Двајца струмичани транспортирале азиланти во Дортмунд

СВР Струмица до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција достави  кривична пријава против М.М.(40) и О.А.(39) двајцата од Струмица поради постоење основано сомневање дека пријавените сториле кривичното дело „злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на Европската унија и на Шенгенскиот договор.

Имено прво и второпријавениот во текот на минатата година со цел да се стекнат со имотна корист  врбувале, поттикнувале, организирале и превезувале лица  во државите од Европската унија и Шенгенскиот договор најчесто во градот Дортмунд, Германија, со цел лицата да се стекнат со економски и социјални права што е спротивно на правото на Европската унија на прописите на Европската унија, Шенгенскиот договор и на меѓународното право.

Пријавените организирањето и транспортот го вршеле на лица од повеке населени места од општините Струмица, Василево и  Босилово при што најчесто се користени три ПМВ „Форд Галакси“, ПМВ “Пасат”, ПМВ “Шаран”, ПМВ “Форд Транзит” и ПМВ “Фиат Дукато” сите со струмички регистарски ознаки. М.М. и О.А.

На лицата лично им ветувале дека ке добијат статус на азиланти во соодветната држава на ЕУ за што им наплатувале одредена сума пари најчесто од 200-300 евра од член на семејство.

Comments are closed.