Category: Струмичка кујна

СТРУМИЧКА КУЈНА : Колач со сливи и ореви

2017-09-04_23-15-57_s-863x647Во сезоната на сливите, еден колач, преубав, превкусен, старински.
Е, само што ми се случи да немам прашок за пециво, ееех, мене тоа да ми се случи… Повеќе →

СТРУМИЧКА КУЈНА: Печени ребра

REBRO Повеќе →

Толумби на струмички начин. Ем лесно, ем струмичко!

Сакате да зготвите нешто благо а не знаете што? Што велите за превкусни толумби на струмички начин? Сладок домашен десерт кој ќе ве освои со својот вкус и ќе ве натера да заборавите колку парчиња сте изеле. Еве ја рецептата: Повеќе →

СТРУМИЧКА КУЈНА: Печени тиквици со каша

Повеќе →

Запознајте ја старата струмичка кујна – ДРОБ САРМА

Еве еден од специјалитетите за Прочка, најчест на струмичката трпеза, покрај јагнешките тави… Повеќе →

Запознајте ја старата струмичка кујна – САРЛИИ

Оваа типично струмичка баклава се правела само за Бадник, како посна, полиена со зејтин, не со растопено масло. Имала посебно место и значење на бадниковата трпеза. Со запалена свеќа на средината, најстариот во семејството најчесто од страна на таткото, заедно со сите други, посебно децата, излегувале на вратата и го канеле Дедо Божик… Повеќе →

Струмичка кујна – Татлии

Еден од најубавите струмички десерти, покрај баклавата, сигурно е Татлиита.  Повеќе →

СТРУМИЧКА КУЈНА: Ароматично сирење со ореви

2017-12-31_20-58-02_s-863x647Еве нешто од празничните рецепти, најбараниот рецепт… Повеќе →

Стара струмичка кујна: Грав со домат

Една од многуте варијанти на варен грав, посен.
Имам неколку начини за подготовка на гравот, а традиционалниот струмички, со црвен пипер, може да го видите овде. Повеќе →

Полнети тиквички – Стара струмичка кујна

И овој специјалитет се рзликува во подготовката и сервирањето од другите краеви. Се прави многу слично на сармата од лоза, зашто и најчесто се варат заедно. Струмичките тиквици имаат специфичен вкус заради сосот од јајце и лимон, наречен по дојрански, ич. И името на сосот е веќе е подзаборавено и тиквичките се подготвуваат на многу нови начини, времето минува, носи заборави… Затоа да го сочуваме сеќавањето на ова прекрасно јадење. Повеќе →