Се зголемува цената на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која од ноќеска се зголемува цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 0,50 денари од литар, а пак цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 не се намалува. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,228 ден.

  • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 83,00 (денари/литар)
  • Моторен бензин – ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 85,00 (денари/литар)
  • Дизел гориво – ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 84,00 (денари/литар)
  • Масло за горење – Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 83,50 (денари/литар)
  • Мазут М-1 НС – 41,042 (денари/килограм)

Comments are closed.