Овошје и зеленчук кои им помагаат на вашите заби

Покрај тоа што се многу здрави за работата на целиот организам, повеќето овошја и зеленчуци се особено добри за одржување на здравјето на вашите заби.

Ако сакате да го зачувате здравјето на забите – јадете моркови! Кога џвакате храна која е крцкава и богата со влакна, устата мора да работи „прекувремено“, што особено ги стимулира непцата. Здравите непца се важен фактор во грижата за усната шуплина бидејќи играат голема улога во одржувањето на здравјето на забите.

Исто така, не заборавајте да јадете по едно јаболко секој ден. Овие плодови се нарекуваат природна четка за заби и се идеални за грицкање. Важно е да се нагласи дека за здравјето на вашите заби се препорачува да избегнувате сок од јаболко – поради додадените шеќери кои можат да предизвикаат расипување.

Сочниот и лиснат зеленчук е совршен за одржување на оралното здравје. Зелка, блитва и зелена боја се одличен избор за вашите заби. Полни се со витамини и минерали неопходни за одржување и подобрување на оралното здравје. Освен тоа, содржат и големи количини на магнезиум, витамини А и Ц, бета каротен, калциум, магнезиум…

Цитрусните овошја имаат голема количина на витамин Ц, па затоа се богати со влакна, кои помагаат за чистење на забите (при џвакање).

Експертите препорачуваат што почесто да јадете портокали, круши и лубеници.

Comments are closed.