Како кората од банана може да биде корисна во исхраната?

Секој пат кога ќе излупите банана и ќе ја фрлите кората, фрлате вкусна, хранлива закуска, тврдат научниците.

Една неодамнешна студија покажа дека ако кората од банана се бланшира, се суши и се сомеле во брашно, може да се користат за правење печива со подеднакво добар вкус, ако не и подобар, од производите на база на пченица, пишува Science alert.

Не само што е совршено безбеден, туку и научниците покажаа дека всушност е добро за вас.

Кога нивните експериментални производи беа тестирани за вкус, потрошувачите изјавија дека се задоволни од вкусот.

Студијата покажа дека можете да добиете доволно количество влакна, магнезиум, калиум и антиоксидантни соединенија.

Од друга страна, додавањето на премногу брашно од кора од банана резултираше со тоа колачињата направени во студијата да бидат малку кафени и тврди, веројатно од сите дополнителни влакна. Но, кога се правеле со брашно кое содржи 7,5 отсто кора од банана, текстурата на колачињата била многу подобра.

Како бонус, може да седи на полицата три месеци, на собна температура.

Додека студијата ги разгледа само ефектите од додавањето кора од банана во печените колачиња, резултатите покажуваат дека користењето брашно од кора од банана во леб, колачи и тестенини, исто така, вреди да се размисли.

Минатата година, на пример, една студија за колачот со кора од банана покажа дека жолтата кора на овошјето дава природна боја на печениот производ, како и хранливи материи.

Во меѓувреме, една студија од 2016 година покажа дека замената до 10 проценти од пченичното брашно со брашно од кора од банана може да го збогати печениот леб со поголема содржина на протеини, јаглени хидрати и масти.

Јадењето на кората од ова овошје не само што е здрава опција, туку може да помогне и да се намали отпадот од храна. Околу 40 отсто од тежината на бананата е во нејзината кора, а главно оваа кора, полна со хранливи материи, едноставно се фрла.

Се разбира, кората од банана е прилично нутритивно бескорисна кога е сурова. Но, ако се подготват правилно, тие навистина можат да го подобрат вкусот на храната. Тие дури можат да го продолжат рокот на траење на некои производи бидејќи лушпите имаат антиоксидантни и антимикробни својства.

Истото важи и за други овошни лушпи, како што е кората од манго, за која исто така е откриено дека ги подобрува антиоксидантните својства на колачите и го подобрува нивниот вкус.

Затоа, следниот пат кога ќе излупите банана, размислете да ја задржите кората. Вашиот стомак може да ви се заблагодари за тоа.

Comments are closed.