Жените кои работат додека седат имаат тела постари осум години

Премногу седење предизвикува стрес на грбот, тетивата, вратот и рамената и предизвикува сушење на глутеалните мускули на задникот, а лошо влијае и на менталното здравје. Ако работите во канцеларија во седечка положба, поминувате повеќе време од просечниот човек на возраст над 75 години, според една неодамнешна студија.

Овој загрижувачки тренд да седите многу и да не се движите лошо влијае на целокупното здравје, велат лекарите и предупредуваат дека премногу седење е штетно за организмот исто како и пушењето.

Истражувањето на жените кои работат додека седат покажало дека седењето повеќе од десет часа дневно предизвикува нивното тело биолошки постаро за осум години, а германските истражувачи покажале дека седењето исто така го зголемува ризикот од некои видови на рак – како што е ракот на дебелото црево. , слузокожата на матката и белите дробови, пренесува Вечерњи.хр.

Лекарите велат дека премногу седење и премалку вежбање помеѓу нив лесно може да доведат до воспаление на најголемиот нерв во човечкото тело – ијатичниот нерв.

Се протега од ‘рбетот низ колковите и надолу по задниот дел на нозете, каде што лицето обично чувствува болка кога се стега.

„Болката потоа оди од колковите и може да биде блага, остра, може да се почувствува печење и пецкање“, велат лекарите и додаваат дека седењето предизвикува скратување на мускулите на колкот, што може да доведе до проблеми со зглобовите.

Исто така, долгорочното седење може да предизвика проблеми со грбот, особено ако постојано седите во лоша положба или не користите ергономски дизајнирана столица, а може да биде и причина за компресија на ‘рбетните дискови, што доведува до негова прерана дегенерација, што често е многу болно.

„Во тој случај, вашиот лекар може да препише лекови за намалување на болката и воспалението на артритисот и другите болни проблеми со колкот, кои се достапни како креми и гелови“, пишува WebMD, пренесува Mirror.

Вашиот лекар исто така може да помогне со препишување кортикостероиди, лекови против болки и лекови за лекување на автоимуни и воспалителни болести.

Истражувањата го поврзуваат седењето со голем број други здравствени проблеми. Тоа може да биде одговорно за дебелина, висок крвен притисок, висок шеќер во крвта, вишок телесни масти околу половината и нездраво ниво на холестерол.

Comments are closed.