Што да јадете пред и после трчање

Трчањето е здраво, во каква форма и да го практикувате, бидејќи има многу придобивки, но важно е и однесувањето пред и после тоа, односно навиките што ги практикувате, особено оние во исхраната.

Пред трчање, важно е да се загреете и да се истегнете, за време на тоа да знаете што може да издржи вашето тело и да не претерувате, а потоа добро да се одморите, но и да знаете што да јадете за опоравување кога сте гладни.

Многу е важно трчањето да е забавно и да не го гледате како задача или казна, особено ако се подготвувате за спортски настан, а храната што ќе ја изберете по трчањето ќе ви послужи за физичко закрепнување, пишува магазинот City.

Чоколадно млеко

Млекото е добар избор после трчање или тренинг, а чоколадното млеко е уште подобро од него поради содржината на протеини и јаглени хидрати, кои се поволни за обновување на мускулите и синтеза на гликоген.

Грчки јогурт со бобинки и мед

Грчкиот јогурт е подобар од обичниот јогурт бидејќи има повеќе протеини, а кога на него ќе се додадат бобинки и мед, тие исто така ќе вклучат јаглехидрати кои се добри за закрепнување.

Јајца и тост

Најдобро е да сварите две-три јајца, а можете да направите и изматени јајца и потоа да го јадете со парче интегрален или ржан леб и сте направиле нешто многу добро за вашиот организам.

Тост од авокадо

Повторно ви треба поквалитетен леб со интегрални житарки, а врз него можете да ставите и авокадо исечкано на парчиња или изгмечено во пире, а преку нив да се прелеат неколку лоша или пржени јајца.

Крекери од туна и интегрални брашно

Туната е многу здрава кога се консумира умерено, а вистинскиот момент за неа е после трчање, секако со леб, но уште подобро со интегрални крекери или шипки со семки, кои ќе внесат малку динамика во целата ужина.

Овесна каша со бобинки и путер од кикирики

Не мора да јадете овесна каша само за појадок, тие се добри и по трчање како основа за одличен оброк. Можете да ги направите со млеко, да додадете протеин во прав ако сакате, боровинки или капини за антиоксиданси и путер од кикирики за додадени здрави масти.

Comments are closed.