Експертите откриваат која храна е најдобра за имунитет

Освен што го поддржуваат здравјето на срцето и функцијата на мозокот, зелените лиснати, како што се кељот, спанаќот, блитвата и руколата, се едни од најдобрите намирници за јадење. Имунитетот е важен во текот на целата година, но се чини дека стана уште поважна здравствена тема во последните неколку години. И секогаш е од особен интерес кога ќе дојде сезоната на настинки и грип.

За среќа, можно е да се заштитите од шмркањето и болестите со одржување на здрав имунолошки систем самите преку секојдневните навики. Еден од најдобрите доживотни начини за поддршка на вашиот имунитет е преку исхрана и паметни навики во исхраната.

Јадењето храна за зајакнување на имунитетот и пиењето одредени пијалоци не само што е ефикасно, туку е полесно и повкусно отколку што мислите, пренесува Real Simple.

Лиснат зеленчук

Овој зеленчук е богат со микронутриенти, особено витамин Ц и витамин К, кои се неопходни за добар имунолошки систем. Други хранливи материи за зајакнување на имунитетот во лиснатите зеленило вклучуваат бета-каротин и фолати, или витамин Б9.

Пробиотска храна

Кога станува збор за здравјето на цревата, предност има пробиотската храна како јогуртот, кефирот и кисела зелка. И бидејќи функцијата на цревата е поврзана со имунитетот, овие избори богати со пробиотици се повеќенаменски суперхрани.

Добрите бактерии во пробиотската храна ги зајакнуваат имуните клетки во цревната обвивка, а микробите исто така ја метаболизираат храната за да произведат хранливи материи кои инаку не би биле достапни за телото. Ова осигурува дека вашиот имунолошки систем ги добива хранливите материи што му се потребни за работа.

За оптимална поддршка на имунолошкиот систем, се препорачува додавање на пробиотска храна во исхраната два до три пати неделно.

Агруми

Цитрусовите овошја, како што се портокалите и грејпфрутот, се полни со витамин Ц. Оваа хранлива материја е неопходна за врвна имунолошка функција, бидејќи го стимулира производството на бели крвни зрнца кои се борат против болестите.

Можете да уживате во цитрусно овошје додавајќи ги во вода, салати или смути.

Бобинки

Кога станува збор за храна за зајакнување на имунитетот, не можете да погрешите со бобинки како јагоди, боровинки и малини. Бобинките се богати со антиоксиданси кои помагаат во заштитата на здравите клетки од штетните молекули.

Бобинките содржат и витамин Ц, суштинска хранлива материја за имунитетот и влакна, кои ги поддржуваат добрите бактерии во дигестивниот тракт.

Можете да го комбинирате ова овошје со овесна каша или да го искористите за да подготвите смути.

Посни протеини

Иако витамините и антиоксидансите што ги добиваме од растителната храна често се поврзани со функцијата на имунолошкиот систем, протеинот е исто толку важен. Протеините му помагаат на телото да ги обнови ткивата и мускулите, да изгради антитела и да ја забрза синтезата на амино киселините потребни за имунолошката функција.

За најздрава опција, одлучете се за посни протеини кои се со малку заситени масти. Примери за извори на посно протеини вклучуваат тофу, грав, леќа, пилешко или мисирка без кожа и бела риба.

Зелен чај

Зелениот чај е пијалок кој исто така игра улога во градењето на добар имунитет.

Овој чај има голем број на антиоксиданси, вклучително и растително соединение наречено епигалокатехин галат. Тоа соединение може да помогне да се намали воспалението во телото и да се подобри неговата функција, пренесува Вечерњи.хр.

Уживајте во топол или ладен зелен чај и нема да погрешите се додека не претерате.

Comments are closed.