Добра вест за сите љубители на филмот! Утре во Струмица започнува 11от Фестивал на новиот германски филм

Утре (четврток) во НУЦК ,,Антон Панов” во Струмица свечено ќе се отвори 11 издание на Фестивалот новиот германски филм. Под мотото „Сакам филм“ (Ich liebe Film) , амбасадата на Германија и ПроКредит Банка Ви прикажуваат десет актуелни германски продукции, од минатата и од оваа година, во десет македонски града. Турнејата започна на 8 октомври во Прилеп, а ќе финишира во Струмица.

12193792_1062951023757691_4925726028116136212_n (1)

Караванот ќе започне со прикажување филмот „Роден во болка“, невообичаен трилер од исклучително популарната тв-серија во Германија „Место на настанот“, која се снима уште од 1970 година. Со речиси 1000 епизоди и 10 милиони гледачи, серијата достигна култен статус. Поентата е дека речиси секој голем германски град си има своја екипа за крим техника. „Роден во болка“ е снимен во Хесен и има добиено повеќе филмски награди.

12038433_1062951020424358_1839967201052004923_n

Во рамки на филмскиот фестивал ќе бидат прикажани уште девет други филма: комедии, драми, еден историски филм и два детски филма. Изборот прикажува пресек на широката палета на германската кинематографија, поддржана со јавни средства. Сите филмови имаат добиено награди. Историскиот филм „Љубените сестри“ (станува збор за Фридрих Шилер) е номиниран за Оскар во категоријата „најдобар странски филм“.

Преку филмовите на 11. издание публиката ќе може да ја доживее Германија, нејзините култура, историја и општество. Љубов и пасија, болест, старост и смрт, страв и љубомора, оптоварувачко минато и надеж за иднината, доселеници и компјутерски хакери – филмовите се разнолики исто како и самиот живот. Дејствијата се одвиваат во Германија – но пораките се универзални и разбирливи за сите гледачи.

11188219_1062951173757676_1003823472152669055_n 12039528_1062951080424352_574566475228700508_n 12039609_1062951123757681_4668584581211780797_n 12188994_1062951127091014_220374534192430871_n 12189891_1062951213757672_9042026272171463303_n

Фестивалот на новиот германски филм е најголемото достигнување во годината на културната програма на Германската амбасада. Влезот за филмските проекции е бесплатен!

Во продолжение погледнете ја агендата на филмските проекции:

11951381_1062950983757695_7908057502421593419_n

Comments are closed.