Научете го методот како да заспиете за две минути

Дали сте во топла соба, го исклучивте светлото и се нурнавте во вашиот омилен кревет, ги затворивте очите во исчекување на слатки соништа, но сепак не можете да заспиете? Дали сте изнервирани затоа што морате да станете рано наутро и да работите одговорна работа која бара максимална концентрација и енергија?

Ако страдате од несоница, не брзајте да пиете апчиња за спиење, туку научете ефикасни методи кои ќе ви помогнат брзо да заспиете.

Методот на Bud Winter сигурно ќе ви помогне да заспиете за само две минути. Направете ментална релаксација користејќи еден од методите на спортскиот тренер Бад Винтер опишани во Опуштете се и победи: Изведба на шампионатот:

Замислете дека лежите во брод кој плови по езеро. Пред вас е само ведро сино небо над главата. Ќе ве засмири нежното лулање на бродот и скутувањето на брановите.

Ако не се плашите од темнината и немате клаустрофобија, замислете како лежите во црна кадифена импровизирана лежалка во целосно темна просторија.

Не сакате да вклучите фантазија? Потоа само затворете ги очите и повторете ја истата фраза 10 секунди: „не размислувај“.

Важно е непосредно пред опуштање сите мускули на телото да бидат опуштени по ред: од мускулите на лицето до стапалата. Развивањето или навикнувањето на оваа техника може да потрае неколку недели, но како резултат на тоа, ќе научите да заспиете за две минути.

Comments are closed.