Храна која го стимулира гладот ​​повеќе од другите

Неколку залаци храна може да ги „активираат“ деловите од мозокот и цревата кои го стимулираат вашиот глад, вели д-р Белинда Ленерц, ендокринолог и истражувач во Бостонската детска болница и Медицинскиот факултет Харвард.
„Глетот, мирисот или вкусот на храната може да предизвика одговор на храната во главата“, објаснува таа, додавајќи дека ова се однесува на различните цревни процеси кои започнуваат кога вашето тело верува дека оброкот е на пат.

Во исто време, голтањето неколку залаци ја поттикнува желбата да консумирате повеќе за да ги повторите или задржите наградните чувства што вашиот мозок ги доживеа кога јадевте, на пример, чипс или банана.

Факт е дека малите порции од било што, особено ако сте блиску до оброкот, веројатно ќе ви го зголемат апетитот наместо да го потиснат.

Чипс, крекери и леб

Чипсот е прототип на „рафинирани јаглехидрати“. Истото важи и за рафиниран бел или пченичен леб, крекери и други закуски на база на житарки. Кога внесувате рафинирани јаглехидрати, нивото на шеќер во крвта се зголемува.

„Одговорот на телото на ова е ослободување на голема количина на инсулин за нормализирање на нивото на шеќер во крвта“, вели д-р Ленерк.

Торти, колачи и други задоволства

Шеќерот, без разлика дали е органски мед или бел шеќер, ги активира патиштата за наградување и апетит во вашиот мозок поинаку од другите извори на енергија, според истражувањето на Медицинскиот факултет на Универзитетот Јеил.

Поточно, таламусот, хипоталамусот и инсулата на вашиот мозок, сите области кои ве „тераат“ да јадете – имаат тенденција да се оладат откако ќе јадете храна. Но, кога јадете јадења како торта или колачиња, тие области остануваат активни, сугерира истражувањето на Јеил.

Накратко, вашиот мозок му кажува на вашето тело дека не сте сити и дека треба да јадете повеќе за да се чувствувате задоволни, вели д-р Роберт Лустиг, истражувач и педијатриски ендокринолог на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско.

Јогурт со малку маснотии

Бројни студии покажаа дека времето и бројот на џвакања што се потребни за да се изеде нешто влијае на тоа колку се чувствувате сити после тоа. Неодамнешниот преглед на американски и европски тим покажа дека тешкото џвакање го намалува нивото на грелин, таканаречениот „хормон на гладот“.

Диетални газирани сокови и вештачки засладени грицки

Експертите прилично темелно ја отфрлија идејата дека засладувачите со нула калории немаат никакво влијание врз вашата тежина или метаболизам.

И, една неодамнешна студија на австралиски тим покажа дека кога вештачките засладувачи ќе ви го погодат јазикот, центрите за награди во вашиот мозок се палат и му сигнализираат на цревата да очекуваат енергија (калории) да пристигне во многу блиска иднина.

Кога тие калории никогаш не се појавуваат, вашиот мозок се обидува да го балансира со тоа што ќе ве принуди да јадете повеќе храна за да ја пополните дупката, вели тимот зад студијата.

Така, засладувачите без калории како оние во диеталните газирани пијалоци можат да го зголемат вашиот глад.

Comments are closed.