патишта за пристап до земјоделски површини. И така треба да биде и во иднина. Наша обврска е да создаваме услови за работа, да можат земјоделците полесно да пристапуваат до нивите и полесно да ги извршуваат секојдневните активности на производствените процеси“ изјави министерот Николовски.

На настанот, министерот Николовски ги потсети претставниците на општините дека Министерството преку „Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој“, ги поддржува општините и со други мерки кои го подобруваат животот во руралните средини преку мерките 321,322 и 323.

Преку мерката 321 „Подобрување на квалитетот на живото во руралните средини“, даваме поддршка на општините за изградба на локална инфраструктура, патишта, мостови, преку кои се поврзуваат две или повеќе населени места во руралните средини во должина до 5 километри. Инвестиции во изградба на локална инфраструктура за поврзување на села со регионален пат во должина до 7 километри. Поддршка за изградба на водоводни и канализациони системи во селата до 1500 жители, изградба на телекомуникациска инфраструктура, пазари, како и објекти за детски, младински или пензионерски културни центри или клубови во населени руралните средини.

Мерката 322 „Обнова и развој на селата“ дава поддршка на општините при изработка на урбанистичка документација за руралните средини. Потоа инвестиции во изградба или реконструкција на плоштади, шеталишта, зелени јавни површини во рурални средини до 30.000 жители и инвестиции за изградба или реконструкција на селски улици.

Со мерката 323 „Зачувување и унапредување на традиционалните вредности во руралните подрачја“ ги поддржуваме општините во инвестиции за изградба на локална инфраструктура за поврзување на населените места од руралните подрачја со локалитети од посебно значење за жителите во должина од 2 километри. Даваме поддршка во зачувувањето на културните и природни знаменитости со цел поддршка на руралниот туризам и одбележување и унапредување на планинарски и велосипедски патеки.

Владата на Република Северна Македонија и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство заедно со Платежната агенција и во соработка со општините, креираат сериозни и конкретни мерки со кои се подобрува животот во руралните средини, преку подобрување на благосостојбата на регионите, намалување на регионалните нерамномерности и подобрување на квалитетот на живеење на граѓаните преку остварување на рамномерен и одржлив развој на целата територија на државата.
 
Министерот Николовски им се заблагодари на општинските претставници за интересот да креираат локални проекти со наша поддршка, потенцирајќи дека денешниов настан е потврда за  тоа како треба да соработуваат централната и локалната власт во интерес на граѓаните.

27 јануари 2023 година (петок), Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Северна Македонија

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 27 јануари 2023 година (петок), Свети Сава е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Северна Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика на граѓаните припадници на српската заедница им го честита празникот Свети Сава.