Храна која го забрзува метаболизмот

Метаболизмот е процес со кој телото ги претвора хранливите материи внесени со храната во енергија за работата на мускулите и органите. Во човечкиот дигестивен тракт, храната се разложува на три основни компоненти: протеини (протеини), масти и јаглени хидрати (шеќери).

Овие намирници го забрзуваат метаболизмот:

  1. Зелениот чај е еден од најпознатите чаеви кои го поттикнуваат согорувањето на мастите и го забрзуваат метаболизмот бидејќи содржи антиоксиданси и се препорачува да се пијат 2-3 шолји дневно за одлични резултати
  2. Кафе – кофеинот ја зголемува енергијата и го стимулира централниот нервен систем, а исто така го забрзува метаболизмот. Единствениот недостаток е што овој ефект е краткорочен, а кафето треба да се мери
  3. Лути зачини – содржат хемиски супстанци кои се одлични за побрз метаболизам, лутите пиперки на пример содржат капсаицин кој ја подобрува циркулацијата на крвта и со тоа го забрзува метаболизмот
  4. Грејпфрут – исто така е една од намирниците која може да ви помогне да го забрзате метаболизмот, бидејќи содржи витамин Ц и влакна, кои го поттикнуваат разградувањето на мастите. Сепак, грејпфрутот го забрзува отчукувањата на срцето и луѓето со зголемен пулс во мирување треба да го користат со претпазливост.
  5. Бадеми – Суровите бадеми се одлични за здравјето и се вклопуваат во сечија исхрана. Суровите бадеми го забрзуваат метаболизмот, а студиите покажаа дека секојдневното консумирање бадеми го забрзува слабеењето и до 62%.
  6. Ѓумбир – Оваа билка силно делува на дигестивниот систем и во добра мера го забрзува метаболизмот. Еден од најстарите зачини се користи како суровина за многу препарати за слабеење
  7. Цимет – ако сакате цимет, тогаш ова е одличен трик за забрзување на метаболизмот, бидејќи може да се додаде во кафе, колачи, сокови, разни јадења… но повторно, не треба да претерувате.

Comments are closed.