Турново загуби на гостувањето кај Шкендија во 19.коло во ПМФЛ

Турновци со пораз го започнаа вториот дел од сезоната. Денес во рамките на 19. коло во ПМФЛ загубија со сигурен резултат од 2:0.

Домаќините резултатот го отворија преку Радески во 37. минута од натпреварот. Во вториот дел, Радески ја искористи можноста и повторно ја затресе противничката мрежа во 53. минута со што ги постави и конечните 2:0.

Турново по поразот од Шкендија сега се наоѓа на осмото место со 20 бодови, исто колку што има и седмо пласираната Ренова и шесто пласираната Брегалница. Тимот на Шкендија останува и понатаму на второто место со 41 бод и негатива од 5 бода во однос на Вардар, кој што е на првата позиција.

PMFL - 19 kolo tabela

Натпреварот се одигра на градскиот стадион во Тетово.

Во следното коло кое што е закажано за 28 февруари Турново има повторно тежок натпревар, овој пат на домашен терен го пречекува шампионот и лидерот на табелата Вардар.

Резултати 19. коло:

Работнички 2:1 Царев Двор
Вардар 4:1 Ренова
Силекс 2:2 Брегалница
Шкупи 1:0 Металург
Шкендија 2:0 Турново

Александар Ванев

Comments are closed.