Кафето може да ви помогне да ослабете

Иако кафето најчесто се користи за зголемување на нивото на енергија, хранливите материи што ги содржи може да ви помогнат да изгубите тежина – а истовремено да го подобрите варењето, мускулната функција и здравјето на срцето.

Луѓето на глобално ниво консумираат повеќе од 160 милиони кеси кафе годишно, и иако пијалокот е најпопуларен за зголемување на нивото на енергија, тој исто така може да ви помогне да ги постигнете вашите цели за тежина.

„Кафето, кога се конзумира во умерени количини и без премногу додадени засладувачи, може да придонесе за слабеење и да има корист за целокупното здравје“, изјави за Insider Ешли Шо, регистриран диететичар.

Кафето содржи хранливи материи како ниацин, калиум, магнезиум и антиоксиданси – кои можат да го подобрат варењето, да ја поддржат функцијата на мускулите и да доведат до подобро здравје на срцето. Содржи и кофеин, кој го поттикнува метаболизмот, ја подобрува енергијата и може да промовира губење на тежината.

Црното кафе е популарен начин за постигнување калориски дефицит, поради неговиот нискокалоричен состав. Се смета за идеален пијалок за слабеење бидејќи содржи помалку од 5 калории по чаша.

Сепак, тој е нискокалоричен само ако го пиете без адитиви. Брзо може да стане богат со калории, шеќер и масти кога ќе му се додадат разни млека и шеќери.

Во исто време, кофеинот го забрзува метаболизмот – процес со кој телото ги разградува хранливите материи и ги користи калориите од храната во текот на денот.

Кофеинот, стимуланс кој се наоѓа во кафето, е една од ретките супстанции кои можат да ја зголемат стапката на базален метаболизам (БМР), позната и како брзина со која согорувате калории додека одмарате.

Една мала студија од 2018 година покажа дека учесниците кои пиеле различни дози кафе во текот на два месеци имале повисоки метаболити, производи на метаболизмот. Побрзиот метаболизам ќе ви овозможи да согорите повеќе калории во мирување или за време на физичка активност, што може да помогне при губење на тежината.

Има сè поголем број истражувања за тоа како консумацијата на кафе е позитивно поврзана со базалните метаболити, но важно е да се запамети дека ги метаболизираме храната и пијалоците со различни стапки.

Comments are closed.