Еве што се случува во вашето тело ако не го испиете утринското кафе

Многумина од нас денот го започнуваат со кафе и не можат да го замислат утрото без овој топол напиток. Меѓутоа, што би се случило со нашето тело доколку на одредено време го прескокнеме овој ритуал?

Има многу добра причина зошто многу луѓе се грижат да пијат кафе наутро. Кофеинот, како најважна состојка во кафето, има стимулирачки ефект врз нашиот организам. Не буди, ни дава енергија и ја зголемува концентрацијата, поради што е многу лесно да станеме зависни од оваа супстанца.

Кафето предизвикува лачење на хормони за добро чувство

Кога кофеинот ќе влезе во вашиот крвоток, тој го започнува своето патување до мозокот, каде што го блокира инхибиторен невротрансмитер наречен аденозин. Ова предизвикува ослободување на хормони за добро чувство како што се допамин и серотонин.

Таканаречениот полуживот на кафето – времето потребно за количината на кофеин во телото да се намали за 50 проценти – е во просек околу пет часа. Колку брзо кофеинот го напушта вашиот систем зависи од многу работи, вклучувајќи ја возраста, здравјето, интеракциите со лекови и навиките на животниот стил (како што е пушењето).

Шок за системот

Затоа, не е изненадување што кога ќе ви го одземат утринското кафе, не се чувствувате само лошо затоа што вашата утринска рутина е нарушена, туку имате и физички симптоми. Како што ќе ви каже секој кој престанал да пие кафе, несаканите ефекти можат да бидат прилично забележливи и досадни.

Според истражувањето објавено во 2020 година, без утринското кафе ќе се чувствувате уморни и тромни, па дури и може да добиете главоболка.

Истражувачите откриле дека колку повеќе кофеин консумирате, толку потешко ќе биде да се откажете; дури и намалувањето на внесот на кафе на една шолја дневно предизвикува симптоми.

Симптомите на одвикнување од кафе се појавуваат 12 до 24 часа по последното внесување на кофеин и може да траат и до девет дена, пишува порталот The Healthy.

Кафето не е лошо за вашето тело

Само затоа што можете да развиете зависност од утринското кафе не значи дека не треба да уживате во него. Всушност, дури е пожелно да се продолжи со оваа навика.

Истражувањата покажаа дека пиењето кафе има многу здравствени придобивки, особено за луѓето со хронични заболувања на црниот дроб.

Една студија исто така покажа дека луѓето кои редовно пијат најмалку три шолји кафе на ден имаат помал ризик од дијабетес тип 2, бубрежни заболувања, камења во жолчката, рак (вклучувајќи меланом, леукемија и рак на простата, ендометриум, уста и црн дроб). , кардиоваскуларни болести, коронарна срцева болест и мозочен удар во споредба со луѓето кои апстинираат од кафе.

Пожелно е, се разбира, да се биде умерен. Истражувачите откриле дека здравствените придобивки од кафето се најголеми кога пиете три до четири шолји дневно.

Comments are closed.