Додатоци кои можат да помогнат во борбата против стресот

Во денешниот свет со брзо темпо, стресот стана вообичаен дел од нашите животи, а според нутриционистите, одредени суплементи можат да играат важна улога во управувањето со стресот.

Без разлика дали се работи за работа, врски, токсини во нашата околина или здравствени проблеми, стресот може да има сериозно влијание врз нашата ментална и физичка благосостојба.

Нутриционистот Клариса Бери за Express.co.uk вели дека „најдобар начин да се намали стресот е да се отстрани стресот, на пример со подобрување на управувањето со времето, дистанцирање од штетните врски или справување со дигестивни проблеми“. Сепак, не се сите стресни фактори во наша контрола, а понекогаш и мала помош однадвор, како додатоците, може да биде значајна.

Бери верува дека „при изборот на додаток, изберете висококвалитетни производи од реномиран производител за да обезбедите оптимален квалитет и безбедност“.

„Иако суплементите може да се применат за многумина, секој од нас е различен и некои додатоци се контраиндицирани со одредени медицински состојби или лекови“, вели нутриционистот.

Таа предлага секогаш да се консултирате со здравствен работник пред да земете каков било додаток.

Додатоци предложени од Бери се следниве:

Магнезиум
Магнезиумот е суштински минерал кој е вклучен во над 300 телесни процеси.

„Често се нарекува смирувачки минерал поради неговата способност да го намали стресот и анксиозноста со смирување на нервниот систем и промовирање на релаксација. „Магнезиумот исто така игра клучна улога во производството на енергија, здравјето на коските и функцијата на мускулите и нервите“, објаснува Бери.

Таа додава дека овој минерал може да се добие преку исхрана, како што се темнозелени зеленчуци, авокадо, темно чоколадо, одредени овошја, јаткасти плодови и семки, но дека многу луѓе сè уште не добиваат доволно од нивната исхрана, што го прави суплементацијата паметна. опција.

Истражувањата покажаа дека додатоците на магнезиум можат значително да го подобрат квалитетот на спиењето и да ги намалат симптомите на анксиозност и депресија.

Омега-3 масни киселини
Омега-3 масните киселини се есенцијални масти важни за функцијата на мозокот, кардиоваскуларното здравје и општата благосостојба, вели Бери.

Тие се познати по нивната способност да го намалат воспалението и да ја подобрат когнитивната функција, а докажано е дека ги намалуваат симптомите на депресија и анксиозност. Тие првенствено ги има во масната риба, месото, јајцата, јаткастите плодови и семките, но многу диети се дефицитарни со омега-3 масни киселини, особено во најкорисните форми на EPA и DHA, кои се наоѓаат исклучиво во храната од животинско потекло.

Таа верува дека овој недостаток е дополнет со прекумерна потрошувачка на воспалителни омега-6 масни киселини од житарици и растителни масла, што ја нарушува деликатната рамнотежа на омега-6 и омега-3 масните киселини во корист на воспаление и лошо здравје.

„Кога избирате додаток на омега-3, барајте некој кој е богат со EPA и DHA и е тестиран за загадувачи како живата“, додава Бери.

Пробиотици
Кога се размислува за нивото на стрес и менталното здравје, не треба да се занемари варењето, нагласува нутриционистот.

„Цревата содржи трилиони бактерии, познати како цревниот микробиом, кои играат важна улога во одржувањето на нашето здравје со варење на храната, производство на витамини, поддршка на имунолошкиот систем, придонесувајќи за функцијата на мозокот преку оската црево-мозок“, објаснува таа.

Бери продолжува да наведува дека овој „двонасочен систем за комуникација помеѓу цревата и мозокот значи дека нерамнотежата во цревниот микробиом може да придонесе за стрес и анксиозност, додека хроничниот стрес може негативно да влијае на здравјето на цревата.

„Пробиотиците, кои се додатоци кои содржат специфични соеви на живи бактерии и квасец, можат да помогнат во обновувањето на рамнотежата на бактериите во цревата. Може да го подобри расположението и да ги намали симптомите на анксиозност и депресија, а во исто време ја подобрува функцијата на имунитетот, го намалува воспалението и промовира здраво варење“, вели нутриционистот.

Comments are closed.