Сокови од цреша и киви се добри за несоница

Сокот од цреша е познат како природен извор на мелатонин – хормон кој влијае на циклусот сон-будење, поради што се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со несоница. Истражувањето во Кина покажа дека кивито е корисно и за добар сон.

Пиењето сок од цреша два пати на ден може да го продолжи сонот до час и половина, покажуваат резултатите од најновото истражување, спроведено на Државниот универзитет во Луизијана.

Истражувачите следеле седум постари лица со несоница, кои морале да пијат два и пол децилитри сок од вишна два пати на ден во текот на две недели.

Потоа следеле две недели без сок, а на крајот би консумирале плацебо уште две недели. Во споредба со плацебо, додека пиеле сок од цреша, испитаниците спиеле во просек 84 минути повеќе секоја вечер.

Сокот од цреша е познат и како природен извор на мелатонин – хормон кој влијае на циклусот сон-будење, како и на аминокиселината триптофан, тврди коавторот на истражувањето Френк Гринвеј.

Тој додава дека проантоцијанидините или светло-црвените пигменти во сокот од вишна содржат ензим кој го намалува воспалението и разградувањето на триптофанот, оставајќи го во телото подолго.

Гринвеј проценува дека една третина од возрасните Американци на возраст над 65 години страдаат од несоница.

Тој смета дека сокот од цреша е побезбеден начин за подобрување на квалитетот на сонот од таблетите, со оглед на тоа што нема никакви несакани ефекти.

„Апчињата за спиење кај постарите лица се поврзани со четири пати повеќе паѓања што на таа возраст може да доведат до фрактури за кои е потребна операција“, објаснува Гринвеј.

Ако не сте љубител на сок од цреша, пробајте киви, бидејќи јадењето киви еден час пред спиење, исто така, го продолжува времето на спиење за 13 проценти и ја намалува инциденцата на месечарење по само една недела редовно консумирање. Кинеската студија докажа.

Comments are closed.